DİJİTAL KODLAMA ÇALIŞIYORUZ!

Mayıs 02, 2018
Neden mi?

Çünkü (*);
 • Çocuklarımız ileride hangi mesleği seçerlerse seçsinler artık onlardan teknolojiye hakim olmaları bekleniyor,
 • Dijital dünyada kodlama; matematik ve okuma-yazma ile birlikte temel bir gereksinim,
 • Kodlama en iyi erken yaşlarda öğreniliyor ve bir yabancı dil öğrenmeye benziyor. Dolayısıyla sıralama, döngüler ve koşullar gibi kavramlarla ne kadar erken tanışırlarsa ve ne kadar pratik yaparlarsa o kadar iyi özümsüyorlar,
 • Günümüzde henüz konuşmayı dahi öğrenememiş çocuklar elektronik cihazlarla tanışmış durumda. Kodlama ile tanışınca bu araçlar faydalı cihazlara dönüşüyor. Hatta hayal ettikleri, yepyeni uygulamaları bile geliştirebilecek potansiyele sahip oluyorlar.

Peki nedir Algoritma?
 • Bir problemin çözümü için ihtiyaç duyulan tüm işlemlerin mantıksal olarak, sıralı bir şekilde ifade edilmesidir. Bu kavram programlama ya da yazılım geliştirmenin yanı sıra, günlük hayattaki aktiviteler, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar, matematik vb. derslerde karşılaşılan sorunları daha kolaylıkla çözme olanağı sağlar.
 • Soyut matematiksel kavramlar birçok çocuk için zorlayıcı olabilir.  Kodlama eğitimi, çocukların bu soyut kavramları görselleştirmelerini sağlar. Özetle kodlama matematiksel düşüncenin gerçek hayatta öğretilme yoludur.
Bizim İnternet'ten bulup denediğimiz ve tavsiye edeceğimiz birkaç online ücretsiz ders ile tabletlere/telefonlara yükleyerek internetsiz oynanabilen ücretsiz (bir seviyeden sonra ücret de talep edebilen) birkaç kodlama oyunu var. Çocukların boş vakitlerinde, yolculuklarda, tatillerde ya da sizin denetiminizde olduğu sürece her an her yerde oynayabilecekleri böyle yararlı uygulamaları oynamaları daha öğretici değil mi?

İnternet'ten online ücretsiz dersler almak isterseniz;
 • Code.org projesi; aralarında dünyaca ünlü yazılımcıların ve büyük teknoloji firmalarının kurucularından Bill Gates, Mark Zuckerberg ve Sergey Brin’in de bulunduğu bir grup tarafından, Amerika’da kodlama eğitiminin yaygınlaşması için başlatılmıştır.
 • Tynker, yurt dışında birçok okulda kullanılan en favori kodlama platformlarından biri.
 • Kodable, Amerika'da her 5 ilkokuldan 1'inde kullanılan, ilkokul öğrencilerine özel olarak geliştirilen bir platform.
Telefon ya da tabletlere uygulama yüklemek isterseniz;
 • Fisher Price-Think & Learn Code-a-pillar: 5 yaş ve altı, rengarenk, çok da eğlenceli bir tırtılla kodlama oyunu. Sıralama, problem çözme, sayma ve İngilizce öğretiyor.
 • Code Karts-ön kodlama mantığı: İlk 10 bölümü ücretsiz, 8 yaş altı, araba sever çocuklara kodlama öğreten bir uygulama.
 • Lightbot: Code Hour: Diğerlerine göre biraz daha zor ama çok da zevkli bir oyun.
 • Coddy: World on Algorithm Free: Kesinlikle bir büyükle oynanması gereken bir oyun ve çocuklardan daha çok ilginizi çekebilir :)
 • Mekorama: Harika bir oyun ama epey zor. Kesinlikle birlikte oynamanız gerekiyor.

Çocuğun yaşına göre daha bir sürü kodlama öğreten oyun var ve her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor. Her aile kendi çocuğunu, yeteneğini, ilgi alanlarını az çok bilir. Hiç bilmese de en başında, zaman içinde öğrenir. Demir'in iyi bir görsel hafızası var küçüklüğünden beri. "Matematiğe, sayılara ilgisi olur" diye bekliyorduk, yanılmadık. Akıl ve mantık oyunlarına, matematiğe, bulmacalara, labirentlere, problem çözmeye gerçekten ilgisi var. Eh hem çağ gereği, hem de babanın teknoloji delisi bir bilgisayar mühendisi olması da onu teknolojiyle fazlaca iç içe yapıyor. 

Biz ailecek teknolojinin kullanılmasını destekliyoruz. Bizler de bilinçli olarak kullanıyoruz. ANCAK SINIRLI, GÜVENLİ ve İYİ YÖNDE olmak şartıyla. Demir tablet ve bilgisayarı kısıtlı zamanlarda, bizim gözetimimiz altında veya birşeyler izlemek ya da dinlemek için kullanır. Çizgi filmleri ya da videoları beraber izleriz. Her zaman olmasa bile izlediği her videoyu önden biz izlemişizdir, sonra izlemesine izin veririz. Bir süre tutarız, süre bitimine yakın artık kapatacağımıza dair uyarımızı yaparız, sonra da kapatırız. Genel olarak kurallara uyan bir çocuk olduğundan bazı kriz anları dışında sorun yaşamıyoruz çünkü dinliyor :) Hoşlanmadığımız bir konuşma ya da görüntü içerdiğini düşündüğümüz herhangi bir videoyu ön filtreden biz geçirip ona zaten izlettirmeyiz ya da dinlettirmeyiz. Dolayısıyla söylediğimiz zaman zarfında, bizim denetimimizde olduğu sürece "kodlama" tarzı onu geliştirecek uygulamalarla içinde olduğumuz teknoloji çağından sonuna kadar faydalanması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu yüzden dijital kodlama konusunda araştırma yapıp hem online kullanılabilen güvenli siteler hem de uygulamalar bulup rahatlıkla önerebiliyorum.

İsteyenlere umarım faydalı olur.


(*) Bilge Adam Akademi'den yararlanılmıştır.

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM