23 NİSAN NASIL ANLATILIR?

Nisan 20, 2018
Çocuklara bayramları anlatmanın en eğlenceli ve akılda kalır yolu; oyun! Hele ki bu bayram bir çocuğun en büyük bayramıysa...

Peki 23 Nisan nedir? Ne olmuştur o gün? Neden önemlidir? Bayram ve Atatürk en basit dilde bir çocuğa nasıl anlatılır?🎈 23 nisan Ulusal Egemenlik ve ÇOCUK bayramı; farklılıklarıyla ya da benzerlikleriyle bütün çocukların el ele, yan yana, şarkılar söyleyerek, danslar ederek, rengarenk kıyafetleriyle, tertemiz ruhlarıyla, cıvıl cıvıl sesleriyle, balonlarla ve bayraklarla kutladığı en neşeli bayram! Atatürk’ün çok sevdiği çocuklara armağan ettiği bayram aslında, geleceği, vatanı emanet ettiği o çocukların bağımsızlık, özgürlük, egemenlik bayramı!

🎈 Önemlidir; çünkü bir çocuğun kendini değerli, özel, herşeyi yapabilecek bilinçte, koskoca vatana sahip çıkacak güçte hissetmesi, ona verilen sorumluluğu, gücü ve güveni bilmesi, ne kadar sevildiğinin ve önemli olduğunun farkında olması kadar muhteşem bir şey var mıdır?🎈İşte Atatürk bunu yapmıştır. Düşmanlarla savaşarak yurdumuzdan kovmuş; çocuklara tam da istedikleri gibi bir gelecek kurabilmek için imkan sağlayan eşsiz fikirler, çağdaş bir vizyon, hür bir vatan, yıkılmaz bir demokrasi, hep var olacak bir Cumhuriyet bırakmıştır!

🎈Soyut kavramlar en iyi çizerek, yaparak, görsel somut bir hale getirilerek öğretilir. Biz bebek kurabiye kalıplarıyla keçelerden çocuklar kesip, gülen yüzler çizdik. Hepsinin eline kürdan ve renkli ponponlarla hazırlanan balonlar verdik. Çocukları ele ele tutuşturup balonumuzun etrafında dans etmeleri için yerleştirdik. Etkinlik sırasında 23 Nisan şarkıları dinledik, bayram hakkında sohbet ettik. Harika bir 23 Nisan çiçeğimiz oldu. Sonra çocukları o kadar sevdik ki, odamızın kapısını süsledik :)


Anlatın! Anneler, babalar, öğretmenler, anneanneler, babaanneler, dedeler... Çocukları büyütenler, yetiştirenler... Kendi hür, aklı hür, vicdanı hür bir nesil isteyenler...! Lütfen çocuklara, anlayabilecekleri yaştan itibaren, anlayabildikleri en yalın anlatımla da olsa tarihi anlatın, Atatürk’ü anlatın, 23 Nisan’ı anlatın, Egemenlik Milletindir ne demek anlatın! İnanın çok iyi kavrıyorlar! Küçücükken ektiğimiz sevgi, inanç, fikir, ideal, hedef tohumları onlarla birlikte büyüyüp fidan olacak ve gelecek özgür ormanları oluşturacak!

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM