BEBEK VE ÇOCUKLA YAZ TATİLİ LİSTESİ :)

Haziran 27, 2018
Tatil neydi? 

Yatıp dinlenmek mi, yoksa bittiği gün tekrar tatile çıkmak isteyecek kadar koşturup yorulmak mı?
Yola çıkmadan hemen 1 gün ya da saatler öncesinden eline gelen birkaç parça eşyayı çantaya sıkıştırmak mı, yoksa baya valiz valiz dolup doluşturup taşınmak mı?
Her gününe hatta gün içine planlar programlar sıkıştırmak mı, plan da neymiş diyerek hayatın akışına kapılmak mı, yoksa hiçbir günün hayal ettiği gibi olmayıp bambaşka bir düzensizlik hali mi :)

Biz şahsen daha hazırlık aşamasında yorulan, genel olarak yapılan planlara sadık kalsak da bir anda çığ gibi üstümüze yığılan hastalık gibi durumlarda planların ne kadar gereksiz olduğunu fark eden, tatil sonu hem bitti diye sızlanıp hem evi mumla arayan bir aileyiz :)

Peki nasıl mı hazırlanıyoruz?


 • Genelde 1 hafta öncesinden...Evet evet, yalan yok. Yanımıza alınacak giysilerin/malzemelerin ön elemesi, yıkanıp kurutulması, bir odada hazırlanıp son elemeyi geçip valize girene kadar bekletilmesi...Hatta mümkünse bir tatil listesi yapıp çocukların eşyalarının unutulmaması :)
 • Bebek için birkaç yedeğiyle birlikte (her zaman yıkamak ve yıkadığını hemen kurutmak mümkün olmuyor; hele ki kusmalı ishalli bir tatil geçiriyorsanız!) ince penye, alttan çıt çıtlı body ler, şortlar, çoraplar, ayakkabı, hava durumuna göre 1 tane sweat veya uzun kollu body ve eşofman. Yani en rahat olacağı giysiler. Çok istenirse 1 tane de daha az rahat ama daha şık olan bir takım. Tatil yapılacağı gün sayısından az daha fazla günlük bez tüketimi hesaplanarak alınan bebek bezleri ve ıslak mendil ile 1-2 alt açma örtüsü. Deniz/havuz malzemelerinden mayo bebek bezi, deniz patiği, bornoz (havlu yerine daha kullanışlı), varsa termal suitler, şapka, deniz botu/simidi, kova-kürek-tırmık takımı, sevdiği kitap ve oyuncaklar. Biberon, içiyorsa devam sütü, kavanoz mamaları, önlük ve kaşık. Doldu mu valizin yarısı? Yani en az yarısı!


 • Çocuk için de yedekleriyle birlikte bolca penye şort ve tshirt, iç çamaşırlar, çoraplar, şapka, ayakkabı ve terlik. Yine hava durumuna göre 1 adet uzun kollu sweat ve eşofman. Deniz için mayo, deniz patiği, havlu, yüzme bilmiyorsa kolluk/simit. İlgisine göre masal/etkinlik kitapları, birkaç oyun/etkinlik (kızma birader, solo test, satranç, boyama kitapları-kalem vb.), oyuncak. En iyisi çocuk oyuncak ve kitaplarını valize değil kendilerine ait çantalara koymak, çünkü diğer yarısı da doldu!
 • Her ikisi için de kullanabilecekleri ilaçlar (çok önemli, hatta valize ilk girmesi gerekenler); ağrı kesici, ateş düşürücü, mide bulantısı için bir ilaç, mide-bağırsak enfeksiyonları için bir şurup, alerjileri varsa bir alerji ilacı, probiyotik şaseler, burun aspiratörü ve serum fizyolojik, ateş ölçer, olmazsa olmaz Bepanthen ve Hametan, güneş kremi, yaralar için kantaron, morluklar için biberiye yağı. Bir de nüfus cüzdanları ve bebeğin aşı kartı. Bu kadarına da gerek yok demeyin, aman gerekmesin, ama gerekirse bir gece vakti nereye koşacağınızı şaşırmadan direk bu ilaç çantasına gelirsiniz! Her tatil lay lay lom geçmiyor maalesef. Örneğin biz bu seneki tatilimizde Önce Denizin ateşli, bol kusmalı, ishalli mide-bağırsak enfeksiyonuyla; hemen arkasından abi-kardeşin burun akıntısıyla başlayan öksürüğüyle mücadele ettik...
 • Sınırlı da olsa kullandırmak zorunda kalacağınız durumlar için tablete yükleyeceğiniz birkaç oyun ya da film/dizi veya sevdikleri şarkılar çok işinize yarıyor. Hele ki hiç bir şeyden memnun olmadıkları huzursuzluk, keyifsizlik, hastalık, diş çıkarma, her yaş sendromu gibi zamanlarda...Ama tabii ki yaz tatilinde en güzel oyuncaklar KUM ve SU dur. Enerjilerini en güzel ikisiyle atıp, en çok ikisi aracılığıyla arkadaş edinerek sosyalleşirler, hem yaratıcı olup hem saatlerce bıkmadan eğlenebilirler...


 • Uçak yolculuğu için mutlaka her ikisi için de su, süt, atıştırmalık yiyecekler, sakız, 1-2 poşet, oyalamak için oyuncak ya da kağıt-kalem, uzun yolculuksa kitap ve belki de tablet. İçecekleri özellikle uçak yükselirken ve alçalırken basınç farkından dolayı kulak tıkanması olmasın diye yudum yudum içirmek önemli ki uçakta "wuuuaaaa" diye atılan çığlıklardan birini de susturmaya çalışan siz olmayın :) Hele ki kulağında bir sorun varsa yani hastaysa daha da fazla ağrı hissedecektir. 2 yaşından sonra yavaş yavaş sakız çiğnemeyi ve isteyerek esnemeyi öğrenirse daha rahat edebilir.
 • Uzun araba yolculuklarında ise, arka koltuktan bitmek bilmeyen istekler için helak olanlara minik bir çözüm; tatile gitmeden hazırlık aşamasında biraz daha yorulup minik bir sefer tası hazırlığı;
  ✨ Sevdiği birkaç meyve, sebze, kuru yemiş, anne kurabiyesi-poğaçası-limonatası 😋
  ✨ Bu sıcak günlerde ille de meyve suyu isteyen çocuklar için ev yapımı limonata çok iyi geliyor. Yaklaşık olarak 4 limon kabuğu rendesi ve sıkılan suları 1 litre suyla karıştırılır. Şekeri istenilen miktarda bal veya şekerle ayarlanır. İçine birkaç nane yaprağı konularak buzdolabında ertesi güne kadar bekletilir. Sonra süzülerek şişelere doldurulur
  ✨ Arabada dökülüp duran yiyecek ve içeceklerden şikayetçiyseniz ve sürekli araba koltuğu temizliyorsanız, kendi yiyebilecek yaşa geldiğinde bölmeli bir saklama kabını, kullan at ve kolay içilen kapaklı su ve diğer içecek içeren temiz minik pet şişeleri yola çıkmadan yanına hazır edebilirsiniz :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM