BEBEK VE ÇOCUKLARDA ATOPİK DERMATİT

Şubat 06, 2018
5 yıl önce, Demir daha birkaç aylıkken hayatımıza giren "atopik dermatit" teriminden bahsetmek istiyorum. O zaman başımızdan geçenleri yazımda anlatmıştım ama Deniz'de de aynı sorunu yaşayıp farklı yollardan çözüm üretince daha ayrıntıya girmek istedim.

Deniz daha da erken, daha 3,5 aylıkken bacaklarında ve kollarında ilk kuruluk ve döküntülerini fark ettik. Sonra yüzü, ensesi, boynu derken parça parça kırmızılıklarla doldu vücudu. Sadece görüntü değildi üzüldüğümüz; sürekli kaşınma isteği, o istekle ağlaması, huzursuzlanması, uyuyamaması ve uyutmaması, biraz tırnakları uzasın kaşıdıkça her yerini yara yapması bizi çok çaresiz hissettirdi. Durumu Demir'inkinden de fenaydı, daha beyaz tenliydi ve daha hassastı. Getirdiğimiz bir çok doktor aynı şeyi söyledi; atopik dermatit...tedavisi yok...çocuğu rahatlatmaya bakın...ama geçecek...Evet geçti, neredeyse 9 aylık olduğunda vücudunda hiç bir leke kalmamıştı. Aylarca uğraşarak başarıya ulaştık ama süreçte çok üzüldük.

Dolayısıyla sadece her yerde okuyup bulabileceğiniz bilgileri değil, bunların yanında tecrübe ederek çözüm bulma yolumuzu anlatmaya çalışacağım.


Atopik dermatit nedir?

Bebek ya da çocuklarda tekrarlayan ataklar şeklinde en sık görülen çok kaşıntılı deri hastalıklarından biri; diğer adıyla alerjik egzama. 

Kimlerde daha sık görülür?

Hastaların %90'ında 5 yaşından önce; %50'sinde de erken bebeklik döneminde görülür. Bebeklerde 3-4 aylıkken başlayabilen alerjik durum 1 yaşından sonra giderek azalır; 2 yaşına kadar daha da azalır ve genelde 5 yaşında yok denecek kadar az olması beklenir. Ailede saman nezlesi, astım ya da alerjik herhangi bir durum varsa çocuklarda da genelde ortaya çıkar.

Neden ortaya çıkar?

 • Genetik olarak deride nem veren maddenin eksikliği ile deride kuruluk oluşumu,
 • Çeşitli alerjen maddeler (ağızla ya da temasla alınan alerjik yiyecekler, havayla ya da deriden alınan ev tozu akarları ve polenler)
 • Deterjan/sabun/kozmetik gibi kimyasallar
 • Yünlü giysiler
 • Mevsim değişiklikleri, aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalar gibi stres faktörleri sebep olabilir.

Nelere yol açar?

Aşırı kuruluk kaşıntıya, kaşıntı da şiddetli olursa ciltte yara ve kanamalara; genel olarak da huzursuzluğa, özellikle geceleri uykusuzluğa yol açar.

Belirtileri nelerdir?

 • Özellikle akşamları ve geceleri artan kaşıntı.
 • Kuruluk. Bölge bölge ele gelen kuruluk hissi belki de hastalığın ilk aşamasıdır. 
 • Döküntü. Kuru yerler kaşındıkça kızarmaya ve pütür pütür küçük kırmızı döküntüler ortaya çıkmaya başlar. En çok görüldüğü yerler yüz, boyun, kol ve bacakların dış yüzü ve dirseklerdir.

Nasıl tanı konur?

Alerji konusunda uzmanlaşmış doktorlar tarafından şikayetler dinlenerek, mümkünse belirtileri taşıyan çocuk muayene edilerek ya da o an gözle görülen çok ciddi bir döküntü yoksa atak zamanlarında çekilen fotoğraflar doktora bildirilerek tanı konması kolaylaştırılabilir. Tanı için özel bir laboratuar testi yoktur. 

Tedavisi nasıldır?

Öncelikle bu durumun uzun süreli değerlendirilmesi gerekir. Alınan önlemler hastalığı 1-2 günde iyileştiremez ya da kızarıklıkları/döküntüleri birden bire yok edemez ama bebeği ya da çocuğu rahatlatarak, kademeli bir şekilde şikayetlerini azaltır.

 • En önemli adım: her gün derinin nemlendirilmesi. Aslında sayısı yok, ama bebekler için günde 3 kez ile başlamanızı öneririm. Sabah-öğlen-akşam alt açma sırasında tamamen soyup bütün vücudu, kuru yerler yoğun olacak şekilde nemlendirin. Cildi düzelmeye başlayınca sabah-akşam, sonra da sadece akşamları nemlendirmeye devam edin. Akşamları özellikle yatmadan önce cildini nemlendirmeniz gece boyu artan kaşıntılarını önleyecek ve daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Daha büyükse her akşam yatmadan süreceğiniz nemlendirici yetecektir.
 • Banyo: mümkünse her gün değil, 2 günde 1 yıkayın. Bebekler için, küvete ılık su koyup, içine bir miktar bebek yağı, biraz da nişasta ekleyin. Bebeğinizi oturtup en az 10 dakika sünger kullanmadan ve cildine fazla sürtmeden suyla nemlenmesini sağlayın. Çıkarınca havluyla çok kurulamadan nemli vücuda nemlendirici uygulayın. Haftada 2 kereden fazla şampuan kullanmayın. 
 • Giysi: Yünlü, boyalı, tahriş edici, kaşındırıcı, kalın giysilerden uzak durun. Sadece pamuklu, üşütmeyecek kadar ince, terletmeyecek kadar kalın giysiler olmalı.
 • Ortam nem ısısı: Gündüz ve özellikle geceleri 18-22 derece ideal sıcaklık. Üşümesin ama kesinlikle terlemesin. Nem için %40-60 arası tavsiye edilen. Basit bir nem ve sıcaklık ölçer dengede tutmanızı kolaylaştıracaktır. Fazla nem olursa odayı havalandırabilir, az nem olursa basitçe bir bardağın içine su koyarak ya da kaloriferin üzerine nemli bez koyarak nemlendirebilirsiniz.
 • Kimyasal kullanmayın. Bebek ürünü bile olsa kesinlikle en az 1 yaşına gelene kadar deterjan, yumuşatıcı kullanmayın. Elde ya da makinede yıkamalar için granül sabunlar kullanın ve bol durulama yaptırın. Parfüm, kolonya, deodorant, kozmetiklerden hem onu uzak tutun hem de ona temas ederken siz de kullanmayın.
 • İlk 6 ay mümkünse sadece anne sütü verin. Sonrasında ek gıdalara geçerken 3 gün bekleme kuralını uygulayarak ve öğünlerine azar azar ekleyerek en az alerjik gıdalardan başlayın. Kuru yemişler, kırmızı meyveler, inek sütü, soya ürünleri, kereviz vb en alerjik gıdaları 1 yaşından sonraya bırakın.
 • Tırnaklarını düzenli kesin. Azıcık bile uzasa, hassas bölgelerde yara açabiliyor. Ve yara olan yerleri dağıtmamak adına çok dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Dermatolojik olarak test edilmiş ATOPİK DERMATİTli ciltler için uygun nemlendiricileri seçin. Bizim kullandıklarımız; Emolium serisi, Mustela Stelatopia serisi ve Bioderma Atoderm Intensive serisi. Bunun yanında pembe ve kırmızı Coresatin kremi de Deniz'de kullandık. Hangisi işe yaradı? Tam olarak söyleyemiyoruz çünkü dönüşümlü olarak kullandık. Belki biri, belki hepsi. Ama sonuçta 5 yaşındaki Demir ve 1 yaşındaki Deniz için hala kullandığımız nemlendiriciler Mustelanın ve Biodermanın ürünleri.
 • Kortizonlu kremler son çare. Çok çok kötü durumdaysa ve tüm bu adımları yapsanız da hiç bir şekilde iyileşme göremediyseniz, o zaman doktorunuz önerdiği düşük kortizon içerikli kremden önerdiği dozda çok ince tabaka halinde sürebilir, birkaç gün sonra kullanmayı bırakabilirsiniz. Biz ikisinde de denedik, evet o günlerde işe yarayıp yarayı biraz küçülttü ama kesin çözüm olmadı. İlacı bırakınca tekrar yaralar oluşuyor.  O yüzden asıl amaç ilaçla tedavi etmek değil, vücudun bozulan nem bariyerini tekrar kazandırmak için nem uygulamaları...

Sonuçta iyileşiyorlar mı?

Demir çok daha iyi eskiye göre, ama hala arada sırada özellikle kol ve bacaklarında kaşıntılar yaşıyor.  Alerji testi de yaptırdık ve yoğun bir polen alerjisi çıktı. Kaşınma zamanlarında nemlendirmeyi sık yapıyor; daha alerjen gıdaları birkaç gün yememesini sağlıyoruz. Deniz de atlatmış gibi, tabii bazı yeni gıdaların ishal yapması ve poposunu kızartmasını saymazsak...

Sonuçta geçiyor. Mutlaka azalıyor. Tamamen bitmese de hem yaşla hem uygulanılan yöntemlerle en aza indirilebiliyor. Yeter ki endişeler onlara yansıtılmasın, gözleri korkmasın. Geçeceğine inanalım ki onlar da inansın.

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM