KEFİRİ TANIYALIM, YAPALIM, TÜKETELİM!

Ekim 21, 2018
Çocuklarıma hatıra olarak yazmaya başladığım bu blogda fırsat oldukça belirtmeye devam ettiğim bir konu var ki; sağlıklı beslenme şekli. Özellikle çocuk sahibi olma kararı aldığından itibaren her ailenin beslenme şeklini bir kez daha gözden geçirmesi, alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmesi, gelecek nesillere sağlıklı gen ve alışkanlık aktarımı yapmak açısından çok çok önemli. 

Bunun için de bilinçlenmenin önemi büyük. Özellikle son yıllarda hakkında yapılan bilimsel araştırma sayısının fazlalığı ve sağlığa olan yararları ile ilgili 2 terimi belirtmek istiyorum:

1- ProbiyotikYeterli miktarda yenildiğinde insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen mikroorganizmalara verilen isimdir.
2- PrebiyotikBağırsaktaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasını artıran ve/veya aktivitesini uyaran ve insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen maddelere (besinsel lifler gibi) verilen isimdir.

Bugün bir probiyotikten yani başlı başına yararlı bir mikroorganizmadan bahsedeceğim; kefirden! Evet yoğurda çok benzer, ama yoğurt gibi sadece prebiyotik değildir. Ondan çok daha yararlıdır.

Kefir nedir?

5000 yıl önce, Orta Asya'da göçebe yaşayan Türkler tarafından bulunan, yararlı maya ve bakteriler tarafından fermente edilmiş bir süt içeceğidir. Kuzey Kafkasya orijinlidir ve 120-140 yaşlarındaki çok sağlıklı Kafkaslar ile yapılan söyleşilerde su yerine içtikleri gençlik iksiri olarak bilinmektedir. Kifir sözünden geldiği düşünülmektedir. Kelime anlamı olarak ise, “keyif” kelimesinden türemiş ve “iyi hissetmek” anlamı taşımaktadır. İlk bulunduğundan sonra, karışımın gücü ve güçlü etkileri kısa sürede yayılmış ve daha sonra efsanevi yararlarını duyan ve bunu 19. yüzyılda tüberküloz gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmak için kullanan Rus doktorlar tarafından yayılmıştır.Kefirin içeriği nasıldır?

* Kefirde bol miktarda A, D, E, K vitaminleri ile Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Flor, Selenyum mineralleri dengeli bir şekilde bulunur. Ayrıca yağ asitleri ve protein yapıtaşları olan aminoasitleri içerir. Sütte bulunan süt şekeri olan laktoz oranı da fermentasyon işlemiyle çok azalacağından laktoz intoleransı olan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Yine fermentasyon işlemiyle oluşan karbondioksit gazı sindirimi kolaylaştırır. 

* Kefirin tohumları mayalar ve bakterilerden oluşur. Küçük, yarı şeffaf, beyazımsı, jöle benzeri küreler küçük karnabahar parçalarına benzemektedir. Süt kefiri, öncelikle, Lactobacillus kefiri bakterilerinden oluşur. 


Kefirin faydaları nelerdir?

* İçerdiği yararlı probiyotik mikroorganizmaların sayesinde sindirim sistemini düzenler, bağırsakların zararlı mikroorganizmalara direncini arttırır. Son yapılan çalışmalarda bağırsak sağlığının tüm vücut sağlığını etkilediği, bu sebeple de bağırsak yüzeyinde gerçekleşen emilim üzerine probiyotik mikroorganizmaların yüzeye tutunarak zararlı mikroorganizmaların tutunmasını engellediği için probiyotik tüketilmesinin önemi vurgulanmaktadır. Kefir yararlı mikroorganizmalar açısından çok faydalı ve zengin bir gıdadır.

* Bilimsel çalışmalarda kefirin bazı kanser tedavilerinde tümör hücrelerini azalttığı bulunmuştur. Kefirde bulunan iyi bakteriler kanserin neden olduğu tümörlerin büyümesini engelleyebilmektedir. Probiyotikler, vücuttaki belirli bileşikleri karsinojenlere dönüştüren enzimleri yavaşlatabilirler. Ayrıca bir antioksidan görevi görebilir ve kansere karşı bağışıklık sistemini koruyabilir.

* Mikrobiyel enfeksiyonlara karşı direncin arttırılması, sinir sisteminin güçlendirilmesi, kas ve kemik gelişimindeki olumlu etkileri, cildi iyileştirmesi, kansızlığı önlemesi vb bir çok faydası bulunmaktadır. 

Kefir nasıl yapılır?

* Oda sıcaklığına getirilmiş günlük süt cam bir kavanoza doldurulur (kefir tanelerinin metal ile temas etmemesi gerekiyor)

* 1 litre süte 20-30 gram (1-2 çorba kaşığı) kadar kefir tanesi ilave edilerek metal olmayan bir kaşıkla karıştırılır ve kavanozun ağzı kapatılır.

* Oda sıcaklığında karanlık bir yerde yaklaşık 24-48 saat bekletilir (fermentasyona bırakılır)

* Süre sonunda kefir metal olmayan bir süzgü ile süzülerek, süzgüdeki kefir taneleri bol suyla yıkanır ve tekrar kullanılabilir. Alta süzülen kefir ise tüketime hazırdır.


Daha pratik kefir yapımı var mı? 

* Eski metotlar ile evde kefir tanesi üretmek, üretileni canlı tutmak biraz zahmetli ve zor olabilir. Hatta ev yapımı kefirin tadı hazır kefirlerden biraz farklı da gelebilir, sevilmeyebilir. Sürekli hazır kefir almak istemiyorsanız, bebeğiniz ya da kendiniz için ev yapımı olsun istiyorsanız, ya da evde kefir bitince almayı beklemek yerine 1 gün içinde hazır olsun istiyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz; Daha pratik ve daha hijyenik bir üretim şekli tek kullanımlık doğal kefir maya paketi ile kefir yapmak. Piyasada yeni bulup denediğim ve çok lezzetli bir sonuç aldığım ürün "Mayalıyo-Doğal Kefir Mayası" oldu. 

* Aynı şekilde oda sıcaklığa getirilip cam kavanoza konulan süte 1 paket kefir mayası ilave ediliyor, karıştırılıyor ve karanlık bir yerde oda sıcaklığında 15-17 saat bekletiliyor. Süre sonunda buzdolabına konarak saklanıyor. İlave bir süzme işlemi de yok. 1,5-2 litre süte 1 paket maya yetiyor ve oldukça kıvamlı bir kefir elde ediliyor. 

Çocuklara kefir nasıl sevdirilir?

* En kesin yöntem: tatlandırarak! 

* Ama nasıl tatlandırıldığı önemli; meyveler ile doğal tatlandırma ve aromalandırma en sağlıklısı. Mevsim meyveleri ile balı karıştırarak damaklarına uygun bir içecek yapabiliriz.

* Zaten yoğurt seven miniklerin yoğurtlarının içine ekleyebiliriz.

* Ya da mümkünse ılık olan çorbalarının, (özellikle yoğurtla terbiye edilmiş) içine de ekleyebiliriz.

* 1 yaşından sonra çocuklarınıza azar azar kefir içirmeyi gözlemleyerek deneyebiliriz. 

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM