TAKVİM YAPIMI

Şubat 05, 2018


Çocuklara zaman kavramı ne zaman ve nasıl öğretilir?

⏳ Aslında 6 yaşa kadar çocuklar zaman kavramını yetişkinlerin algıladığı düzeyde anlayamıyorlar.

⏳Sayıları biliyorsa siz de bizim gibi ona tam saatleri, akrep-yelkovan terimlerini öğretebilirsiniz. Çok yavaş pekiştiriyorlar ama merak ettiklerinden sürekli soruyorlar :) Yine de, sayıların zamanla ilişkisi onların anlayamayacakları kadar soyut. Yani saatin 3 ya da 8 oluşu onlara pek birşey ifade etmiyor.

⏳ Bu nedenle, matematiksel bir ölçü olarak anlatmak yerine zamanı anlatırken günün/günlerin akış döngüsünü kullanmak daha açıklayıcı.

⏳ Örneğin; sabah-öğlen-akşam vakitlerinin güneşin doğuşu ve havanın aydınlanması-tepede olması-batışı ve havanın kararması ile ilişkilendirebiliriz. Ya da "sabah-kahvaltı akşam-akşam yemeği yenir" bağlantısını kurabiliriz ki siz de kahvaltı çok seven ve bazı akşamlar "kahvaltı akşamı yapsak mı" diye hazırlanan bir aileyseniz bu biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Mesela bizde 5 yaşındaki Demir hala her öğüne “kahvaltı hazııır” diye sesleniyor...O yüzden biz yemek, okula gidiş/okuldan geliş, yatma saatleri gibi belirli zamanlarda saati vurguluyor, “sabah uyandıktan sonra şunu yapalım” ya da “yemek bittikten sonra oyun saati”, “hadi süre tutup, 1 saatte işimizi bitirip sonra dışarı çıkalım” gibi sıralı durumlarla ve bazen süre tutarak anlatmaya çalışıyoruz. 

Takvim Yapımı
⏳ Geniş zaman dilimini, yani geçmiş ve geleceği anlatmaya en uygun yöntemlerden biri de takvim. Biz bu etkinliğimizde ay-hafta-gün-mevsim gösteren basit bir takvimi kendimiz yaptık. Kağıtların kesimi ondan, çizim ve yazı benden, boyama yine ondan. Her mevsime ait ayları (Aralık-Ocak-Şubat-mavi; Mart-Nisan-Mayıs-yeşil; Haziran-Temmuz-Ağustos-turuncu; Eylül-Ekim-Kasım-kahverengi) farklı renkte çizdik ve her mevsime ait işaretler koyup resim yaptık ki mevsim akışı da tam öğrenilsin (ilkbahara çiçekler, yaza deniz, sonbahara yapraklar, kışa kar). Her ayın özel günlerini (doğum günleri, bayram vs) tek tek işaretleyip anlayacağı resimler çizdik ve bildiği kelimeleri (anne-baba-dede gibi) yazdık. Sonunda kağıtları üst üste koyup delerek iple bağladık.


⏳ Bu uygulama, ertesi günün hangi gün olduğunu, haftanın bitiş ve başlangıcının ne zaman olduğunu, hangi özel güne ne kadar kaldığını, yeni mevsimin ne zaman başlayacağını, şaşırdığı zaman haftanın günlerinin ya da ayların sıralamasının ne olduğunu öğrenmesinde kesinlikle işe yarıyor. 

Çocuk Takvimi
Bir de kendi el emeği olduğu için takvimi baş ucunda tutup her gün beklediği özel gün/günler için sürekli gün sayıyor :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM