BALONLA DANSLI ETKİNLİK

Şubat 08, 2018
Ailecek hatta arkadaşlarınızla bile oynayabileceğiniz çok zevkli bir etkinlik bu ve aynı zamanda epey terleten danslı bir spor.

Akşamlarınızı renklendirir, bol sesli ve hareketli oynanır, zıp zıp zıplamak da serbesttir. Ayrıca eğlenirken bir yandan da düşündürür. Hatta bizdeki gibi matematik bile öğretir :)

Nasıl mı?

🎈Balonlara (8-10 tane) sayılar (1-10 arası) ve değişik ifadeli yüzler (mutlu, şaşkın, korkmuş, üzgün, kızgın) çizip bütün balonları odaya atıyoruz. Biz 3+1 (bebek) oynadık, daha kalabalıksanız balon sayısını arttırabilirsiniz.


🎈Sevdiğimiz tercihen hareketli bir müziğin sesini açıp dans ediyoruz. Durmak yok, aynı yerde zıplamak da yok :)

🎈Müzik durunca herkes eline 2 balon alıyor. Bundan sonrası sizin yaratıcılığınıza kalmış; herşeyi isteyebilirsiniz. Müziği durduran da her seferinde farklı biri olsun ki çocuk da oyunu yönetmenin ve istediği şeyi yaptırabilmenin tadını çıkarsın :)


🎈Mesela 2 balonun üzerindeki sayıları toplama, büyük-küçük sayıları söyleme, büyük sayıdan küçüğü çıkarma gibi matematik işlemleri yaptırabilirsiniz. Önce doğru hesaplayan alkışlanır.

🎈Ya da ele geçen balonların üzerinde hangi yüz ifadeleri olduğu söylenir, ve ne zaman/hangi durumda o ifadenin olacağına gerçek yaşamdan örnek verilir. Mesela o gün ya da yakın zamanda yaşadığı bir olay anlatması istenir. Böylece çocuğun iç dünyası oyunla kelimelere dökülür ;)

🎈Ya da hangi sayı geldiyse kimseye göstermemesi, sayı kadar kendi etrafında dönmesi/zıplaması/içeriden eşya getirmesi/el çırpması vb istenir ve diğerleri de tahmin eder, bakalım doğru mu?Oyunu istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bebek-çocuk-anne-baba beraber oynanabilecek, akşamınızı kahkahalarla dolduracak, bol çığlıklı bir aile etkinliği... Aman dikkat; hep o kazanmasın, hep de kaybeden olmasın!

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM