KARDEŞ HABERİNİ NASIL VERDİK? :)

Eylül 28, 2016
Bebek kalp atışı bağımlılık yapan birşey. E henüz hissetmiyorsunuz, daha hiçbirşey belli bile değil. İçinizde bir kıpırtının olduğunun tek kanıtı işte o mucizevi ses. Bu sesi tekrar duymak için 7. haftada tekrar gittik doktorumuza, bahanemiz de hazır: artık anne-babalarımıza söylemek istiyoruz :)

Tekrar duyduk. Demir, mis kokulu bebeğim iki seferdir doktordan ultrason görüntüsünü alıp kaçıyor. Resimler onunmuş, o taşıyacakmış! Ayy bu bile gözlerimi sulandırıp duygulandırıyor beni!! Halbuki çocuğumun olan bitenden haberi yok daha! O akşam önce bebeğime söylemeye karar veriyoruz.


Şöyle ki...

Birkaç aydır ara ara ona kardeşten bahsediyorduk. Önce "bu eve sana bir arkadaş gelsin mi?" şeklinde başladık...Sonra "arkadaş gibi ama kardeş, çok yakın, hep oynayacağın, hep birlikte gezeceğin..."Oluuur isterim" cevabını alınca hemen soruları ve şartları dizdik: "Ama bizimle yaşayacak hep, bizimle uyuyacak, bizimle yemek yiyecek, hep beraber olacağız"...Yine "oluuuur" cevabını alınca vurucu hamleyi yaptık bir gün yemek masasında: "Ama o da bize anne-baba diyecek, biz hem senin hem onun annesi ve babası olacağız, ikiniz de bizim canlarımız olacaksınız, ne dersin, paylaşabilir misin bizi?"....Derin bir sessizlik, dın dın dın...Sonra dedi ki "oluuuur, tamam"...Babası dedi ki "mesela yemekte sen anneyle yan yana oturuyorsun ve benim yanım boş ya, o da biraz büyüyünce benim yanıma oturur dördümüz sohbet ederiz, ne dersin?" Yine bir düşünme..."Olmaz! annem senin yanına gelsin, kardeşim benim yanımda otursun!"...ve sessizlik sırası bende çünkü müsadenizle yine gözyaşlarım sel  benim :(
O yüzden 7. haftamızı doldurup kalp atışını dinlediğimiz o gün boncuğuma verdik güzel haberi...Dedik ki "o minik ellerinle tuttuğun, buruşturup yumak yaptığın kağıttaki resim var ya, o senin kardeşin. Henüz bit kadar ve karnımda büyüyor. O büyüdükçe karnım büyüyecek, daha da büyüyecek, benim yediklerimle beslenecek ve daha da büyüyecek derkeeen...puf! bir gün oraya sığamayacak ve çıkmak isteyecek...biz de ona "hoşgeldin partisi" hazırlayıp karşılayacağız" :) Çok sevdi bu masalı, tabi ilk başta...

Sonra gelsin sorular...

Sorulardan önce kardeş haberini Demirden sonra o akşam anne-babalarımıza da video görüşmesi ile ultrason görüntüsünü göstererek verdiğimizi söylemeliyim. Öyle şaşırmışlar ki, ertesi sabah annem arıyor: "Annecim dün gece verdiğiniz haber gerçekti dimi, rüya mı gördük biz bilemedik hala çok şaşkınız babanla" Dedim ki "anne biz de şaşkınız ama hep beraber aynı rüyayı görmüyorsak bu gerçek :)" Sevinç çığlıkları, iyi dilekler, uzaktan öpücükler ve birsürü sevgi sözcüğü canlarımızdan...İlk soru da: "Demir biliyor mu? Yaa...ne dedi peki?"

İlk baştaki hemen hemen koşulsuz kabullenme sorulara dönüştü...

-Annecim kardeşim oraya yani karnına nasıl girdi? 
-Iıııh şey, sen istedin, biz istedik, hani birşeyi çok istersen o şey olur ya, öyle girmiş şimdiki yuvasına, ben onu besleyip büyüteyim diye...

-Peki ordan nasıl çıkacak?
-Doktor çıkaracak bebeğim 
-(Gözler korkudan boncuk boncuk büyüyüp kocaman açılarak) Nasııııııl? Nerdeeeeen? 
-Hmmm senin çıktığın yerden, bak burdan (hemen hemen çok belirsiz sezaryen izimi gösterip kapatıyorum)
-Hmm tamam

-Anne kardeşim çıplak mı karnında?
-Evet kuzum, nerde bulacak kıyafet, çıkınca biz alacağız ona.
-Ama ayıp değil mi? (Eh çocuğa mahremiyeti öğretince tüm bilgiler birbirine giriyor tabii)
- Yok, benim izin verdiğim doktorlar görebilecek onu sadece :))

-Nasıl yemek yiyiyor orda?..Biraz göbek kordonu hakkında bilgi...
-Peki çişini kakasını nereye yapıyor? -İçime! (yine pörtleyen boncuk gözler!)...biraz daha kordon bilgisi...
-Sen spor yapınca ne yapıyor? -İçimde dans ediyor...
-Süt içince ne yapıyor? -Süt banyosu...
-Şimdi ne yapıyor? -Bebeğim herhalde bu sorularınla bayılıyor küt diye! (Bayıldığım kahkahaları ve hooop sorular başa...)

Sonra başlasın pazarlıklar...

"Ben kardeşimle araba çarpıştırıcaaam, top oynucaaaam, o erkek zaten..."beraber yıkarız onu, beraber süt içiririz tamam mı bebeğim?"...hayıııır ben yıkarım onu, ona herşeyi öğreticeeeem" ohhh aksın bol bol gözyaşları anneden, nasıl olsa duygusallık tavan!

İşte böyleyiz...Yani boncuğum böyle...bizden daha heyecanlı, bizden daha hazır, bizden daha kabullenmiş...Onun sayesinde biz de daha iyi idrak ediyoruz her an artık 4 kişi olacağımızı :) 

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM