ÇOCUKLAR İÇİN TİYATRO

Nisan 01, 2018
Biz dün bir çocuk tiyatrosuna gittik.
Daha önce okullarına gelen tiyatro oyunlarını ve drama derslerini saymazsak, gerçek bir tiyatro ortamında, ışıklar altında sahnenin havasını solumak 5.5 yaşındaki kuzum için ilk tiyatro deneyimi sayılır.

Nasıl mı geçti? Gerçekten çok heyecanlı!


Tiyatronun yeri benim için hep farklıdır. Her gittiğim oyun başka bir dünyadır ve inanılmaz heyecan verir. Çok beğenmediğim oyunları bile kolay olur olmaz eleştirmeye dilim varmaz, muhteşem emeğe hep saygı duyarım. Beni bu kadar etkileyen ve insana sayısız faydaları olan bu sanat dalının eşsiz tadına çocukların da varması için elimden geldiğince destek olurum.

20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü nasıl anlatılır mesela bir çocuğa? En iyi tiyatroya götürerek.  Bu sebeple bu haftasonu için Ankara'da çocuk tiyatrosu oyunları aradığımda "Kardan Adam ile Kar Tanesi"  oyunuyla karşılaştım. Oyun Pembe Kurbağa Tiyatrosu'nda sahneleniyor. Tiyatro Kavaklıdere'de, adresteki binanın orta katlarında; penceredeki pembe kurbağaların olduğu dairede :) 

Oyun nasıldı peki? Hem benim hem oğlumun fikri; biz çok eğlendik. Kapıda çok enerjik bir karşılama, neşeli, dikkatli, güzel sesli oyuncuların olduğu bir ekiple, hem güldüren hem düşündüren hem sorgulatan hem interaktif cevapların verildiği, bazı anlarında duygusallaştıran, çocuklara "kıskançlık, sevgi, birlik olmak, hayal kurmak, arkadaşlık, aile" kavramlarını çok güzel veren bir müzikal oyun. Özetle arkadaşları tarafından sevgiyle yapılan bir kardan adamın yine onlarla birlikte evlerine gitmek istemesi, çok istediği birşeyin kötü sonuç ile de sonuçlanabilmesi (özellikle kıskançlık olduğunda), ama yine sevgiyle arkadaşlıkla olayın pozitifliğe çevrilmesi anlatılıyor. Yaş sınırı 3-10 dese de bence en az 4 yaşında olmalı çocuklar daha iyi anlamaları için. Bilet fiyatları internetten aldığınızda 1 yetişkin 1 çocuk için toplam 42 TL.


Peki, iletişimi kuvvetlendiren, sosyalliği arttıran, insanın ruhunu zenginleştiren en güzel çocuk etkinliklerinden biri olan tiyatronun bir insana, özellikle çocuklara katkılarını biliyor musunuz?

  • Hem zihni, hem duyguları, hem sosyalleşmeyi besler
  • Sanat zevki ve estetik duygusu kazandırır
  • Konu ve kavramlar gözlem yoluyla öğrenilir, taklit edilerek pekiştirilir
  • Gözle görür, işitir, sanki oyunun içine girmişcesine hisseder, kendisini oyundakilerle özleştirir, düşünerek empati kurar ve hayal kurar! Nasıl tepki vereceğini düşünerek bir nevi kendini sınar
  • Duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade eder, uyum sorununa bire birdir
  • Duygusal gerginlikten kurtulur, biriken enerjiyi boşaltır
  • Yaratıcılığı geliştirir, çok yönlü düşünme sağlar, eleştirel bakış açısı geliştirir, başkalarına saygıyı ve emeğe saygıyı öğrenir
Çocuklarımızı tiyatroya götürelim. Ya da tiyatroyu çocuklarımıza götürelim.

İlgilenenlere ve Ankaradakilere bilgilendirme: Bu oyun 7 Nisan'da aynı tiyatroda! 

Sanata, tiyatroya ve tiyatroculara hakettiği önemin verildiği, toplumun sanatla beslendiği, çocuklara sevdirildiği, onlarla birlikte sevgisinin büyüdüğü nice güzel günlere...

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM