HAMSİ KUŞU

Şubat 10, 2018
Minik çıtır parmaklarla yapılan, her yeri kokutan ama yaparken çok eğlenilen, çıtır çıtır hamsi kuşu etkinliği. Balık sevmeyene bile sevdirir, sevene de daha iştahla yedirir :)

Hamsi Kuşum

🐟 Aslında amacımız ona etkinlik yaptırmak değil, yemeği beraber hazırlamaktı ama kaygan minik balıklarla bu kadar oynayıp eğleneceğini bilemezdik.

🐟 Ayıklanan balıkları yıkama, yıkananları tutamama, elinden kaçırdıklarını ararken kahkahalara boğulma, yakaladıklarını tepside hamur gibi yoğurup gözlerini çıkarma ne kadar eğlenceliymiş :)

🐟 Hele yakaladıklarını una bulama bahanesiyle poff diye una daldırıp fazlasını silkelemek için kuyruğundan tutup çırpmak daha keyifliymiş :))🐟 Hem tavada pişirmenin keyfi paha biçilemez, hem de balıklarla oynarken açlıktan bayılmayalım diye o işi neyse ki devraldık ve gerekli her yeri elleyip yeterince balık kokuttuktan sonra ellerini yıkaması için miniğime izin verdik...

🐟 En zevkli kısmı hazırlık aşamasında kendisi de işin içinde olduğundan, daha da iştahla yediğini görmekmiş.


🐟 En önemlisi; başta hamileler, emziren anneler ve çocuklar olmak herkesin en az haftada 1 kez balık tüketmesi. Çünkü balık müthiş bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır ve bu da çocukların beyin dokusu ve göz gelişimi üzerinde etkilidir. Ayrıca anne karnındaki bebekler beyin dokusu gelişimi için annede bulunan omega 3 yağ asitlerini kullanacağında gebenin ihtiyacı artmaktadır. Bebekler 1 yaşına gelene kadar balıkla beslenemeyeceği için de eğer anne emziriyorsa düzenli balık tüketmeye özen göstermesi iyi olur.

🐟 Hamsi, omega 3 yağ asidi içeriği dışında kalsiyum, magnezyum, iyot, fosfor mineralleri ile A ve D vitaminlerince de zengin olup mevsiminde tüketildiğinde çok da lezzetlidir.

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM