DOĞA ÇOCUĞA ÇOCUK DOĞAYA YAKIŞIYOR

Ekim 13, 2018
Sen doğayı sev, ben hem sizi hem sevişini seveyim 🧡 Öyle yakışıyorsunuz ki birbirinize...

Çocuklar ne kadar sakinleşiyor değil mi doğada? Demiri de Denizi de hemen hemen her gün sokağa çıkarmaya çalışıyoruz. Fazla enerjilerini atmaları, temiz hava almaları, etrafı izlemeleri/dinlemeleri, diğer canlılarla etkileşime girmeleri için... En öfkeli zamanlarında yatışmaları, en hareketli zamanlarında durulmaları için. Ve doğadan, açık havadan daha iyi bir ilaç bilmiyorum böyle zamanlar için. 

En önemlisi de doğa, ne kadar seversen o kadar veriyor sana. Sevgiyle bakarsan her yerinden sevgi fışkırdığını görüyorsun adeta! Çocukların da sevgi gösterilerini izlemek ne büyük bir sıcaklık yayıyor insanın kalbine 💛


🍁 Bağımsız bir şirket tarafından yapılan Global Çocuk ve Oyun Araştırmasına göre;
Dünya genelindeki çocukların çoğu (yüzde 56) her gün bir saat ya da daha az süre dışarıda oyun oynuyor; ortalama bir günde bir cezaevi mahkumu kadar az süre dışarıda vakit geçiriyor. Her 10 çocuktan biri dışarıda hiç oyun oynamıyor. Türkiye’de ise her 10 çocuktan altısı (yüzde 61) ortalama bir günde bir saat ya da daha az süre dışarıda oyun oynuyor. Yaklaşık her 7 çocuktan biri ortalama bir günde hiç dışarıda oyun oynamıyor.


🍁 Dışarıda oyun sadece oyun çağı çocuklarla parkta vakit geçirmek demek değil; 2 yaş altıyla bile birlikte yürüyüş yapmak, doğanın içinde olmak, bitkileri hayvanları gözlemlemek, toprağa çimenlere dokunmak, doğayı sevmeyi öğretip sonra da sevişini izlemek, kuşları dinlemek, başkalarıyla da iletişim kurmak, minik piknikler yapmak, saklambaç ya da yakalamaca oynamak, sonbaharın renklerini doğada öğrenmek, kurumuş dal ve yaprak toplayıp hışırdatmak, bazen durup sadece farklı sesleri dinlemek ve mutluluğunu izlemek ve de birlikte yapılan her eylemi bir oyun olarak görüp sakinleşmek...


🍁 “Kötü hava yoktur, uygunsuz kıyafet vardır” düşüncesiyle, eğer sağlığı yerindeyse, her gün az da olsa doğayı keşfetmesine ve çevreyle bütünleşmesine fırsat vermek gerekir değil mi?

Hem de doğa bu kadar enfesken ✨

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM