BEBEK ARABASI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Eylül 19, 2018
Bu yazı, her alışverişte olduğu gibi inanılmaz titiz araştırma yapan bir babanın kaleminden çıkmıştır.

Bebek arabası bakanlar, hamileler ya da bebek sahibi olmayı düşünenler; veya bebek arabasından memnun kalmayıp tavsiye arayanlar... Bence bu yazıyı uzun da olsa mutlaka okuyun, bir kenara not edin, bir hayli zahmetli yapılan araştırma sonunda hala sorularınız varsa bizimle iletişime de geçebilirsiniz...
.
.
.
Bebek alış verişinin en çetrefilli aşamasına hoş geldiniz. Alırken karar vermesi en zor konulardan birisi. Neden mi? Çünkü aradığınız tüm özellikleri bir arada bulmak neredeyse imkansız. Konfor, güvenlik, pratiklik, ucuzluk, dayanıklılık vb. hususlar birinde varsa diğerinde olmuyor. Bebek arabası alırken, kendi önceliklerinize ve durumunuza göre karar vermeniz gerekiyor. Nedir bu öncelikler?

- Çok seyahat eder misiniz? Çok gezer misiniz?
- Apartmanda mı müstakil evde mi yaşıyorsunuz?
- Asansörünüz var mı?
- Özel aracınız var mı? Varsa bagajı ne kadar geniş?
- Genelde kullanacağınız yollar (beton, taş, arnavut kaldırımı vb.) nasıl?
- Önceliğiniz güvenlik mi konfor mu?
- Bebeğiniz kaç aylık/yaşında?
- Ne kadar süre aynı arabayı kullanmayı planlıyorsunuz?
- Bütçeniz ne kadar? vs.


Biz bebek arabamızı alırken çok araştırmıştık. Araştırmalarımızdan ve 2 bebek sonrası 6 yıllık kullanım tecrübemizden edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Bu yazımızın sonunda net olarak şu marka bebek arabası alın demeyeceğiz. Kimsenin de demesi doğru olmaz. Çünkü sizin durumunuza ve önceliklerinize göre sonuç değişecektir. Biz sadece dikkat etmeniz gereken başlıkları belirteceğiz. Siz kendinize göre değerlendirip önceliklendirebilirsiniz.


1. Ağırlık: Bebek arabasının ağırlığını tek başınıza olduğunuzda veya bebeğiniz büyüdüğünde anlarsınız. Bebeğiniz büyüdükçe arabayı iteklemek giderek zorlaşacak. Birde çantanızı, sepetindeki ilave yükleri vs. göz önüne alırsanız, ne kadar hafif, o kadar iyi. Ayrıca, katlayıp bagaja kaldırırken veya kaldırım çıkarken ağırlığını daha iyi hissedeceksiniz. Kapattığınızda ne kadar hafif ve küçük olursa, bel fıtığı olma riskiniz o kadar azalır.
Kaynak: www.earlyyearsresources.co.uk
2. Hacim: Kapatıldığında ne kadar yer kapladığı, özellikle bagaj büyüklüğüne göre öneme sahip. Hatta kapınızın önü, balkonunuz vs. bile bu ölçüde etken. Ayrıca bagajda valiz, market poşetleri vb. diğer eşyalar için ne kadar yere ihtiyacınız var? Bagajınız küçükse ona göre bebek arabası seçmekte fayda var. Sonra bebek arabasını bagajınıza çapraz koymak zorunda kalabilirsiniz. Sizin bagajınız uygun olsa bile taksi, kiralık araba vb. bagajlarda da sorun yaşayabilirsiniz. Kapandığında kapladığı alanı iyi hesaplayın. Aşağıdaki fotoğrafta oldukça az yer kaplayan bir modeli görebilirsiniz.
Kaynak: kleinewereldreiziger.nl

3. Kolay temizlik: Bebeğiniz istifra edecek, bebek bezi sızdıracak, yedikleri, içtikleri dökülecek... Bebek arabasında kullanılan kumaşın kalitesi kadar kolay sökülmesi ve yıkanabilir olması da önemli. Sök-tak yapmadan bir ıslak mendille silebilmek büyük kolaylık. Leke tutmaması, güneşten solmaması vb. hususları da göz önünde bulundurmayı unutmayın.
4. Pratiklik: Taksi veya toplu taşıma araçlarına bebeğinizle yalnız binerken ya da sağlık durumları sebebiyle veya türlü durumlarda sadece tek elinizi kullanarak bebek arabasını açmak/kapatmak durumunda kalabilirsiniz. O zamanlar inanın çok da nadir değil. Bu sebeple mümkünse tek elle açılıp kapatılabilen arabaları tercih edin. Araba almaya gittiğinizde satıcılar tüm modelleri şakır şakır kapatıp açacak ve hepsine kolay diyecektir. Beğendiğiniz modelleri tek başınıza tek tek kapatıp açmaya çalışın. Ne kadar zor veya kolay olduğunu en iyi öyle anlarsınız.
Kaynak: www.madeformums.com
5. Dayanıklılık: Tek çocuk planlıyorsanız göz ardı edebilirsiniz. Ama diğer çocuklar için de kullanırız diyorsanız dayanıklı olmasına özen gösterin. Sağlamlık arttıkça, ağırlık artacaktır. İkisi arasındaki dengede ağırlık bizce ağır basıyor. Gerekirse yeni bir araba daha alınabilir. Ama çok dayanıksız olursa da yarı yolda kalabilirsiniz. Şöyle bir üzerine yüklenince zaten sağlam olup olmadığını anlarsınız. Çatırdıyor mu? Geç... :)
Kaynak: http://www.pinsdaddy.com

6. Yedek Parça: Arızalanan parçaların değişimi için yedek parçası var mı? Garanti süresi ne kadar? Servisi var mı? Aldığınız yere bunları mutlaka sorun. Üretimi sonlanmak üzere olan eski modellerin yedek parçasını bulmak daha zor olabilir. Alacağınız arabanın hangi yılın modeli olduğunu da araştırın.

Kaynak: us.pegperego.com
7. Güvenlik: Bisiklet, motorsiklet, mopet vb. daha iri araçlar çarparsa darbe emici olmalı ve bebeğinizi koruyabilmeli. TS EN 1888 güvenlik belgesi olup olmadığını mutlaka sorun. Emniyet kemerinin 5 noktalı olmasına da dikkat edin.

Kaynak: fwmail.net

8. Yatma Açısı: Yatma açısı bebeğin yaşına göre önemli. Özellikle tatillerinizde veya AVM, park vs. gezerken bebeğinizin rahat uyuması için yatma açısını kontrol etmeyi unutmayın. Bazılarında yatma özelliği olmuyor. 3-4 yaşına kadar bebekleriniz gündüz uykularını ve hatta akşam dışarıda olduğunuzda da gece uykularının bir kısmını bu arabalarda geçirmek zorunda kalacaktır.
Kaynak: www.momtricks.com

9. Tente (Yağmurluk/Rüzgarlık/Güneşlik): Tentenin kolay kapanıp açılmasına ve açılırken sessiz olmasına dikkat edin. Yoksa o tavşan uykusunu bölerseniz, burnunuzdan getirir. Gerçekten önemli bir parça. Bir de bebeğinizi göreceğiniz açılır-kapanır penceresi varsa süper olur. Güneşli havalarda gezmem diyorsanız dert etmeyebilirsiniz. Yağmur ve rüzgar için ek parçaları olan arabalar da var. Yoksa da rüzgar için müslin kullanabilirsiniz. (Müslin nedir mi? O zaman bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.)
Kaynak: www.pramcentre.co.uk

10. Süspansiyon: Özellikle arnavut kaldırımı vb. bozuk yollarda kullanırken süspansiyonun kıymetini anlıyorsunuz. Kullanacağınız yere göre siz karar verin. Ben hep düz yerlerde kullanacağım, şehir merkezinde ihtiyaç yok diyebilirsiniz. Ama bir tatil yöresinde ya da taşrada gezerken iyi ki var da diyebilirsiniz.

Kaynak: produto.mercadolivre.com.br

11. Dikme Sayısı: Bebek arabaları 3 veya 4 dikmeli oluyor. 3 dikmeli/tekerlilerde devrilme vakaları yaşanabiliyormuş. 4 tekerlilerde de tutma yerine fazla yük takarsanız, geriye doğru (tecrübe ettik) devrilebiliyor. Ağrılık noktasının dengeli olması, devrilmelere karşı önemli. Ama 3 dikmeli olup büyük teker kullanınca olay değişiyor, sürmesi daha kolay oluyormuş.

Kaynak: graco.com

12. Tekerlek Sayısı/Büyüklüğü: Piyasada 3, 4, 5, 6 hatta 8 tekerli bebek arabaları görebilirisiniz. 8 nasıl olur demeyin, her dikmeye 2’şer teker takan var. Teker sayısı arttıkça duruma göre sorunlar artabilir veya azalabilir. Çift teker, genellikle hareketli olan dikmelerde kullanılıyor. Neden mi? Hareket edebildiği için asansör boşluğu gibi aralıklara tek teker girip sıkışmasın diye. Çift teker olunca bu tür boşlukları rahatlıkla geçebiliyorsunuz. 3 tekerliler arnavut kaldırımları için iyi. Özellikle tekerler büyük olduğu için aralarına takılmıyor ve sarsıntı daha az oluyor. 4 dikme üzerine olunca, öndekilerin hareketli yani çift teker, arkadakilerin tek olmasına dikkat edin. Çift yön kullanabilmek için 4 dikmeye de çift teker takınca sıkıntı olabiliyor. Unutmadan bir hatırlatma, kaldırımlardan inerken geri geri inmeyi unutmayın. İleri doğru inerken, ön tekerleriniz hareketliyse, öne doğru araba ile beraber takla atabilirsiniz. Yok artık demeyin. Biz attık :)

Kaynak: e-bebek.com

13. Frenler: 4 dikmeye de (çift yönlü kullanıldığı için) fren/hareket mekanizması koyan firma var. 4 pedalla uğraşmak gerçekten dert. Bir de tek bir noktada ayağınızla basarak fren mekanizmasını kilitleyebilen markalar var. Tek seferde kilitleyip, tek seferde açabilmek büyük kolaylık. Freni mutlaka deneyin. Aşağıdaki fotoğrafta yer alan fren/hareket mekanizmalarına dikkat.
Kaynak: morhipo.com

14. Çift/Tek Yön: Nedir bu çift yön? Bebeğiniz küçükken veya büyüdüğünde bir şeyler yerken ya da sizi özlediğinde, korktuğunda kendini güvende hissetmesi için vs. size dönük olması gerekiyor. Bu noktada çift yön uygulaması önem kazanıyor ama firmadan firmaya değişen yöntemler var. Bazı arabalarda sadece tutma yerini karşıya alarak sorunu çözüyorsunuz ama bu tür arabalarda genelde 8 teker oluyor ve hareketli teker seçimi size kalıyor. Tutma yeri sabit kalıp, bebeğin oturduğu yeri sökerek yön değiştirmek bizce daha kolay. Tek yön aldığınıza pişman olmayın. Rüzgarın, yağmurun, güneşin yönüne göre bile değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Çok başarılı bir video olmasa da çift yönün ne olduğunu görebilirsiniz.15. Tepsi/Bar: Bebeğinize biberon, meyve, bisküvi vb. şeyleri yedirirken işinize yarayacak bir donanım. Bu tepsi barın, ebeveyn tutma yerinde veya bebek önünde olan versiyonları var. Çok olmazsa olmaz bir özellik değil. Tercih meselesi. Bu donanımın olduğu arabalar genellikle katlandığında daha fazla yer kaplıyor ve daha ağır oluyor. Yoksa da bebek çantanızı tutma yerine asabilir ve ihtiyaç duyduğunuz her şey için kullanabilirsiniz.


16. Emniyet Kemeri: Bebek arabanızı alırken mutlaka deneyin. Bağlaması ve çözmesi kolay olsun. Ne kadar kolay/zor olduğunu diğer bir bebek arabasının kemerini bağlarken anlarsınız. Özellikle omuz bağlarını ayarlaması kolay olsun ve omuz pedleri olsun.

17. Sepet: Bir bebek arabasının ebevyn için en değerli bölümü. Pazar, market gezerken poşetleri atın, kışın montlarınızı atın, oyuncakları atın, taşımanız gereken ne varsa atın... Sepetin büyük olmasının yanı sıra, bebek arabasını uyku moduna aldığınızda erişilebilir olması da önemli. Yoksa bebeğiniz uyurken alttan hiç bir şey alamayabilirsiniz veya alırken zorlanabilirsiniz.

18. Askı: Bebek arabanızın sepeti dışında tutma yerinde askısı olabilir. Bu sayede bebek çantanızı askılara asabilir veya alışveriş poşetlerinizi kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

19. Tek/Çift El: Bazı bebek arabalarının sürme yeri bar şeklinde. Bu sayede tek elle sürebiliyorsunuz. 2 ayrı tutma yeri olunca, tek elle sürerseniz arabanın yönü sabit durmuyor. Sürmesi oldukça zor oluyor.

20. Bütçe: Diyelim ki yukarıda saydığımız özelliklere göre eleye eleye birkaç araba içinden tercih yapmak durumundasınız. Bu noktada bütçe devreye giriyor. Fiyat, kalite, performans dengesi size kalmış. Ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Unutmadan söyleyelim. 2si1 arada, 3ü1 arada seyahat setleri (travel set) var. Yani, bebek arabanızın yanında ana kucağı ve port bebe dedikleri parçaların da olduğu setler. Biz 2si1 arada seçmiştik. Yani ana kucağı ile beraber aldık. Bu sayede ana kucağını aynı mekanizma ile beraber kullanabiliyorsunuz. Aldığınız mekanizma ile uyumlu bir ana kucağı almanızın önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü o ana kucağı yaklaşık 9 ay aynı zamanda oto koltuğunuz olacak. Her yere onunla gideceksiniz. Elde taşımak yerine aldığınız bebek arabasının mekanizması ile uyumlu bir ana kucağı almanızı veya 2si1 arada seyahat seti almanızı tavsiye ederiz. Aşağıdaki fotoğrafta 3ü1 arada bir set örneği var. Altta duran port bebeyi biz almadık ve kullanmadık. Tercih sizin.

Kaynak: es.dhgate.com

Bir nebze yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Eğer sizin de farklı tecrübeleriniz/fikirleriniz varsa, aşağıdaki yorum kısmına ekleyebilir, bebek arabası almayı düşünen arkadaşlarınız varsa da yazımızı onlarla paylaşabilirsiniz. Bilgi paylaşınca güzel. Sağlıcakla kalın...

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM