EN SAĞLIKLI 5 KURU MEYVE

Şubat 03, 2018


Çocuklar ailesinin söylediklerinden çok yaptıklarından etkilenir. İstediğimiz kadar uyaralım, uyarılarımızı eyleme geçirmediğimiz sürece bizi dikkate almasını beklemeyelim. 

Beslenme olayı da aynen böyle. Yani önce kendi beslenme alışkanlıklarımı gözden geçirmemiz gerekir. Özellikle "öğün arası" dediğimiz atıştırmalıklar olarak ne tüketiyoruz? Bir film açıp izlerken, yolculuk ederken, gezerken, piknikte, parkta, bahçede, arkadaşlarla bir araya geldiğimizde ya da kahve içerken vb. neler yiyoruz? Marketten alınan hazır gıdalar mı? Yağlı, kızarmış, koruyucu maddeli ürünler mi? Yoksa daha sağlıklı alternatifler mi?

İşte bu noktada bizi izleyen meraklı gözlerin olduğunu unutmayalım ve taklit etmesi için ona güzel alışkanlıklar bırakalım. 

Şanslıyız ki en güzel sağlıklı atıştırmalıklarca zengin bir ülkede yaşıyoruz. Bunlardan en kolay bulunan ve en faydalı olanları;
✨ #hurma karbonhidrat, yağ, protein, çokça vitamin ve mineral içeren, lif bakımından çok zengin harika bir besin. Dolayısıyla kabızlığı önlüyor. Doğal tatlandırıcı olup, 8.aydan itibaren bebeklere verilebiliyor ve içerdiği demir sayesinde kansızlığı önlüyor. Karaciğeri de güçlendirici yapıya sahip.

✨ #kuruerik şeker oranı düşük, kalsiyum ve D vitamini oranı yüksek güçlü bir antioksidan. Sindirim sistemini rahatlatıyor. Özellikle zengin östrojen sayesinde menopoz dönemindeki kadınlara da iyi geliyor.

#kurukayısı mümkünse kükürt içermeyen #günkurusukayısı potasyum, A vitamini ve antioksidanlar yönünden zengin. Kalp ve akciğer dostu, sindirimi de kolaylaştırıyor.

✨ #kuruincir en fazla mineral içeren meyvelerden, kalsiyum ve fosforca zengin, omega-3 yağ asidi ve protein içeriyor. Vücut direncini arttırıyor, hücre gelişimini destekliyor.

✨ #dutkurusu hastalıklara da iyi gelen kalsiyum, bolca vitamin ve mineraller içeren bir besin. Özellikle demir eksikliğinde ve bağırsak sağlığı için kullanılıyor.


👉Bunlardan her gün öğün aralarında tüketip çocuklara da sağlıklı atıştırmalık alışkanlığı kazandırmalıyız. 1 yaşından sonra günde 1 avuç kadar (karışık) tüketmeleri yeterli olacaktır. Lif sayesinde özellikle bebek ve çocuklarda görülebilen kabızlık sorununun kolayca çözüldüğünü göreceksiniz. 👌 Ayrıca doğal şeker içerdikleri için yaptığınız kurabiye ve kekleri tatlandırabilirsiniz.

👉Hamilelerin ve yeni doğum yapan kadınların da hem bağırsak sağlığı için hem de sık acıkma durumlarına birebir olduğu için vazgeçilmezlerinden bu besinler.

👉 Ayrıca emziren annelere de doğal süt arttıran gıdalar desem! Tek tek tüketemiyorsanız da bir tencere dolusu suda bu meyveleri kaynatır, karanfil ve tarçınla aromalandırır ve şeker ilavesiz meyve hoşafı yaparsanız hem sıvı hem lif ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hem de kilo almadan 🧡

Bunların dışında sağlıklı atıştırmalık olarak en faydalı kabuklu kuru yemişleri anlattığım yazımı şuradan okuyabilirsiniz...

Afiyet olsun.

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM