EVDE LAHMACUN YAPIMI

Temmuz 30, 2018

Lahmacunun dayanılmaz cazibesi ve iki çılgın boncukla birlikte mutfağa girmenin binbir panik hali...Biri domatesleri ezme, biri koyarken döktüklerini de tekrar yeme peşinde; biri hamuru ben açıcam der, diğeri aldığı minicik hamuru ısıdan sakız gibi uzata uzata her yere yapıştırır!

Sonuç olarak, onlar parmaklarını yediler, biz hem parmakları hem onları 😋


Tarif Arda Türkmen'e ait, hem pratik hem nefis nefis 👌

Özetle;

🌮 Hamuru için; 2 su bardağı un, bir tutam tuz, 1 su bardağından az su yoğurularak ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edilir, üzeri örtülür. Yapışkan hamuru ellemek istemediklerinde bile mutlaka izlerler. Hatta kıvama gelmiş hamurla oynamak için yarışırlar genelde :) Ama biraz sabır...

🌮 İç harcı için; 1 er tane domates, soğan, yeşil biber, kırmızı biber, 2 diş sarımsak ve bir tutam maydanoz rondodan geçirilir. Sebzeleri genelde benden sonra onlar da yıkıyorlar. Doğradıklarımı rondoya atıp, atarken tüm sebzeleri suyunu çıkarırcasına eziyorlar. Demir rondo kullanımını çok sevdiği için genelde o parçalamak, Deniz de rondo sesinden kaçmak isteyenlerden :) Karışım üzerine 250 gram kıyma, 1 er kaşık domates ve biber salçası, tuz, karabiber, kimyon, 1 kaşık zeytin yağı ilave edilerek yoğurulur. Çiğ et içerdiğinden bu aşamada Denize vermemeyi tercih ediyorum, çünkü hala aniden ağıza atabiliyor.

🌮 Hamurdan bezeler koparılarak istenilen büyüklükte olabildiğince ince açılır ve üzerine malzemesi yayılarak hemen 220 dereceye ısıtılmış fırının tabanına konur. Ben yağlı kağıt üzerinde çalıştım ki alması kolay olsun. 7-8 dakikada hazır. Bu aşama en sevdikleri. Onlara minik bezelerini veriyorum ve yaklaşık 1 saate yakın hamurla oynuyorlar :) Denize çok çok minik bir top veriyorum çünkü o hamur genelde geri gelmiyor; sağa sola yapıştırılıyor, çeke çeke uzatılıyor, tadına bakılıyor :) Ama Demir  yardımla hamurunu büyütüp kendi lahmacununu hazırlayabiliyor. Lahmacunlar pişene kadar oyun serbest, sonra zaten merakla ürünü bekliyorlar. 

Sonuçta, çıtır çıtır bir lahmacun!


Üstelik içinde neler olduğunu bildiğinizden gönül rahatlığıyla bebeğinize bile yedirebiliyorsunuz. 

Canınız çekti mi? Çocuklarla eğlenceli bir etkinlik mi yapmak istediniz? Hemen mutfağa girin, tüm gelişim aşamalarına hitap eden en keyifli yerde eliniz ayağınıza dolanarak gülmek ve totalde 3 saat sonra da olsa doyabilmek garanti :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM