PİZZA YAPIM ETKİNLİKLERİ:)

Mayıs 05, 2018
Pizzayı sevmeyen çocuk var mı? Biz bayılıyoruz da :)

Ama dışarda her yediği pizzaya ne kadar güvenebilir ki insan? Güvendiği ve sevdiği pizzayı da her istediğinde bulabilir mi? Hem malzeme seçimi istediği gibi olmayabilir, hem hijyenik koşullara ne kadar uyulduğu bilinmeyebilir, hem  insanın kendi yaptığı gibi lezzetli gelmeyebilir hem de böyle güzel bir aile etkinliği kadar eğlenceli olmayabilir.

Demir daha da küçükken birlikte nefis bir pizza çalışması yapmıştık onunla. Ah bebeğim ne de küçük minicik parmaklarıyla elleriyle uğraşmış, nasıl da iştahla yemişti. Şu an sorsak hatırlamıyor tabii ki. Ama biz anne babalar çocukların bir anlık mutlulukları için üstelik karşılıksız ve hatırlamayacaklarını bile bile, sonsuz sevgi ve özveriyle döndürmüyor muyuz dünyayı zaten?


Şimdi mutfağı bir akademi olarak, yaratıcılıklarına yaratıcılık katmak, çeşitli sorumluluklar vererek özgüvenlerini arttırmak, deneyerek yanılarak sorun çözmeyi öğretmek, en önemlisi de sürekli iletişim halinde olarak birlikte gülüp eğlenmek için atölye gibi kullanıyoruz. Demir'in yanına bir de Deniz ekleyerek :)

Nasıl mı yaptık pizzamızı?

  • Önce hamuru mayaladık. Bu aşamada Deniz bana yardımcı oldu. Leğenin içinde ne olduğunu görebilmek için çıldırdığından yerde yoğurdum. Ama yapışkan hamuru görünce de ellemek istemeyip "dokunabilirsin" teklifimi kafasını çevirerek iğrenir bir suratla reddetti :) Hamuru örtme görevini severek yaptı ama bir de leğen gitti diye ağladı :)
  • Mayalanmış hamuru Demir'e isteği üzerine büyük, bana ortanca Deniz'e de en minicik parçalar halinde bölüp masamızı iyice unladık. Sonra merdaneyle teker teker incecik açtık. Hamur kalın olmasın, çıtır olsun diye diye neredeyse yırtıyorduk hamurları :)
  • Pizza malzemelerin hazırlanmasına da Demir yardım etti. Keseblidiklerini plastik bıçağıyla kesti. Açılan hamurların süslemelerini herkes kendi yaptı. Deniz'i hamurdan, undan ayırmak bir mesele oldu tabi! Hem yedi hem mıncıkladı, biz de onun parmaklarını yememek için kendimizi zor tuttuk. Süsleme aşamasında da malzemelerden kalanlarla pizzasını yaptı çünkü onları da yedi :))
  • Herkes pizzasını tamamlayınca fırına koyup hamuru 10 dakikada pişirdik. Sonra çıkartıp peynirimizi üzerine serptik ve tekrar fırında 2 dakika erittik
  • Bir yiyişleri vardı ki, sanki tüm gün aç kaldılar ve daha önce hiç pizza yemediler! Herkes kendi pizzasını kendi hazırladığı için de gözlerini birbirlerininkinden alamadılar, böylece paylaşmanın tadına da varmış oldular :)

Malzemeler:
  • Hamuru için: 2 su bardağı tam buğday unu, 1 çay kaşığı dolusu instant kuru maya, az tuz, ele yapışmayan kıvama gelecek kadar ılık su, az kekik. Yoğurularak üstü kapalı mayalanması beklenir. İstenilen incelikte açılır
  • Üst malzeme için: hafif sulandırılmış domates-biber salçası karışımına isteğe göre çeşitli ürünler eklenebilir. Herkesin olmazsa olmazı farklı :) Mümkün olduğunca sosis, salam gibi et ürünlerinden kaçınmak, peyniri ve sebzeyi bol tutmak gerekir. Hamura olduğu gibi üstüne serpilen kekik nefis bir lezzet katıyor. 200 derecelik fırında az sürede pişirilir.
Sonuçta belki yamuk yumuk ve yuvarlak bile olmayan, ama kesinlikle una bulanmış mutfakta mutluluk kaynaklarınızla yediğiniz en lezzetli pizza oluyor :) 

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM