ÇOCUKLARIMIZA MAHREMİYET EĞİTİMİ VERELİM

Şubat 17, 2018
Çocuklar susmaz!

Yeter ki onlara kulak verelim. Onları dikkatle gözlemleyip dinleyelim. Onların sesleri olalım. Onlara susmamayı, gerektiğinde yüksek sesle korkmadan bağırmayı öğretelim. HAYIR demeyi öğretelim.


Ama herşeyden önce onlarla konuşalım ve hangi cinsiyette ne kadar küçük olurlarsa olsunlar, anlayabilecekleri yaştan itibaren mahremiyet eğitimi verelim.


Diyelim ki,

❗️ Sen özel ve önemlisin.

❗️ Bedenin sadece sana ait.

❗️ Bedeninde özel olan bölgeler var. Nereler bunlar, hadi birlikte sayalım.
❗️ Bu yerlere hiç kimsenin dokunmaya hakkı yoktur. Sen de hiçkimsenin özel bölgesine dokunamazsın. Sen öğrenene kadar temizliğin ve bakımın için yalnızca annen baban olarak biz ve zorunlu durumlarda bizim izin verdiğimiz kişiler (hastalık sırasında doktor gibi) dokunabilir. Ama her ne zaman, nasıl olursa olsun, kendini rahatsız hissettiğin dokunma kötü dokunmadır ve buna HAYIR demelisin.

❗️ Bu şekilde birinin sana dokunmaya çalışması ya da dokunmak istediğini söylemesi bir sır değil. Bu senin hatan da değil.

❗️ Bunu ve seni rahatsız eden herşeyi hemen gelip bana söylemelisin. Sana söz veriyorum, seni dikkatle dinleyeceğim ve söylediğin herşeye inanacağım. Ben hep yanındayım ve seni hep koruyacağım.

Mahremiyet Eğitimi Kitapları
Mahremiyet Eğitimi Kitapları

Ve lütfen biz ebeveynler olarak önce kendimiz bilinçlenelim. Okuyalım, bilgilenelim, bilgilendirelim. Konuşalım, çekinmeden anlatalım, onların sordukları tüm soruları içtenlikle, kararlılıkla, anlayabilecekleri şekilde cevaplayalım. Çocuklarımızı ahlaklı, vicdanlı, hem kendilerine hem başkalarına saygılı ve en önemlisi kalplerinde sevgiyle yetiştirelim.

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM