KEMİK SUYU YAPIMI

Mayıs 13, 2018
Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda kemik suyunun sağlığa çok faydalı bir gıdadan öte bir ilaç olduğu söylenmektedir. 

En önemli faydaları; bağırsak hastalıkları, gıda alerjileri, eklem sağlığı, bağışıklık sistemi üzerine görülmüştür.

 • İçerdiği jelatin, eklem yapısına katılan kollajenin yapı taşı olup, kemik suyu eklem koruyucu özellik kazanmaktadır. Aynı zamanda içinde bulunan glukozamin ve kondrotin öğeleri de eklem yapısını hem koruyu hem de onarımını kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.
 • Jelatin derinin elastikiyetini korumaya da yardım eder.
 • Yine jelatinin bağırsak yüzeyinde bulunan koruyucu mukus tabakasını onardığı ve geçici bir koruyucu tabaka oluşturduğu belirtilmiştir. Bağırsak florasındaki sağlıklı bakterilerin gelişimini de desteklediği için sindirim sistemi sağlığı ve gıda alerjilerinin azaltılabilmesi için çok önemlidir.
 • Bağışıklık sistemini oluşturan yapıların çoğu sindirim sisteminde yer aldığından, sindirimi böylesine destekleyen bir gıda bağışıklık sisteminin de düzenlenmesine katkıda bulunur.
 • Bunların dışında protein ağırlıklı içeriği sebebiyle kişiye hem kilo kontrolü sağlar; hem de içerdiği amino asitlerle uykuyu rahatlatır.

Bu konuda İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökşin Balım'ın açıklamalarını da okuyabilirsiniz.

Peki bu kemik suyu nasıl yapılmalı?Ben uzun süredir kemikleri düdüklü tencerede kaynatıyordum. Kısa sürede kaynamasını sağlıyordum. Ancak yapılan araştırmalar uzun süre-düşük sıcaklık ikilisinin kemikteki kollajenin  ve diğer öğelerin açığa çıkarılması için en ideal olanı olduğunu söylüyor. 

Kemik suyu tarifi oldukça basit;

 • İlikli veya iri kemikli kuzu/dana kemikleri veya köy tavuğu kemiği, üzeri örtülecek kadar su dolu tencereye konur. Ben kuzu ve dana kemiklerini tercih ediyorum.
 • İçine 2 yemek kaşığı sirke ilave edilir. Bu aşamada 1-2 defne yaprağı, bir tutam biberiye, birkaç diş sarımsak da kemik suyunu aromalandırmaya ve koruyucu özellik katmaya yeterli.

 • Kaynayınca altı çok çok kısılan kemik suyu mum ışığı gibi bir ateşte en az 8-10 saat pişirilerek sirke yardımıyla kolajen, jelatin ve minerallerin suya geçişi sağlanır.
 • Süre sonunda biraz soğuyunca ben küçük saklama kaplarına bölüp iyice soğuyup donmasını bekliyorum. Minik et parçalarını süzmüyorum. Üzerinde oluşan yağ tabakasını alttaki jelatini koruyan bir katman ve onu kesinlikle atmıyorum. Soğuyan kapları derin dondurucuya kaldırıyorum.
 • Çorba yaparken istediğim ölçüdeki kemik sularından çıkartıp kullanıyorum.

Hem büyüme çağındaki çocukların (bebeklere de ek gıda döneminde 8.aydan itibaren verilebiliyor), hem hamilelerin ve kadınların, aslında kemik erimesi riskine karşı ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için herkesin uygulaması gereken çok basit bir tarif.

Afiyet ve şifa olsun :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

1 YORUM

 1. Merhaba,
  Blogunuzu Yazarkafe'den takip etmekteyiz. Kalemi güçlü blog yazarlarından biri olduğunuzu düşünüyoruz. Şimdi siz de düzenlenmekte olan web etkinliğine katılabilirsiniz. Blogum Harika kampanyası ile websiteniz veya blogunuzla kazanmaya aday olun, websitenizi tanıtın, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2018 yılı içerisinde yeniden düzenliyoruz. Katılım için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Web : http://www.blogumharika.com/
  Mail: iletisim@blogumharika.com

  YanıtlayınSil