İLKOKUL 1.SINIFA BAŞLARKEN

Temmuz 06, 2018
Stresten karnımın ağrıdığı, uykularımın kaçtığı, okuyup dinlemekten kime inanacağımı şaşırdığım, süre azaldıkça resmen gün saydığım korkulu rüyam, Demirimin okula başlamasına çok az kaldı!

Evet, bebeğim okullu oluyor, 71. ayında başlıyor, tamamen okul hayatına hazır; ve evet bu harika birşey! Ama ben inanılmaz heyecanlı ve gerginim. Ben neden böyleyim? Demir'in şu an tek kaygısı evden, benden ve kardeşinden ayrılacak olması. Benim kaygılarım neler mi? Ohooooo...
 • Hangi okul, özel mi devlet mi? Okulun durumu nasıl, çevresi nasıl, bakış açısı nasıl? Eve mesafesi ne kadar, imkanları neler? Maddiyat, giriş-çıkış saatleri, vb.
 • Devlet okuluysa adrese dayalı sistemde çıkan okul içimize sinecek mi? Sinmezse evi taşımaya gerek olur mu? Özelse bütçemiz seneler boyu artan fiyatlarla inanılmaz boyuttaki ücretleri karşılamaya yetecek mi? Okul mu önemli, öğretmen mi önemli?
 • Öğretmenler nasıl? Ki çok üzgünüm ama gördüğümüz ve duyduğumuz kadarıyla maalesef günümüzde öğrencilerini sabırla, özveriyle, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı yetiştiren, yeniliklere açık öğretmenler bulmak giderek zorlaşıyor...Peki iyi öğretmen tanımı ne? İyilik; neye göre kime göre?
 • Öğrenci ve velilerinin profili? Arkadaşlar, özellikle ailede özenle eğitim almamış çocuklar birbirine öyle acımasız ki...Veliler de özensiz davranıyorsa, hele ki 0-6 yaş gibi çocuğun karakterinin %80 inin oluştuğu bir yaş döneminde ilgisizlerse, öğretmenler ne yapsın?
 • Demir alışacak mı yoksa kreşe başlarken olduğu gibi ömrümüzü mü yiyecek :) Bizsiz yeni ortamlara alışmada zorlanan bir çocuğu alışmayınca hoop başka sınıfa, olmazsa hoop başka okula geçirmek öyle kolay mı?
 • Hadi diyelim herşey yolunda gitti, okula alıştı. Ya biz tayin ya da başka bir durumdan dolayı yer değişikliği yapmak zorunda kalırsak? Boşuna mı strese sokuyoruz acaba kendimizi? "Çocuk bu, alışır bir şekilde, hatta en kolay onlar alışır diyerek çok da irdelememek mi lazım acaba?


Falan falan...diye diye birçok özel okul ve çevremizdeki devlet okullarını gezdik. Yakın ya da daha önceden tanışmadığımız ama merakla soruşturduğumuz için tanıdığın tanıdığı olan öğretmen arkadaşlarla, park-bahçelerde tek tek tanıştığımız anne-babalarla, ya da okul çıkış saatlerinde kapıda bekleyen velilerle, ve hatta okulun adının geçtiği sosyal paylaşım sitelerindeki veli olduğunu düşündüğümüz kişilerle özel olarak konuştuk. Bize yardımcı olan ve kafamızı netleştiren birkaç püf noktayı paylaşmak istiyorum;


 • Özel veya devlet okuluna göndermek birçok faktöre göre değişiyor. Ailenin maddi durumu, iyi mi? İyiyse bile senelerce yüksek ücretleri karşılayabilecek durumda mı yoksa bir anda (iş/yer/kardeş sayısı değişikliği gibi) özelden devlete geçme gibi bir durum olabilir mi? Anne ve baba çalışıyor ve eve geç geliyor mu? Geç geliyorsa genel olarak erken biten devlet okullarındansa okul+etüt tarzı çalışan okulları (ki genel olarak özel okul oluyor) mecburen tercih etmek gerekiyor. Özel okulların imkanları çok iyi olanlar da var, kayıt sırasında göz boyayan (özellikle yeni açılan) ama açıldıktan sonra hayal kırıklığı yaratanları da... Peki imkanlar ne derece önemli? Asıl önemli olanın, özellikle ilkokulda, öğretmen olduğu bir dönemde öğretmeni bilemeden gidilen faaliyet dolu ama tamamen ticari yaklaşan özel okullar istediğimizi sunabilecek mi? Diğer taraftan da devlet okullarının en başta -yine maalesef- hijyen koşulları??? Yabancı dil desteği? Spor/sanat etkinlikleri?
* Biz tercihimizi özel okul yerine devlet okulundan kullandık. Maddi olarak okul hayatının ilk yıllarında 25-30000 TL civarında bir para ödemek yerine bu parayı daha sonraki yıllarda kullanmak/kullanması için biriktirme gayreti göstermek bize daha mantıklı geldi. Şu an evde olduğum için giriş-çıkış saatleri de beni düşündürmüyor ve eve yakın okul olması bizim için çok önemli.

* Yabancı dil mi? Elimizden geldiğince anne babası olarak öğretmeye  ve destek olmaya başlamıştık zaten. Hem kelime hem kalıp olarak İngilizce öğretmeye ve telaffuzlarını doğru yaptırmaya çalışıyoruz.  Elbet öğrenecek, pekiştirecek ve bunun yaşı yok. Yurt dışında bir süre yaşamadan ve yabancı dili yoğun bir şekilde hayata dahil etmeden zaten o dilin süper gelişmesi beklenemez. Ki yabancı dil dersini yoğun olarak gören çocukları da gözlemlediğimizde bu konuda fikrimiz değişmedi. Yabancı dilden çok daha önemli konular var çocukların öğrenmesi gereken ama maalesef günümüzde birçok ebeveyn tarafından öğretilemeyen!

*  Spor/sanat faaliyetleri peki? Spora kesinlikle başlanması, yaşa ve çocuğa en uygun spor dalının bulunması ve okul hayatı boyunca da mümkün olduğunca yapılması taraftarıyız. Ama bunun okulda olması şart değil. Hem fiyat olarak uygun, hem temiz ve disiplinli birçok klup ile de bu iş götürülebiliyor; ayrıca ders ve okulla özleşen yer/arkadaş/öğretmenden farklı bir çevre kazanılmış oluyor. 


 • İlkokulun en önemli özelliklerinden birisi bana göre eve yakın olması. Ben tüm eğitim hayatımı (doktora dahil) yollarda geçirdim; serviste yedim, uyudum, ders çalıştım. Fenalık geldi artık uzun yollardan ve bu benim önemli bir kıstasım. Çocuğumun sürünmesini istemiyorum. Mümkün olduğunca geç gitsin, erken gelsin, o zamanını bizimle harcasın istiyorum. Zaten adrese dayalı sistemi tercih edecek olanlar da eve yakın bir okul çıkacağını biliyorlar. 
 • İlkokulun en önemli özelliklerinden diğeri de çocukların çağdaş, Cumhuriyetçi, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı öğretmenler tarafından yetiştirilmesi. Bu o kadar önemli ve o kadar "olması gereken" ama maalesef günümüzde bir şans ki, üzülerek söylüyorum ama en başta bu sebepten eğitim kalitesi çok övülen okulu direk eledik. Çünkü böyle eğitim vermeyen bir kurum bizce asla kaliteli olamaz, çürüktür ve er geç yıkılmaya mahkumdur. Diğer sevdiğimiz okullardan siteye/apartmana genel olarak hangi okulların çıktığını öğrendik. Beğendiğimiz okullar olduğu için de evi/ikametgahımızı taşımamaya karar verdik.
 • Okul seçerken mutlaka gezilmeli , görülmeli, konuşulmalı, araştırılmalı. Bu sebeple devlet okulunu tercih ettikten sonra çevredeki okulları gezip fikir edinmeye, veli ve öğretmenlerle hatta müdürlerle görüşüp tanışmaya başladık. Okul çıkışlarındaki çocuğunu almaya gelen velilerle (özellikle 4.sınıf velileriyle) konuşmak ve hem mezuniyet sonrası 1. sınıfa dönecek öğretmenler hem de okul hakkında bilgi almak çok faydalı oldu. Ayrıca evin yakınlarındaki parklardaki velilerle de okullar hakkında sohbetlerimiz işimize yaradı. 
 • Tabi burda kavramlar göreceli. İyi kötü, neye göre kime göre? Herkesin beklentisi faklıdır. Kimi çocuk disiplini sever, rahat öğretmen ve okul veliyi endişelendirir. Ya da tersi durumda öğrenci çok bocalar ve okuldan soğur. Herşey güzel gider, sınıftaki 1 öğrenci/veli yüzünden çocuk okula gitmek istemez ve sancılı günler yaşanır. Dolayısıyla en önemlisi ŞANS faktörünü unutmamak; belki de öğretmenlerin bile dediği gibi çok da fazla irdelememek, rahat olmak ve akışına bırakmak gerekir. Kim bilir...
 • Temmuz başında internetten  okulumuzun kesinleştiğini öğrendik. Şu an kayıt öncesi araştırmalarımızı yaparken yazıyorum bu yazıyı. Kreşe başlama maceramız gibi ilkokula başlarkenki tecrübelerimizi de yazmaya devam edeceğim.

En büyük duam, tüm kuzuların şansları bol olsun...Hep ama hep güzel insanlarla karşılaşsınlar. Dersler nasıl olsa öğrenilir, akademik başarı bir şekilde elde edilir ama bizi biz yapan insani değerler küçücük yaşlarda kazanılmazsa ileriki yaşlarda çok zor sindirilir...

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM