ÇOCUKLARLA TARHANA YAPIMI

Temmuz 25, 2018

Favori çorbamızdır bu 🍵

Yaz-kış her mevsimin, ek gıdaya geçişte buğday almaya başlamasıyla birlikte tüm bebeklerin, hastaların, annelerin vazgeçilmez şifa çorbasıdır ❤️ Neden mi?  • Tarhanada bulunan proteinler vücut için gerekli olan bazı amino asitleri bolca ve dengeli olarak içerir
  • Vücudumuzun mikroplara karşı dirençli olması açısından önemli olan vitaminler ve mineraller yönünden zengindir; özellikle B vitamin kompleksi ile kalsiyum, demir ve çinko bolca bulunur
  • Sindirim enzimleri yetersiz bebekler ve yavaş çalışan yaşlılar için sindirimi kolay, besleyici bir gıdadır
Yine tarhana stoğumuzu tükettiğimizden bu yaz hep birlikte yapmaya çalışıyoruz. Daha önce yapıp yazdığım mis gibi "anneanne" ve "anne" tarifi tarhanayı hatırlatıp minik eklemeler yapmak istiyorum:
  • Büyük bir tencereye sırasıyla, temizlenmiş 1 kg kuru soğan, 1 kg domates, 2 kg kırmızı biber doğranır. 3 defne yaprağı, 1 demet tarhun otu (yoksa dere otu) konarak su eklenmeden, orta ateşte suyunu çektirerek iyice pişmesi beklenir.
  • Pişen malzemeler soğuyunca blender kullanarak ezilir ve geniş bir leğende üzerine 1 kg süzme yoğurt, 1 avuç kadar nane, bolca (ağızda iyi hissedilecek kadar) kaya tuzu, 1 paket instant kuru maya ve yaklaşık 3 kg un konarak yoğurulur.
  • Üzeri örtülen yumuşak ve yapışkan hamur karışımı 1 hafta fermentasyona bırakılır. Kabardıkça yoğurulur, karıştırılır. İlk günden sonra daha az kabarma olacaktır. Yine de 1 hafta boyunca sabah-akşam karıştırılması sağlanır.
  • 1 hafta sonunda temiz bir çarşafa iri hamur parçaları kopartılarak serilir ve kuruması için beklenir. 2-3 gün boyunca sürekli kuruyan parçalar ters çevrilerek küçültülür. Bu aşamada ortamın kuru ve rüzgarlı olması kurumayı kolaylaştırır.
  • 3. gün iyice kuruyan parçalar rondodan geçirilerek kum gibi yapılır ve tepsilere yayılır. Yaklaşık 1 ay boyunca gidip gelip karıştırılır ve iyice kuruması sağlanır.

Peki 2 çocuk tarhana yapımının hangi aşamasında nasıl dahil oldu? En başından itibaren! Şöyle ki;


🍅 Mümkünse pazar/marketten sebzelerin alınması birlikte yapılır
🌶 Tarhananın yapılacağı gün dolaptan/sebzelikten istenen sebzeleri getirebilirler
🍅 Poşetleri açma, biber tohumlarını çıkartma, domates saplarını koparma, soğan dış kabuklarını ayıklama, yıkama, bunun yanında bir damlacık suda yüzme ve su savaşı onlardan; sebzeleri kesme benden
🌶 Yoğurma aşamasında verdiklerimi paylaşarak eklerler. Bu sırada iki koluyla hamura batmış anne, bolca unu dökerken paketi kucağına ve her yere boşaltan büyük ile dökülen unlara parmağını batırıp batırıp yiyen küçük sıpacığa dişlerini sıkarak sakin sakin gülmeye çalışır :)
🍅 Bu kaosta yoğurulan tarhana beklemeye alınır. Her seferinde tarhananın yanına gittiğimi gören Deniz elinde kaşıkla tatmak için geldi, Demir ekşi diye sadece merakla izledi.


Minik ellerin merakla karıştığı, çarşafın çekiştirilerek üstüne bakılmaya çalışıldığı, parçalara bölerken arada çaktırmadan ağıza atıldığı, minik boncuk rondodan korkarken abisinden rondonun zar zor alındığı, tepsilerde karıştırırken baya gözümün içine baka baka yendiği günlerdeyiz şu ara... Günlerce sürecek olan tepsideki tarhanaların karıştırılma ve kurutma işleminde yemeye doyamadık henüz. Birkaç hafta böyleyiz, bu gidişle pek birşey kalmayacak ama kalırsa daha ambalajlama ve pişirme işlemleri var :)

Bu süreçte “ıyy çok ekşiymiş tadı” diyeni tepsiden kaşıklarken, meraklı miniği de sandalyeden masaya çıkıp tarhanaların içine oturmuşken yakaladım 💕

Çocuklarla tarhana yapmak nasıl mı? Kendilerine göre iş/sorumluluk verdikten sonra, bir de onların eğlencesini kendi titizliğinden üstün tuttuktan sonra her iş akıp gidiyor. 5,5 yaşındaki bir çocuk hamur parçalamada ve rondo kullanımında iyiyken, 1,5 yaşındaki kaşıkla karıştırmada gayet iyi. Döküp saçmada ikisinin de üstüne yok :) ama döktüklerini süpürmek de görevleri arasında olduğundan bence bir yorgunluk kahvesi içebiliriz 💕


Bu kargaşada bile öyle çok şey öğreniyorlar ki 😌

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM