POFUDUK KEK YAPAR MISIN ANNE?

Ağustos 08, 2018
Bazı kokular tarifsiz. Verdiği mutluluk eşsiz. Sizi bir anda çocukluğunuza ve hep güzel anılara götürebiliyor. Sanırım bu kokuların en güzellerinden biri olan fırından yeni çıkmış kek kokusuyla kendi çocuklarımın da anılarında yer ediniyorum. Yani unutmazlarsa, edindiğimi sanıyorum.

Çünkü ardı ardına kek yapmak istiyorlar :)

Her hafta değil tabi, ama ayda en az 1 kere kek pişiyor bizim evde. Annemden öğrendiğim ve yıllardır yaptığım bir tarifi biraz değiştirerek-şeker miktarını azaltarak, bazen farklı eklemelerde bulunarak, bir zamanlar tek başıma-sonra Demir ile, şimdi de hem Demir hem Deniz ile birlikte yapıyorum.

Ve gönül rahatlığıyla söylüyorum ki, çoook nefis bir o kadar da pratik bu kek tarifini not edin. Kek yemem diyenlere de çocuklara da parmaklarını bile yedirir.

Tarif şöyle;

  • 3 yumurta + yarım bardaktan biraz fazla toz şeker mikser ile yüksek devirde renk neredeyse beyaza dönene kadar çırpılır.
  • 1 su bardağı süt + 1 su bardağından 1 parmak eksik sıvı yağ eklenerek karıştırılır.
  • 3 su bardağı tam buğday unu + 1 paket vanilya + 1 paket kabartma tozu elenerek ilave edilir ve karıştırılır.
  • Bu aşamada limon/portakal kabuğu rendesi, dövülmüş ceviz/fındık/badem, tarçın/zencefil/muskat, kuru meyve, mavi haşhaş, kakao vb. ile aromalandırılabilir veya lezzet katılabilir. Ben en sade kekte bile 1 limon kabuğu rendelerim mutlaka.
  • Karışım yağlanmış kalıba dökülerek önceden 175 dereceye ısıtılmış fırında en az 35-40 dakika pişirilir. Yaklaşık 40 dakikada piştiğinden kürdanla kekin orta noktası kontrol edilir, kürdana hamur yapışmıyorsa fırından hemen çıkarılır. Soğuyunca kalıptan alınarak kesilir.Peki çocuklar bu hazırlığın neresinde?

Aslına en başından beri her aşamasında. Zaten kek yapmanın güzelliği de o kekin birlikte yapımında!
  • Mutfağa alışkın bir çocuksa, Demir gibi çok rahatlıkla yumurta kırabilir. Hatta yumurta kırarken; çiğ yumurtanın dış kabuğunda bazı tehlikeli mikroorganizmalar olduğu, eğer yumurta yıkanarak buzdolabında saklanırsa bu mikropların kabuğun üzerindeki gözeneklerden içeri girip yumurtayı bozabileceği ve bizi zehirleyebileceği ve çiğ yumurta kabuğunu elledikten sonra dikkat edilmezse/eller yıkanmadan ağıza sokulursa bu mikroorganizmaların bizi hasta edebileceğinden bahsedilir.
  • Biraz rahat olunursa çocukların eline çok rahat mikser verilebilir. Önemli olan dönen uçlarına dokunmamasını ve olabilecekleri tembih etmek. Etrafa sıçrayan kek hamurunu göz ardı etmek lazım artık :)
  • Tüm malzeme getirme ve onları ekleme işlemlerini tek başlarına yapabilirler aslında. Paketli ürünler ya da bardaktaki sıvı gıdalar fark etmez. Döke saça da olsa... Unu eleyebilirler, çok dikkatli ve yavaş olmak şartıyla rende kullanabilirler, hamuru kalıba dökebilirler. Deniz gibi minik bebekler de abilerine ya da annelerine paketleri ve istenen malzemeleri verebilir, onlara çok ilginç gelen karıştırma işlemini izleyebilirler. 
  • Onlar için en heyecanlı aşama bekleme aşaması. Demir pişene kadar söyleniyor... Hiç geçmek bilmiyormuş. Fırının içine girmek istiyorlarmış. Kokuya hiç dayanamıyorlarmış :)) Ne kadar da çok kabarmışmış... Ne zaman pişecekmiiiiş... Artık yemek istiyorlarmış, lütfen hemen soğuyabilir miymiş? Deniz henüz konuşamadığından sadece kedi gibi dolanıyor, keki görünce de sıcak soğuk farketmez o minik parmaklarıyla illa ki dokunuyor :)
Birlikte yapıldıktan sonra şu basit kek yapımı bile ne kadar keyifli, sevgi dolu, öğretici ve de zaman alıcı :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM