ETKİLİ İLETİŞİM KURABİLME

Temmuz 30, 2018

Ceviz ve fındık kırmak ciddi bir iştir. Hele ki babayla kırmak daha ciddidir. Çünkü iki çatırtı arasında binbir nasihat gizlidir. 2 gün önce parkta olan bir olaydan, ya da 1 gün önce bir öfke patlaması anından, ya da sadece düşüncelerini öğrenmek adına yapılan tatlı bir kritikten hayat dersi çıkartılıp tam da bir “kırrrk” sesinden sonra kulağa küpe olarak takılır. “Hadi gel senle biraz sohbet edelim”den, “anlat bakalım”lardan, “iyi dinle”lerden, 10 defa aynı şeyi tek düze tekrarlamaktan daha etkilidir; en azından sohbet sıkıcı değildir ;)


Bazı anne-babalar böyle uğraşlar arasında naif sorularla, masallarla, hayallerle ya da kendi çocukluklarındaki yaşadıkları anılarla tam da istediklerini verebiliyor, hatta istediklerinden fazlasını geri bildirim alabiliyorlar. Bazı minikler de sohbet sırasında herşeyi anlamasalar da genel keyfi alıp, huzuru anlayıp, en güzel cevizi ağızlarına atabilme çabasına giriyorlar 🐥

Doğru zamanda doğru yönde iletişim her zaman her iki taraf için eğiticidir, öğreticidir, keyiflidir...

Çocuklarla etkili iletişim hakkında, çocuklarla sohbetin ne kadar verimli olacağını en akıcı, bilgilendirici haliyle yazan kalemlerden biri Doğan Cüceloğlu. "Geliştiren Anne Baba" kitabını okumayanlara tavsiye ediyorum. Sağlıklı çocuk gelişimi için anne babaların önce kendini geliştirmesi gerektiğini ve çocuk merkezli düşünmeyi özenle anlatan bir kitap 🌿 Kitaptan çok sevdiğim bir bölümü burdan da paylaşmak istiyorum:

“İnsanın anavatanı çocukluğudur...

Çiftçi bambu ağacının tohumunu eker, gübreler ve sular. Mevsimler geçer ve birinci yıl tek bir filiz bile çıkmaz. Deneyimli çiftçi, tohumu gübreleyip, sulamaya devam eder.

Yine mevsimler geçer ve ikinci yıl da bir şey değişmez. Üçüncü yıl, dördüncü yıl da böyle geçer. Hala görünürde tek bir filiz bile yoktur. Sabırlı çiftçi, umut ve güven doludur, tohumu gübreleyip, sulamaya devam eder.

Beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır. Bambu büyümeye devam eder ve bir kaç yıl içinde kırk metreyi geçer.

Şimdi size bir sorayım: Bambu ağacı 27 metre boyuna altı haftada mı geldi?”


BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM