ÇOCUKLARA SORUMLULUK VERME

Şubat 17, 2018
Çocuklara yaşlarına uygun sorumluluk veriyor musunuz, yoksa “nasıl olsa büyüyünce yapar, onun yerine şimdi ben yaparım” mı diyorsunuz?


✨ Kendi kendine yetebilmesi, bağımsızlığını kazanabilmesi, yaratıcılığının gelişmesi, zamanı iyi yönetebilmesi, başkalarına saygılı olması, özen göstermeyi ve karar verebilmeyi öğrenebilmesi gibi birçok özellik kazanımı için çocuklara yaşlarına göre sorumluluk vermemiz gerekiyor.✨ Örneğin; yatmadan önce oyuncaklarını toplamak, sabah kalkınca yatağını kapatmak, giyeceği kıyafetleri birkaç seçenek arasından seçmek, kıyafetlerini katlamak, kirlilerini sepete atmak, temizlerini dolabına yerleştirmek, harçlık biriktirip ihtiyaçları için harcamak, sofrayı beraber hazırlamak, kendi başına yemek yemek, sofradan kalkarken tabağını kaldırmak, yemek hazırlığında yardımcı olmak, döktüklerini temizlemek, süpürgeyi kullanabilmek, beden temizliğini yapabilmek, kendi banyosunu yapabilmek, bulaşık makinesini doldurmak, yetiştirdiği bitkileri sulamak, basit tamir, alışveriş işlerine yardımcı olmak vs. gibi birçok işi öğretebiliriz onlara.

✨ Yeter ki vereceğimiz sorumluluk yaşlarına ve yapılarına uygun olsun ki özgüvenleri gelişsin, yapacaklarına inansınlar. Çocuğumuzun neyi yapıp neyi yapamayacağını da aslında onu en iyi tanıyanlar olarak biz yani ebeveynleri anlayabiliriz.


✨ İşi yaptıktan sonra en önemlisi, eğer özenle yaptılarsa, takdir edilmeleri. Yamuk katlanmış kıyafetler, yerken sağa sola dökülen kırıntılar, gözden kaçırılıp toplanamayan oyuncaklar ya da temizlerken kırılan eşya önemli olmamalı. Önemli olan kendi yapmaya çalışmaları ve karşılığında kocaman bir teşekkür almaları. Vereceğiniz bir kucak dolusu öpücük, “aferin” ve “bana çok yardımcı oldun”, “ne kadar güzel yaptın, bir dahaki sefer buna dikkat edersen daha da güzel olur”, “seninle birlikte iş yapmak cok eğlenceli” gibi sözler her seferinde daha iyiyi yapabilmek için onları inanılmaz motive edecektir!

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM