İLK 5 AY OLMAZSA OLMAZLAR - 2

Şubat 10, 2018
İLK 5 AY OLMAZSA OLMAZLAR-1 yazısını okuyarak gelenler hoşgeldiniz. Okumayanları öncelikle ilk yazıyı okumaya davet ediyoruz. 👁️‍🗨️ 

Evet, nerede kalmıştık...

9) Alt açma yeri: Doğumdan önce "ayy ne kadar gereksiz, koltuk var, yatak var, hiç olmadı halı var, üstüne koyarım bir örtü açarız" diyordum. Resmen kınadığım şey için çareler aradım 1 haftanın sonunda :) Ben 1 hafta sezaryandan dolayı Demir'in altını bile değiştiremedim. Ama Murat'ım ve annemin hallerini gördüm, bel ağrılarına şahit oldum; hele ki 2-3 saatte bir altını değiştirmek şartsa. Birkaç günden sonra iki büklüm olmaktan ikisi de bellerini tuta tuta yürümeye başladılar. Ne yapsak diye düşünürken, seviyeyi yükseltmek aklımıza geldi, yerden koltuğa, yatağa en son da yemek masasına çıktık :) Düşününce "ıyyy" deseniz de valla o an hiçbir şey gözünüzde olmuyor, "amaaan sileriz" diyip belinizi kurtarmaya bakıyorsunuz. İyi de yemek yerken alt değiştirmek gerekirse ya da masada birşeyler varsa, her seferinde boşaltmak mı gerek? 1 hafta sonra iş başa düşünce kendi alt açma yerimizi kendimiz tasarladık: Çalışma masamız! Üzerindeki raflarda doktora çalışmalarımın olduğu, koskoca yüksek lisans tezlerimizi ve diplomalarımızın durduğu, yan tarafında bilgisayarımızın ve ses sistemimizin kurulduğu ve onlarca kitabı barındıran kütüphanenin monte edildiği çalışma masamızda biz baya baya kaka temizledik 5 ay :) Daha az kullandığımız herşeyi bir tarafa atarak, rafları oyuncaklarla süsleyerek masanın bir tarafında yer açtık. Yatak süngerini biraz büyük aldığımızdan onu kestirip bir kısmınını beşikte, bir kısmını alt açmada kullandık. Üzerine tek kullanımlık alt açmalarından serdik. Yan taraflara bezleri, ıslak mendilleri, kağıt havlu ve tuvalet kağıdını, pamuğu; üst rafa ise her gün kullandığımız kozmetik ve temizlik eşyalarını (vücut kremi, yağı, pişik önleyici popo kremi, bepanthol, kulak ve burun temizleyici çubuklar, kolonya, fırça tarak, burun temizleyici, ev yapımı tuzlu su, demir takviyemiz, D vitaminimiz) sıraladık. Hemen orada derecemiz ve nem-sıcaklık ölçen termometremiz de görülüyor. Emzik ve oyuncaklar olmazsa olmaz orada! Bunlar dışında kalanlar kuzumun dolabında.

Alt açma yerimiz, pardon, çalışma masamız :)
Acil rafımız :)
GÜNCELLEME: Demir'den sonra Deniz'de de bu sistemi kullandık. Bu sefer doğum öncesi ilk hazırladığımız alt açma ünitesiydi :) Şimdi çok faklı çeşitlerde alt açma üniteleri var; yataklara monte ya da ayrı. Modeli hiiç önemli değil. Rahat açacağınız, malzemelerinizi de sığdırabileceğiniz alanı olan bir sistem olsun yeter. Hiç olmadı evdeki eşyalarınızla siz de bizim gibi tasarlayabilirsiniz. Olmazsa olmazlardan!

10) Alt açma malzemeleri: Piyasada çok çeşitli bez ve mendil markası var. Biz başından beri Prima Premium Care bebek bezini kullanıyoruz. Fiyatı diğerlerine göre yüksek olduğundan ara ara diğer ucuz markaları da denedik. Sızdırma dışında herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Hem bütçemizi hem de meleğimin poposunu düşünerek artık gündüzleri evdeyken ucuz markaları, gece veya altını uzun süre değiştiremeyeceğimiz zamanlarda pahalı Primayı kullanıyoruz. Altını silmek için de yaklaşık ilk 1 ay kaynatılmış su ve pamuk kullandık. Murat pamukları küçük toplar haline getirip hazırladı, ben de kaynamış soğumuş suyu. 1 aydan sonra resmen "koyverdik" :) Özellikle dışarda bu işlem zor. Alıştıra alıştıra bebekler için olan ıslak mendilleri denedik. En iyisi en pahalı olan: Uni baby-pişik önleyici kremli. Yine bezlerle aynı metodu uyguladık. Ön temizlemeyi daha ucuz olan ama yine bebekler için olan ve paraben-alkol içermeyen ıslak mendillerle yapıyoruz, son rötuşta Uni baby'i kullanıyoruz. Daha sonra mutlaka pişik kremi sürülüyor. Alt açma örtüsü olarak Baby & Me'nin tek kullanımlık (ama temiz kullanınca çok kullanımlık oluyor) örtülerini 2'ye bölüp kullanıyoruz. 


GÜNCELLEME: Deniz'de ise Prima aktif bebek'i kullandık. Fazla bir pişik sorunumuz olmadığı için çok bez markası değiştirmedik. Farklı olarak onlarca krem alıp her seferinde krem sürmedik çocuğa. İlk doğduğunda su ve pamukla temizledik, daha sonra ıslak mendil olarak yine ve sadece Uni baby-yeni doğan (su ve pamuk) kullandık. Kuruladıktan sonra direk kapattık. Yediklerinden veya kakasından dolayı kızarıklık/pişik durumlarında ennnn iyisi HAMETAN+BEPANTHOL karışımı. Mucizevi pişik geçirici :)

11) Kozmetikler: Neler yok ki o bebeğimin dolabında...Tarak- fırça setini Chicco'dan aldık. İkisi de mutlaka gerekli. Fırçayı her saç taramasında kullandık; tarağı da konakları başından kazımak için kullandık şu ana kadar. Bebek vücut yağı, sütü, kremi, pişik önleyici ve iyileştirici kremler olarak da yine aynı markaları tercih ettik. Bir tek "Desitin" adlı çinko destekli bir pişik önleyici kremimiz farklı marka. Tavsiye ediyorum, hiç popo sorunu yaşamadık :) Hepsini kullanıyoruz. Dışarı çıkarken vücut sütünü kullanıyoruz. Pişik önleyici kremi her alt açmada sürüyoruz. Kolonyasını meşhur Johnson's Baby-Ocean. Tırnak bakım setimiz de Chicco'dan :) Tırnak kesmek işkence resmen ama her hafta kesilmezse baya bir yoluyor bizi :) Törpüsü bile var. "Ne işe yarar ki bebeklerde" demiştim, kendiminkiler kadar onun tırnaklarını törpülüyorum :) Ahtapot kolları hiçbir zaman uzun süreli düz tutamadığımız için düz tırnak kesemiyoruz, köşeler tam bir tırmık oluyor! Burun ve kulak temizleme çubukları farklı; kulak için konik uçluları kullanıyoruz. Aman dikkat, kulaklar çok hassas! Bir de emzik! Çok önemli bir cankurtaran. Biz Chicco'nun kauçuk ve silikon olanlarını kullanıyoruz; göğüs ucuna en yakın emziklermiş. 3. aydan sonra istememeye başlasa da uyuyacağı zamanlarda hala çok işe yarıyor.


GÜNCELLEME: Hem Demir, hem Deniz atopik dermatitli oldukları için bir süre sonra çoğu kozmetiği kaldırdık raflardan. Eğer alerjik bebeğiniz ve çocuğunuz varsa; yaşadıklarımızı, tavsiyelerimizi ve kullandığımız ürünleri yazdığım ilk yazımı ve daha sonra yazdığım detaylı yazımı okuyabilirsiniz. 

12) Anne- bebek çantası: Yani bebek çantası. Anne de bir gözüne cüzdan ve telefonunu atabilir tabi :) Eğer çok gözlü orta büyüklükte bir ürün alırsanız sizin de başka çanta taşımanıza gerek yok. Ben Murat'ımın bana aldığı fonksiyonel bir çanta kullanıyorum ve çok memnunum. İçine koymam için annem değişik büyüklüklerde keseler dikti. Çanta içinde her daim: alt açma malzemeleri (örtüsü, birkaç bebek bezi, mendili), küçük boy 1 adet pişik kremi veya bebek yağı), yedek 1-2 kıyafetin olduğu büyük kese, bolca ağız mendil ve havlusunun olduğu küçük kese, 1-2 kirli poşeti bulunuyor.

keselerimiz
GÜNCELLEME: Omuzdan asılı bu çanta her ne kadar şık gözükse de sırt çantasının rahatlığını ve kullanışlılığını hiçbirşeye değişmem. Deniz'de sadece sırt çantası kullandım ve omuz ağrımdan kurtuldum. İki omuza ve sırta dengeli ağırlık bindiğinde aynı anda bebeğinizi de kucağınıza alıp daha rahat hareket edebiliyorsunuz.

13) Tekstil malzemeleri: Bolca ağız mendili ve havlusu, patikli pantolon, çıtçıtlı kısa ve uzun kollu body. Biz tulumları çok rahat kullandığımız için özellikle ev içinde onlardan çok aldık. Eldiven, çorap ve sade-süsü püsü olmayan şapkalar yedekleriyle olmalı. Özellikle gece yatarken kullanmak için ne kadar sade o kadar iyi. Biz önlük yerine mendilleri daha rahat kullandık. Henüz ayakkabılara gerek duymadık. 2-3 adet penye yelek de dolapta bulunmalı. Çok ilgili bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığımız müslin örtü çok amaçlı; mutlaka 1 tane edinilmeli; ister yüz örtüsü, ister ince pike, ister kundaklık, herşey için kullanılabiliyor. Aslında tek ya da çoğunlukla çift kat dikilmiş bir tülbent bu müslin. Kimi daha kalın üretiyor, kimi daha ince. Her mevsim; ister rüzgarlı havada ister deniz kenarında ister baharlık isterseniz emzirme örtüsü olarak kullanabilirsiniz. Monta hiç gerek duymadık ama yelekli alt üst takımlar; penye-yün ya da polar çok işimize yaradı. Örgüyü sevdiğimiz için babaannesinin ördüğü çeşit çeşit takımları da, babasının aldığı tulumları da mont yerine kullandık. 

14) Temizlik: En güzeli granül Sabun: elde yıkama ve makineler için ayrı ayrı alıyorsunuz. Bebek sıvı deterjan ve yumuşatıcıları denedik; ama alerjik bir cildi olduğundan sabun kullanmaya en az 1 yaşına kadar devam ettik. Leke çıkarıcı olarak da Baby & Me kullanıyoruz, çok etkili. Çıkmayan lekeler için bir süre leke çıkarıcıda beklettikten sonra makineye atabilirsiniz. Ev yüzey temizliği için de ben Amway ürünlerini tercih ediyorum doğal bileşenler içerdiği için.

15) Banyo: İlk başta: Şampuan (ilk aylarda Büchen ve sonrasında Sebamed'den çok memnunuz). Sabun olarak da aynı markaları kullandık ama bence sabuna gerek yok çünkü kurutuyor; şampuan vücudu için de yeterli. Banyo küveti (tıpalı olan, oturağı olmayan) ve bir file kullanıyoruz. Yumuşak bir süngerimiz vücut temizliği için, bebek banyo maşrapası su dökmek için, 1 tane kova ve de köpüklü su hazırlamak için küçük bir leğen yeterli. Kışı yaşıyorsanız ev kaloriferli olsa da özellikle soğuk havalarda bir ısıtıcıyı önceden açıp odayı ısıtmanız gerekli olabilir. Banyo sonrası için bir tarafı tülbent bir tarafı havlu olan banyo havlusundan 2 adet yedekli bulundurun. Bazen sürpriiiiz yapıp tertemiz vücudundan birşeyler çıkabiliyor :) Banyo sonrası yumuşak masaj battaniyesi iyi oluyor. Bazen yağ ile bazen kremle masaj yapıyoruz.

Pamuğum :*
GÜNCELLEME: Bahsettiğim alerjik durumlardan dolayı, bebekken şampuan sonrasında hem şampuan hem duş jeli olarak tamamen hassas atopik dermatitli ciltler için önerilen kozmetiklere döndük. 

16) "Her evde olanlar":

  • Zeytinyağı: Doğanın mucizesi. Soframızdan popoya saf sızma Ege zeytinyağı :) Reklam gibi oldu ama her derde deva! Vücudunun neresinde olursa olsun herhangi bir kızarıklık, sivilce, tahriş vb. durumlarda ilk önce sürülmesi gereken anneanne ilacı. İşe yaramazsa ki bu pek nadir olur, sonra kimyasal ilaçlara başvurulmalı. Konaklarını da bunla yok ettik. Sakın "doktorlar şunu öneriyorlar ne gerek var zeytinyağına" demeyin, biz dedik anneannemize, sonra Demir'in her bir yeri için en çok bunu kullandık :) Ama çok sık kullanılırsa asitliğinden dolayı kızartıyor, dikkat!
  • Bepanthol: Dediğim gibi başucu kremi. En sık kullandığımız kimyasal ilaç. Pişiklere ve kızarıklıklara bire bir. Bebekler için olanından mutlaka edinin, tabii ki Hametan kremle birlikte.
  • Tuzlu su (serum fizyolojik, % 0.9 tuz içeren su) ve burun temizleyici (otribebenin fil hortumu gibi olanı): Serum fizyolojiyi eczanelerden tek kullanımlık steril plastik şişelerle alabilirsiniz. Bu burun temizleyicinin gücü de süper, eh yıkamasını da dert etmeyelim o zaman
  • Calpol şurup: Acil durumlar için. Özellikle ilk aylarda ateş durucu olarak bebeklerin kullanabildiği tek ilaç. 
  • Demlenmiş soğutulmuş çay: Gözleri hassassa özellikle her daim bulundurun hazırda. Pamuğu batırıp göz dezenfeksiyonunun ne kadar işe yaradığını göreceksiniz. 


17) Oyun minderi: 4. aydan sonra sıkılmalar, yerinde duramamalar, ellerle kavramaya başlamanın etkisiyle birşeyleri tutma ihtiyacı başlıyor. 1-2 dikkat çeken oyuncak oyalayabilir. Hiç öyle çok para vermenize gerek yok, tehlikesiz mutfak eşyaları ve plastik-tahta kaşık, kapak ve şişelerle de çok güzel oynuyorlar. Ama oturduğunuz yerden izleyeceğiniz, minderli küçük bir oyun alanı onlar için çok keyifli oluyor. Hem elleriyle oyuncakları kavramaya, hem ayaklarıyla her bir ucuna değmeye, hem de tüm vücutlarıyla içinde dönmeye çalıştıklarını görünce siz de keyifleniyorsunuz :)

Sevgi meleğim :*
*** Herkes kendi bütçesine ve bebeğine uygun ihtiyaçları zamanla kendi belirliyor. Her bebek bir olmadığı için her ihtiyaç da aynı olmuyor. Doğumdan itibaren her bebeğin ortak ihtiyaç duyacağı tek şey SEVGİ. Sabırla, hoşgörüyle, ilgiyle, özveriyle, gülücüklerle, öpücüklerle kocaman bir sevgi ;)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM