EN SAĞLIKLI 7 KABUKLU KURUYEMİŞ

Şubat 04, 2018Büyüklerin dışında çocukların da her gün özellikle “kabuklu” olan kuruyemişlerden tüketmesi gerektiğini, hatta sağladıkları yararlardan birinin de çocukların boylarının uzamasında yardımcı olduklarını biliyor musunuz?


Kabuklu kuruyemişleri çocuklarınızla 12-36.ay arası tanıştırıp, bulabildiğiniz/alabildiğiniz kadarıyla her gün 1 avuç kadar yemelerine teşvik edebilirsiniz. Tok tuttukları için de harika bir atıştırma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.


✨ #fındık  güçlü bir enerji, protein ve potasyum kaynağı olup kas ve kemik gelişimi için önemlidir. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığı için gerekli doymamış yağ asitlerine; demir, kalsiyum, magnezyum, çinko gibi minerallere ve E ve B vitaminlerine sahiptir.
✨ #badem müthiş bir kalsiyum kaynağıdır ve vücut direncini de yükselten bir gıdadır. Magnezyum ve bakır mineralleri açısından zengindir. Kötü huylu kolestrolü düşürür ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

✨ #ceviz protein, B vitamini, manganez, bakır, lif ve “beynin besini” olan omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Kemik ve kas güçlendirici olup aynı zamanda hücre yenileyicidir. Kan dolaşımını, karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek bağışıklık sistemini korur.

✨ #antepfistigi çok güçlü protein ve yağ deposudur. B, C, E vitaminleri ve fosfor bakımından çok zengindir. Kalp ve akciğer sağlığı için tüketilmesi gerekir. Kan şekerinin yükselmesini önler ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Ayrıca öğrenme- kavrama gibi beyin fonksiyonları için de önemlidir. ✨ #ayçekirdeği protein, antioksidan, mineral ve vitaminlerce zengindir. Özellikle iyi bir antioksidan olan E vitamini ve bu vitaminle birlikte görev yapan selenyum kaynağıdır.


✨ #kabakçekirdeği magnezyum, çinko, protein, omega-3 ve omega-6 yağ asidi kaynağıdır. Zengin çinko içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Hem bağırsak hem böbrek hastalıklarına iyi gelir. 


✨ #kajufıstığı özellikle zengin çinko içeriğiyle bağışıklık sistemi için önemlidir. Büyüme ve gelişmeyi, kasların çalışmasını olumlu destekler.
Aman dikkat! Bu kuruyemişler ne kadar faydalı olurlarsa olsunlar oldukça alerjiktir. Özellikle 1 yaş altı çocukların tüketmemesi, yemeye başladıklarında da 3 gün bekleme kuralına uyarak azar azar öğünlerine eklemek gerekmektedir.

Bebekler kendi yiyebilecekleri yaşa gelene kadar bu kuruyemişleri ince bir şekilde ezip çorbasıyla, yoğurduyla ya da sabah kahvaltılarında balla/peynirle karıştırıp direk kaşıkla verebilirsiniz.

Büyüdükçe her sabah kahvaltı tabağına koyup, sabah yiyemiyorsa da gün içinde atıştırmalık ya da okuldaki beslenme çantasına koyarak yeme alışkanlığı kazandırabiliriz.

Unuttu mu? O zaman bu sağlıklı kuruyemişlerden süslü bir tabak hazırlayın, akşamları film izlerken yemesi için sağlıksız cips/market ürünlerine harika bir alternatif olur.

Yine bir uyarı! Bu kuruyemişleri yerken aman çocukları yalnız bırakmayalım...


Bunların dışında sağlıklı atıştırmalık olarak en faydalı kuru meyveleri anlattığım yazımı şuradan okuyabilirsiniz...


Afiyet olsun.

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM