MİNİKLERE KAHVALTI ÖNERİLERİ

Haziran 06, 2018
Bebek ve çocuklar da bizim gibi. Her gün aynı besinleri aynı şekilde yemekten sıkılabiliyorlar. Bir süre sonra reddetmeye başlıyorlar ve diyoruz ki "a aa hani seviyordun bunu?" "yoksa iştahın mı yok" "ne oldu ki bugün sana?" Şahsen ben çok dedim :)

Yine sever aslında. Sadece arka arkaya aynı tür yiyecekler heyecan vermiyor. Çünkü ek gıdaya geçtiklerinden itibaren yemek olayı onlar için çok heyecanlı, keşiflerle dolu bir etkinlik. Her türlü keşif için ağzını kullanan bir canlının heyecanını sürdürmesi biraz da bizim elimizde değil mi?

Kahvaltı da hep aynı tarz hazırlandığında tek düze bir olay haline geliyor. Yani her sabah önünde peynir, zeytin, domates/salatalık/biber/yeşillik, ekmek, yumurta, süt gören çocuk bir gün ya hepsini ya bazılarını elinin tersiyle itiveriyor. İstediğiniz kadar yumurtayı bir gün kaynatın, bir gün omlet yapın; domateslerden ağız zeytinlerden göz çizin, fark etmez. Ama bu ve bunun gibi Türk kahvaltı kültüründeki lezzetler çok da sağlıklı ve yemesini istiyoruz. Peki ne yapalım?


Ben, ek gıdaya başlayan bebeklerden okul öncesi tüm yaş grubu çocuklara kadar geniş bir yaş aralığındaki  miniklerin çok seveceği birkaç alternatiften bahsetmek istiyorum. En azından gün aşırı ya da 2-3 günde bir sürpriz farklılıklar eminim onları da heyecanlandıracaktır;

1. Meyveli yumurta

Hem meyveyi çok seven hem de meyveyi asla tek başına eline alarak yeme alışkanlığı olmayan minikler için...Ya da haşlanmış yumurtayı tüketemeyenler, yese de sarısını yutmakta zorlananlar için bu kahvaltı. Yumurtayı az pişirmek çözüm değil; çünkü çiğ ya da az pişmiş yumurtada Salmonella mikroorganizması bulunma ihtimali çok fazla ve ciddi sağlık sorunlarına yol açmasından dolayı büyük risk. Mevsimine ve de bebeğinizin yaşına/alerjik durumuna göre armut/kavun/karpuz/kayısı/şeftali/erik/muz/avokado/kivi/portakal/mandalina vb. taze meyvelerden 1 ya da birkaç tanesinin (azar azar olarak) yumuşak olanlarını cam rendeyle rendeleyebilir ya da sularını sıkabilirsiniz. Haşladığınız yumurtanın sarısı ezerek meyvelerle karıştırın. Beyazını yiyebiliyorsa ayrıca yiyebilir, sevmiyorsa onu da ezebilirsiniz. 1 kaşık labne ya da kibrit kutusu kadar yumuşak beyaz peynir ilave edilebilir. 1 yaşından sonra dövülmüş ceviz/fındık/antep fıstığı gibi kuru yemişlerden ekleyebilirsiniz. Ben meyvelerin tadına göre 1 yaşından sonra içine mutlaka bal da ekliyorum. Kıvamına göre de 1 çay kaşığı zeytin yağı, tam tahıllı ekmek içi ekleyebilirsiniz de. Ekmek de bunun gibi kendi yaptığınız ekmekse şahane olur! Hem doyurucu hem de lezzetli bir kahvaltı onlar için :)

2. Meyveli yoğurt

Yine meyveler, (hatta salatalık ve havuç rendesi de), ama bu sefer yumurtaya değil de yoğurda karışsın. Özellikle bir türlü yoğurt yemeyen, yese de yoğurdu sade olarak tek başına sevmeyen çocuklar için meyveyle karıştırmak çok sağlıklı bir kahvaltı önerisi. Hatta yoğurdun içine biraz da kefir eklerseniz içindeki yararlı mikroorganizmaları arttıracağınızdan sindirim sistemini de korumuş olursunuz. Bir de kendi yaptığınız yoğurtsa ek gıdaya başlar başlamaz bu kahvaltı şekli hayat kurtarır. Yine bal ve kuruyemişler çok yakışanlardan. Eğer çiğneyebiliyorsa yulaf, ya da tam tahıllı ekmek içi de ekleyebilirsiniz.

3. İrmikli muhallebi

Gün içinde süt içmiyor mu? İşte buna bayılacak! Minik bir tencereye 1-2 kaşık irmik ve 1 kaşık yulaf unu/çavdar unu/tam buğday unu/siyez unu/pirinç unu vb koyarak üzerine 1 çay kaşığı dolusu kakao ve süt ekleyerek pişirin. Kaynadıktan sonra 1 dakika daha pişmesi yeterli. İçine yarım muz, 1 parça peynir, 1 çay kaşığı bal ve yine dövülmüş bir miktar kuru yemiş koyarsanız çok sevecektir. 

4. Bisküvili/Kekli muhallebi

Bu basit tarif de yine bizimkilerin favorilerinden. Ama hazır değil ev yapımı şekersiz ya da az şekerli kurabiye veya bisküvi veya kek kullanalım. Çünkü hazır ürünlere, şeker gibi sağlıksız ama cezbedici bir tada alıştılar mı bu alışkanlıkları yıkmak çok zor oluyor. İçine sadece ılık süt ve tadına ve içeriğine göre bal ve kuruyemiş yeterli. İsteğe göre muz da bu tarife yakışanlardan.


Lütfen unutmayalım;

  • Alerjileri yoksa her gün yumurta yiyebilirler ama yemek zorunda da değiller. Gün aşırı yedirebilir, yemedikleri gün çorbalarını yumurta ile terbiye edebilirsiniz.
  • Zeytini genelde çok severler çünkü çok tuzludur ve tuzlu yememeleri gerekir :) Ben zeytinleri su dolu kavanozda tutuyorum ve fazla tuzdan arındırıyorum. Arada o zeytinlerden yediriyorum.
  • Domates/biber gibi sebzeleri ayrı ayrı gün içinde de yiyebilirler. Mevsimiyse eğer atıştırmalık olarak verebiliriz ya da menemen de onlar için çok lezzetli bir kahvaltı çeşidi. Lütfen domatesleri, salatalıkları kabuklarını soymadan yedirmeye alıştıralım. Salatalıkları 1 yaş üstü çocuklar kabuklarıyla çok rahat yiyebiliyorlar. Sağlığımız için en önemli bileşikler kabuğunda gizli!
  • Ekmek de çocukların kuru kuru yemekten çok zevk aldıkları ve başladılar mı kolay kolay elden bırakmadıkları bir besin. Ama çok da doyurucu ve ölçüyü kaçırdılar mı diğer kahvaltı öğelerinden yiyemiyorlar. O yüzden ben ekmeği baz alarak kahvaltı yapmalarını değil, kahvaltının yanında ekmek yemelerini, doyarlarsa da gün içinde daha sonradan atıştırmalarını daha doğru buluyorum. Ekmeği ve tahılları mutlaka tüketmeliler ama tamamen onunla doymamalılar.
  • Süt içmeleri gerekli mi? Hayır. Son araştırmalarda yoğurt ve peynirin süte göre daha fazla kalsiyum içerdiği belirlenmiş. Gün içinde yoğurdu meyveli/sarımsaklı/ayran/çorba şeklinde tüketebilir, seveceği peynir türü bulana kadar değişik tipleri deneyebiliriz. Kaşar, çeçil ve labne çocukların en sevdiklerinden oluyor. Tüm peynir tipleri içinde kaşarın da kalsiyumu en fazla peynir çeşidi olduğunu unutmayalım!
  • Bal ve kabuklu kuru yemişleri mutlaka 1 yaş sonrası azar azar başlayarak verelim. Peki kabuklu kuru yemişlerin en faydalı olanlarını biliyor muyuz?
  • Bal alırken güvendiğimiz, analizleri yapılmış, denetlenerek satışa sunulmuş firmaların ballarını tercih edelim ki sahte bal tüketmeyelim. Bu konuda çok bal tüketen bir aile olarak özellikle tercih ettiğimiz bal Altınözüt ham balı. Hem lezzetini çok seviyoruz, hem de bizzat gıda mühendisi olan ve arıcılıkla uğraşan kişiler tarafından özenle toplandığını ve analizlerinin yaptırıldığını biliyoruz. 
  • Tüm bu alternatif kahvaltıları kendi yemeleri için onları destekleyelim. Döke saça da olsa kendi tuttukları kaşık çatalla daha iştahla yiyorlar. Yaklaşık 12. ayda çatal kullanmaya başlayıp, 18 ay civarı da kaşığa daha hakim olabiliyorlar. Mama sandalyelerinin altına serdiğimiz bir örtü bir de önlük teşvik etmek için yeterli :) Ayrıca yemek konusunda hala isteksizlerse, öğünleri ve yemekleri mümkün olduğunca onlarla birlikte hazırlamak onları çok heyecanlandırıyor ve daha iştahla yemelerini sağlıyor.
Afiyet olsun :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM