GEÇİCİ SİNOVİT GEÇER Mİ?

Mayıs 26, 2018
Can sıkıcı bir konu. Hele çocuğunda yaşayan bir anne baba için kalbini ezip paramparça ediyorlarmışcasına acıtan, çaresizlikten ne yapacağını şaşırtan, eli kolu bağlı olduğundan sadece sabırla beklemenin iyileştirici etkisi gördüğü bir olay.

Ama yaşadıklarımızı yazmak istiyorum ki, başka yaşayanlara ve hemen sağa sola koşup çare arayanlara da bir nebze olsun destek olsun. Ben de ileride tekrar yaşayıp unutursam ümitli olmayı, bana da tekrardan hatırlatsın.

En başında söyleyim ki geçici sinoviti şu an 5.5 yaşındaki oğlumda 1.5 sene içinde 3 kez yaşamış biri olarak, hem ulusal hem uluslararası bulabildiğimiz tüm kaynakları, araştırma sonuçlarını, uzman doktor sayfalarını, tecrübeli aile yazılarını okuduk. Dolayısıyla bu yazı ve yaşadıklarımız belki çare arayanlara da rehber olur.

1. Sinovit

Demir 4 yaşına gelmeden 2 ay önce bir Ağustos ayında, sabah yataktan kalktı ve yürüyemedi. Ayağının üstüne basamadı, direk çöktü olduğu yere. Apar topar kaldırdık tabi kucağımıza, akşam sapa sağlam neşeyle yatan çocuk ne oldu da bacakları tutmadı anlayamadık. Tuvalete bile kucağımızda götürdük. Ben o zaman hamileyim bir de, duygularımı zaten en üst düzeyde yaşıyorum, korkudan titrediğimi hatırlıyorum. Ki her anne babanın çocuğuyla ilgili böyle ani gelişen hastalıklar karşısında duygu seli yaşayacaklarına eminim. Allah kimseye yaşatmasın.

Biraz inceledik, Demir'in topuğuna basamadığını gördük. Bu da onu yürütemiyordu. Ama neren acıyor diye sorduğumuzda sadece dizlerinin arkasını gösteriyordu. Hem de 2 dizini birden. Telaşla görünen belirtileri sorgulamak için internete koştuk ve korkunç senaryolar çıktı karşımıza. Tabi hemen randevu alarak bir çocuk doktoruna gittik.

Çocuk doktorumuz önce fiziksel muayene etti, diz arkası eklem sıcaklığını ve çaplarını ölçtü, hareket kabiliyetine baktı, sonra da bir seri kan, idrar, gaita tahlili istedi ve yakın zamanda geçirdiği bir enfeksiyon vakasının olup olmadığını sordu. Bildiğimiz kadarıyla yoktu, ne ateş ne gribal bir olay. Sadece yaklaşık 1 hafta süren ishal durumu vardı. Tahlil sonuçlarını heyecan ve korkuyla bekledik. Ama temiz çıktı. Baktıkları en önemli değerlerin Sedimantasyon ve CRP olduğunu, onlarda bir yükselme olduğunda farklı rahatsızlıklardan şüphelenebileceklerini ama şu anlık belirtilerin geçici sinovit olabileceğini öğrendik. İçimiz rahat etsin dire romatolojik hastalıkların göstergesi olan 1-2 değere de baktılar, onlar da negatifti. Yine de bir ortopediste gitmemiz önerildi. 

Ortopedist de muayene ettikten sonra, ultrason ve röntgenle kalça kemiğine bakmak istediğini söyledi. Çünkü onun da aklına ilk olarak geçici kalça sinoviti gelmişti, sadece diğer hastalıkları elimine etmek ve tanısından emin olmak istiyordu. Sonuç; yine temizdi ve tüm sonuçlarla çocuk doktoruna gittiğimizde bize şöyle bir tedavi önerisinde bulundu; 1 hafta-10 gün boyunca ibuprofen içerikli şurup kullanacak. Hareket etmemesi ya da hep yatması gerektiği gibi birşey söylenmesine gerek yok, bu yaştaki çocuk ne kadar durdurulabilir ki, zaten çocuk ağrıdan neyi yapıp neyi yapamayacağını en iyi kendi bilir.

Demir her sabah yataktan zor kalkmaya ve topallamaya devam etti. Öğlene kadar daha kötü olan yürümesi sanıyorum ki ilaçların da etkisiyle öğleden sonra düzeliyordu. Akşam sanki hiç hastalanmamış gibi normal yatıp ertesi sabah yine zor yürüyordu. Derken yaklaşık 21 günde geçti. Pat diye hem de. Aşamalı olarak iyileşme değil, birden sabah yürüyebildi.


2. Sinovit

Bu olaydan tam 1 yıl sonra, 5 yaşına 2-3 ay kala tekrar bir sabah kalktı ve yürüyemedi. O anı tekrar yaşayınca üzüntümüzü, korkumuzu, kalp çarpıntımızı tekrar tekrar anlatmayım. Ama tekrar bir çaresizlikle bekleme sürecini yaşamak ve acısıyla kahrolmak bizi daha baştan yıktı. Neyse ki tecrübeliydik, bu mu şu mu diye düşünmek yerine hemen doktora gidip muayene olduk. Hatta farklı çocuk ve ortopedi doktorlarına. Farklı hastanelere. Bu sefer ağrı tek dizin arkasındaydı. Tekrar tahliller, tekrar röntgen ve ultrason ve akla gelen diğer hastalıkları elemek adına incelemenin ardından sonuç kesinleşti: geçici sinovit. Yine öncesinde bir gribal ya da ateşli hastalık geçirmemişti, sadece ishali olmuştu. Aynı şurubumuzu kullandık ve 20 gün içinde geçti.

www.tıpfakultesi.org

3. Sinovit
Bu da en son olan ataktı, bir öncekinden yaklaşık 7 ay sonra Şubat ayıında bir sabah kalkınca yine seslendi: "Anneee kalkamıyorum, yürüyemiyorum, yardım eder misin?!' ve ben yine yıkıldım. Aynı ağrı, aynı topallama, bu sefer diğer diz arkasında olan ve yine ayak tabanına tam bastırmayan ağrı. Ama 1.5 yıl içinde 3. kez olan bu hastalık neden oluyordu? Bunun sebebi, çözümü yok muydu? Olmalıydı artık, çünkü içimdeki korku heyecan giderek öfkeye ve olumsuzluklara dönmeye başlamıştı. Bu sefer ağrılar Demir'i gece uyandırmaya başladı, her dönüşünde ağrıdan inliyor ve ağlıyordu. Artık büyüdüğü ve normalde çok hareketli olduğu için de arka arkaya can damarımdan vuran sorulara başladı; "anne ne zaman iyileşicem ben, ittir git süremeyecek miyim artık, ayağım ağrıdığı için gidemeyecek miyiz tatile?" Yine aynı cevapları almak için aynı hastane ve doktorlara gitmeye tahammülüm yoktu. Bu sefer araştırma hastanelerine gitmeye karar verdik. Aynı anda doktor tanıdık ve arkadaşlarımıza sordurduk. Biz kendi ilacımıza başladık ve hemen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne de, ortopedi bölümüne de gidip muayene olduk ama bu sefer neden sık tekrarlıyor sorusuna cevap veremedikleri için Çocuk Romatoloji uzmanına gitmemiz tavsiye edildi. Hacettepe Üniversitesinden bir uzman bulup muayene ve ardından bir seri kan, genetik test, MR tahlil ve tetkiklerini yaptırdık. Tabi bunca tahlil sonucunun bekleme süresi 3 hafta olduğundan biz en son sonucu alana kadar Demir iyileşti. Tüm test sonuçları da çok şükür temiz çıktı. Yani ne romatolojik, ne ortopedistlik bir durum var ortada. Tanı: GEÇİCİ SİNOVİT.

Tüm doktorlarla konuşmalarımız ve araştırmalarımız sonucu şunları öğrendik;
  • Geçici Sinovit, tüm eklemleri tutabilen ama en çok kalça ekleminde belirtilere neden olan bir hastalık. Nedeni bilinmiyor. Genelde bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası kalça eklem kapsülünün içindeki sinovya dokusunun bakteri ya da virüslere karşı hassaslaşması sonucu ağrı hissediliyor. 
  • Çocuk aniden ve özellikle sabahları kalktığında aksamaya, topallamaya ve yürüyememeye başlıyor. Topuğuna basamıyor, çünkü bacağını tam olarak gergin uzatamıyor. Ağrı yeri olarak diz arkası eklemini gösteriyor ancak sorun kalçada. Geceleri de bacaklarını bükerek yan yatmaya çalışıyor. Çünkü sıvı artışıyla gerilen kalça eklem kapsülünün en rahat edebildiği pozisyon bu. Genelde ateş ya da başka bir belirti yok.
  • 1-13 yaş grubunda her 100 çocuktan 3'ü en az 1 defa bu hastalığı geçiriyor. En çok 4-10 yaş arasında, özellikle 6 yaş civarında ve erkeklerde görülüyor. Hastalığı 1 kez geçirenin tekrarlama riski de yılda yaklaşık % 4.
  • Eklemde tutulan sıvı emilmeye başladıkça hareket kısıtlılığı kayboluyor. Yaklaşık 20 gün iyileşme süreci veriliyor ama 5 haftaya kadar da uzayabileceği söyleniyor
  • Bu süreçte ibuprofen içeren ağrı kesici çocuk şuruplarından başka bir tedavi yolu yok. Ama aksama görünür görülmez tahlil ve tetkiler için doktora, hatta tekrarlama durumlarında ileri tetkikler için çeşitli branşlara birlikte gitmekte fayda var.
Bu durumu yaşayan ailelere tavsiyem;

Ani topallama belirtilerinde hemen doktora gidin. Bizim gibi önce çocuk doktoruna gidip ilk muayene sonrası onun yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Ortopediye, çocuk ortopedistine ya da çocuk romatoloji bölümüne götürmenizi tavsiye edebilir.

Detaylı tetkikler için mutlaka Araştırma Hastanesine gidin. Çünkü özel hastanelerde ileri tetkiklerin hepsi yapılamıyor, yapılanlar da epey masraflı. Biz Hacettepe Üniversite Hastanesini tercih ettik ama randevu alabilmek çok sıkıntılı. Özel muayenehanesi olan ama üniversitede de çalışan bir doktor bulabilirseniz işlemleriniz daha hızlı ilerleyecektir. Çocuk Romatolojisi için Ankara'da Fatih Özaltın'ı önerebilirim.

Doktorunuz muayene etmeden, tanıyı söylemeden ve önermeden hiç bir ilaç kullanmayın. Birine iyi gelen diğerine etki etmeyebilir ya da alerjik bir reaksiyona sebep olabilir.

Eğer tanı geçici sinovit ise sabırla bekleyin. Geçecek. Biraz uzun sürüyor hatta anne-babaya göre çocuğunun her hastalığı sanki yıllarca sürüyormuş gibi yıpratıcı geliyor ama geçecek. Mümkün oldukça onun yürüyememesine üzüldüğünüzü göstermeyin ve inancınızı koruyun ki o da iyileşeceğine inansın. Çünkü geçecek.

Ne dertler, ne hastalıklar var. Allah hiçbir çocuğa şifasız dert hastalık vermesin. Anne-babaları da çocuklarının sağlığıyla sınamasın...

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM