ÇOCUK VÜCUT ÇİZİM ETKİNLİĞİ

Şubat 07, 2018
Meraklı çocuklar ve onların sonu gelmeyen “bu neee, nedeeeen” soruları ve aldıkları cevaplar karşısında kocaman gözlerle şaşkın suratları beni benden alıyor :)

3 yaşta başlayan, 4 yaşta artarak devam eden, 5 yaşta bazen karşısında tık diye kalmanızı sağlayan sorulara bir noktada cevaplar tükeniyor...Neyi nasıl anlatsam da anlasa diye düşünüyoruz ya...O an internetin ne kadar müthiş bir icat olduğunu daha iyi anlıyorsunuz, ama o da yetmiyor. Yaptığınız her açıklama yeni bir soruyu doğuruyor :) Kelimeler, daha önce hiç görmedikleri şeyler hakkında bilgilenmelerine yetmiyor, anlatım soyut kalıyor.

Örneğin;

+ Ceviz ye beynin için..
- Beyin ne anne?
+ Çok su içersen böbreklerin iyi çalışır!
- Onlar nerede ki?
+ Suda yüzerken nefes almaya devam ettikçe batmazsın, akciğerindeki küçük hava keseleri seni yukarı taşır!
- Akciğerler neee?
- Anneee içimde güp güp birşey vuruyooor!
+ O senin yumruğun kadar olan kalbin!
- Yemekler ağzımızdan nereye gidiyor?
+ Mideye,
- Tırnaklarımız devamlı uzuyor da devamı nerede?
+ ?!?!

- Peki kakalar nerden geliyor?
+ ???!!!

Bazen zihinlerinde canlandırma için en iyi yöntem cevapları resimle anlatmaktır. Aslında bu etkinlikte amacımız önce sadece elimizi çizer gibi vücudumuzu çizip şeklini çıkarmaktı, ama sonra bu muhteşem çizimimizden! bir şaheser yaratmaya karar verdik :)🎨 Elimizde o an büyük boyutta kağıt olmadığından küçük kağıtları bantla birleştirdik.

🎨 Demir'i üzerine yatırıp vücudunun şeklini çıkardım ve boya kalemlerini eline verdim.

🎨 Serbest çalışma değil tabi, azıcık tutarlı olsun :) Yüzü kendisi çizebiliyorsa çizsin, ama bizim yüzümüze bakarak, yüzümüzdeki organların nasıl ve ne büyüklükte olduğunu görerek...

🎨 Bundan sonrası bol sohbet...İç organların çizimi ve çizim sırasında haklarında kısa anlaşılır bilgi benden, boyaması ve üzerinde göstermesi ondan...Peki ya bu etkinliği yaparken ortada kağıtların üzerinde bir de Deniz'in gezindiğini söylesem...Kalem ve silgiyi ağzına atmasın diye kaçırmaya çalışmam, Demir'in sabırsızlığıyla "hadi anneee" diye beni sıkıştırmasına yetişmem, bu arada "burun"dan bahsedildiğini anlayan Deniz'in tam da o günlerde burnunu göstermeyi öğrenmesinden dolayı temizlemeye çalışarak pekiştirmesi...Çok gülüyoruz ağlanacak halime...Tabi o an değil, sonrasında videoyu izlerken...İzlemek isterseniz buyurun :)Bu etkinlikle hem çok güzel vakit geçirmiş, hem sorularına görsel olarak daha anlaşılır cevaplar vermiş hem de iki çocukla aynı anda uğraşmanın müthiş keyfine varmış olacaksınız :))

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

2 YORUM

  1. Maşallah şimdiki çocuklar zeka küpü. Çok sorarak meraklarını gidermeleri kendilerinin hazır cevap ve bilgi sahibi olmasını, bu merak etme özelliğini ilerleyen dönemde araştırma yeteneğine dönüştürebilir.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle. Merak ve soru sormak iyidir. Bakış açıları da dünya görüşleri de genişler. Bize de araştırma yaparak kendimizi yenileme alışkanlığı kazandırıyorlar aynı zamanda. Umarım bu sorgulama yeteneklerini hiç kaybetmez yeni nesil. Sevgiler...

      Sil