EVDE ERİŞTE YAPIMI

Şubat 05, 2018
Çok lezzetli bir etkinlik tarifimiz var. Hem de muftakta yapılan baba-oğul etkinliği; makarna/erişte yapımı...

Ama öyle hazır erişteyi paketten boşaltıp üstüne su ekleyerek yapılandan değil, zahmetli olanından :)

🍝 Gerekli malzemeler; istekli 1 baba, meraklı 1 çocuk, azıcık hamur, herkese yaşına uygun bıçak ve kesme tahtası, bolca soru, çokça sohbet, nasıl da yarışma azmi, bir o kadar da çocukla çocuk olma halleri, bir tutam da sabır 💙

Evde Erişte Yapım Etkinliği
Evde erişte yapımı

🍝 Azıcık bir hamur için; 1 yumurta, 3 su bardağı un, yarım su bardağı süt-su karışımı, 1 çay kaşığı kadar tuzu karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Sert bir hamur olsun ki stres atılsın :)

🍝 Yapılışı; hamur ikiye bölünür ve birbirine güç gösterisi yaparak “ben daha güzel yoğurdum, hayır asıl ben daha güzel yoğurdum” diye yarışılır.


🍝 Merdane/oklava ile babanın daha çok çocuğun daha az açtığı hamur kendi bıçaklarıyla gelişi güzel kesilir. “Benimkiler daha düzgün oldu, ama seninkiler kalın oldu, hiç de bile asıl seninkiler pişmez” yarışına devam edilir...

🍝 Kesilen erişteler çeşitli figürlere benzetilerek fırınlanmak üzere ayrı ayrı tepsilere koyulur zira burda da “benimki-seninki” olayı zirvededir.
🍝 Hafif kızaran ve çıtırdayan eriştelere dayanılamayıp “benimki çok güzel ama bi de seninkinin tadına bakayım mı” diye yandan yandan yanaşılır.

🍝 Ertesi gün pişirilip tadına doyulmayan erişteler tabaktan alınırken hala “bu galiba senin, yamuk yumuk” diye şakacıktan kızdırılır.

🍝 Sonunda o tabaklar hapur hupur yenerek etkinliğin de makarnaların da devamı istenir.

Çocuk için inanılmaz bir araştırma, gelişme, öğrenme yeri olan mutfakta sadece annelerin değil babaların da yavrularıyla keyifle zaman geçirdiği bir etkinlik. Hem de yaptıklarının elle tutulan bir ürüne dönüştüğünü gören çocuklar öz güvenleri artmış bir şekilde ürünlerini bol iştahla tüketiyorlar :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM