TUVALET EĞİTİMİ: ADIM ADIM SABIR VE EMPATİ TESTİ :)

Nisan 22, 2015
En başta söylemeliyim, bu uzun bir yazı ve bolca çiş-kaka içeriyor. Fazla ıslaklıktan dolayı rahatsız olmayın, kusura bakmayın  :)


İtiraf edeyim, eğitime başlarken bu kadar eğleneceğimiz ve bu sürecin bebeğimle iletişimimize ne denli yararlı olacağı hiç aklıma gelmemişti. Yine itiraf edeyim; bu kadar yorulacağım, özellikle uyku eğitiminde verdiğim mücadeleden sonra tuvaletteki bu mücadelemde de bu kadar sabır göstereceğim ama çok ter dökeceğim de aklıma gelmezdi. Ciddi anlamda özellikle insanın sinir tellerini teeek tek geren bir süreç. Hazır olun...


Biz nihayet başardık! Gerçi ben bu satırları günlerdir yazıyorum ve yazarken bile bir yandan dua ediyorum ya, inşallah hep böyle gider diye, olsun. Başladığımız ve geldiğimiz noktayı okuyunca göreceksiniz; buna da şükür. 

Tuvalet eğitimine başlamak isteyenler...Şimdi şöyle...Her yerde okuyabilirsiniz; tuvalet eğitimi için gerekli bazı şeyler var;
* Çocuğun en az 24 aylık olması. Bazı yerlerde 18 aylık yazsa bile, genelde doktorların önerdiği 24 ayı yani 2 yaşı beklemek. Çünkü idrar tutmaya yarayan kasların gelişimi 2 yaşında tamamlanıyor. Bundan önce başlanması çocuğu da sizi de gerer, süreci uzatır, başa dönüp bir kaç ay bekleyip tekrar başlama gibi bir olaya girme ihtimalinizi arttırır vs. 2-2.5 yaş ideali. 36 aya kadar da tamamlanması bekleniyor. Tabii ki bu noktada çok önemli birşey devreye giriyor: çocuğun hazır olması. Verdiği sinyalleri iyi izlemek, çocuğunuzla iyi iletişim kurup onu anlamak çok önemli. Bu "hazırım" sinyallerini almadan başlamayın, ne zaman alıyorsanız da gecikmeden başlayın.

* Çocuğun hazır olması. Yani; yürüyebilmesi, basit komutları anlayabilmesi ve derdini anlatabilmesi, bezini ıslattığında rahatsızlığını söyleyebilmesi, belli bir tuvalet rutininin olması, gün içinde 2-3 saat kuru kalabilmesi, eğitimin verileceği dönemde hayatında önemli bir değişiklik olmaması (bakıcı değişimi, ev-okul değişimi, tatil ya da taşınma durumları, hastalık, stres faktörleri...) vb. 

* Annenin hazır olması. Süreç çok uzun olabilir, çok kısa da olabilir. Bu süreçte, özellikle ilk başta tatil, gezme-tozma, misafirlik durumları, evdeki temel işler dışında herhangi büyük çaptaki işler falan hepsi unutulmalı. Çünkü bir süre hayat sadece evde, hatta tuvalette, hatta sadece bebeğinize ve bir deliğe bakarak geçecek! Gün içindeki tempoyu okuyunca demek istediğim daha iyi anlaşılacak. Moralinizin yüksek, ruh halinizin iyi olduğu bir dönemde başlamanız tavsiye edilir.

Biz bunlara ne kadar uyduk? Aslında epeyce. Demir 2 yaşına gelene kadar başlama taraftarı değildik. 2 yaşına geldiğinde de ha taşındık ha taşınacağız derken taşınma sürecinde erteledik. Kısa bir tatil sonrası dönüşte de, hazır evimiz de sıcak havaların ısınmasına gerek yok, yaz tatiline kadar halledelim bu işi diyerek niyetlendik. Sakın es geçmeyin, niyet bu işin en önemli ve en uzun kısmı :) 

Demir hazır mıydı? Kısmen evet. Artık yürümesinde, hareketlerinde, oturup kalkmasında, bizi anlayıp derdini tam olarak anlatmasında, konuşmasında, pantolonunu kendi çıkarmasında bile bir sorunumuz yoktu çok şükür. Özellikle 2 yaşından sonra konuşması çok hızlı ilerledi ve evde birebir iletişim halinde olduğumuz 2 aylık süreçte bülbül gibi şakımaya, beni-tepkilerimi çok iyi anlamaya ve derdini çok iyi anlatmaya başladı. Tabii ben de onun derdini ve bir sonraki istek/hareketini daha konuşmadan mimikleriyle anlayabiliyorum. Ama çişini söylemediği için gün içinde kaç saat kuru kaldığını bilemiyorduk. Kakasını da yapıp bitirdikten sonra söylüyordu, sadece yapmadan önce evde kuytu köşe aramalar, kapıları kapatıp arkasına saklanmalar, masanın altına girmeler, "git git git" diye bizi kovmalar-utanmalar gibi şekillere giriyordu. Rutin bir şekilde mi? Genelde sabah kalktığında, ve hemen hemen her öğünden sonra bu hareketlerin olduğunu düşünürsek evet düzenliydi. Bunların dışında aylardır tuvalete onunla birlikte girip bizi izlemesini sağlıyor (erkek çocuklarda babaya çok görev düşüyor), tuvaleti anlatıyor, yaklaşık 2 yaşından beri bezi artık kullanmayacağını söylüyorduk. Eğitimden 1-2 hafta önce her bezini değiştirirken de bezlerin artık yara yapabileceğini, onun büyüdüğünü, bizler ve büyüyen her arkadaşı gibi bezsiz ve çamaşırlı gezmesi gerektiğini, bu yüzden bezleri atacağımızı vurguladık. İlk 1-2 sefer "ı ııııhh" diye itiraz sesleri sonradan cılızlaştı ve yerini müthiş bir alışkanlığa bıraktı: "anne büyüdüüüm". Hele bir "sen küçüksün, büyüyünce yaparsın" diyin; cevap hazır: "ı ıııhh büyüdüüüüüm"

Eh bunlar hazır olunca ben de hazırladım kendimi tabi. Dedim ki "sinirlerine hakim ol. Kendini onun yerine koy, eğitilirken korkmak ve korkundan dolayı paniklemek istemiyorsan en başta ürkütmeyeceksin. En önemlisi bu, her ne yaparsa yapsın, sabırlı ol ki öğrenebilsin"...dedim. 1 sefer değil, her gün, gün içinde defalarca bunu söyledim kendime, çünkü insan çıldırabilir mümkündür. Sabır taşı değiliz ki :) Bu dönem çok okudum, her gün insanların tuvalet eğitimi çilelerini okuyup dua ediyordum. Sonuçta herkesin bebeği kapalı bir kutu. Ne tepki vereceğini bilemiyoruz. O zaman bana gün ve gün yazılıp paylaşılanlar ilaç gibi geldi, "vay beee neler varmış, tam öğrendi derken yapılır mı bu kakalar yataklara halılara yerlere koltuklara" dedim. İyi ki demişim sanki hiç başıma gelmemiş gibi :) Bu yüzden gün ve gün an ve an çilemizi ve rezilliğimizi ibretlik olsun diye yazmaya karar verdim :) 


Bana en çok yardımcı olan yazılar "3 günde tuvalet eğitimi" ile ilgili olanlar. Tabi kendinize, çocuğunuza ve düşüncelerinize göre değiştirebilirsiniz. Ben de biraz okuduklarımdan biraz dinlediklerimden biraz da kendi düşüncelerimden yararlanarak bir yöntem uygulamaya çalıştım. 

İşte hazırlıklarımız...

* Alıştırma kilodu hevesle aldık, 2 tane. Ama ilk başta giydirmedim. Kilot vb. sıkı giysilerin bez giymiş gibi his yaratacağı fikrine katıldım. Çıplak gezdirme fikrine de yanaşamadım, hem kıyafet giyeceğini bilsin, hem de mevsim itibariyle üşütmesin diye. Sadece ince pamuklu kolay çıkabilen eşofmanlarımız yetti. 

* Eğitimin ilerleyen günlerinde babası tabii ki hevesle kendini kaybedip bir ton "don" aldı :) Rengarenk, şipşirin, çeşit çeşit, atletleriyle birlikte çamaşır takımları...Minicik ama bir çekmeceyi doldurmayacak kadar don 100 tl tuttu! Sözde bezi bırakıyoruz! Tek tek gösterdik, anlattık, artık yalnızca onun olduğunu söyledik. Hepsi de hepimizin heveslenmesi için yetti :)

* Lazımlık taraftarı değildim. Direk tuvalete alışması lazımlıktan bir de tuvalete alışması için ek süre, çaba ve kafa karışıklığını ortadan kaldırır diye düşündüm. Her odaya bir lazımlık da gereksiz geldi. Sonuçta konuşmalarımız ve gördükleriyle tuvaletin yerini biliyor, bunu uygulaması daha kolay. Hem sonrasındaki temizlik, sifon çekme ve el yıkama aşamalarını da bir bir beyni kaydeder. Lazımlık yerine 2 tane tuvalet adaptörü aldık; biri ev, diğeri dışarısı için. Hem tuvalet onun küçücük poposuna fazla büyük, hem kendi tuvaletinin olma hissi daha kolay alışmasını sağlar hem de daha hijyenik olur diye. 

Ev için kullandığımız: Mavi, yumuşak yastıksı oturma yeri olan bir adaptör.

Yumuşak ve rahat

Dışarısı için aldığımız: Potette Plus...Küçük, çantasıyla taşınabilir, aynı zamanda dışarıda ya da ev içinde emici pedli poşetleriyle lazımlık olarak da kullanılabilir bir adaptör.

Diğerine göre daha küçük ve sert ama kullanışlı.
* Tuvalete hem bebeğimin ayaklarının altına bir tabure, hem de kendimize oturacak birşeyler hazırladık. Kesinlikle elzem, yoksa tutulursunuz. İlk başta keyfini beklerken, sonraları oyun haline getirdikleri için oyunun bitmesini beklerken :) Biz oturmak için türlü şebeklikler yaptığımız zıpzıp topumuzu tercih ettik :) Yine ilk zamanlar için sevdiği kitaplar ve birkaç oyuncağını da yanına koyduk. Ayrıca banyo paspaslarımızı kaldırdık ve ıslak mendili de yanımızdan eksik etmedik. Malum orası artık yaşam yerimiz. Eh benim önümde de tv var gibi tek birşeyi izleyip durdum, ki hiç bu kadar izlememiştim! Aman yapıyor mu, tek seferde mi yapıyor kesik kesik mi yapıyor, yukarı mı yapıyor ki dışarı sızdı fıskiye gibi...sonra bebeğimle karşılıklı bakışmalar (çok romantik bir ortam!), her ne yapıyorsa artık kalkıp inen kaşlarından bile biliyorum...sonra fayansları saymalar, renk geçişlerine takılmalar...en son nokta da "kaka şarkısı" bestelemek oldu hayatımda...vallahi pes!!! Her tuvaletten çıkışta da ben tuvalete koşturdum. Sürekli "hadi çişşşş" demekten, ya da çeşmeyi açıp beklemekten bir süre sonra siz de zor tutuyorsunuz :)

* Her tuvaletini yapışta altını silmeyi, gerekirse yine alt açmasına yatırıp ıslak mendille detaylı silmeyi, sonra yaptıklarımıza dönüp ne kadar yaptığımıza bakmayı, onlara el sallayıp "baybay" diyerek vedalaşmayı, sifonu çekmeyi, ellerimizi yıkamayı da ihmal etmedik. Sonra da yakala yakalayabilirsen kaçan donsuz bir çocuğu :)

* Her hatada sakinliğimi olabildiğince korumaya çalıştım, dişlerimi sıka sıka ve gülmeye çalışarak :)) Hiç kızmadım ona ve sarılarak "ıslanmış, olsun, ama tuvaletimizi tuvalete yapıyoruz, artık bez yok" demeye gayret ettim. Evet bu cidden çok zor. Ama onun için bu olay daha zor. Her başarıda da onu "aferin"le alkışladım ve öpücük verdim :)

* Gün içinde o benim gölgem gibi gezinirken şimdi ben onun gölgesi oldum. Çünkü arkamı dönmeye gelmeden, affedersiniz bırakıverdi ortalığa :) Yüzündeki değişiklik bile ele veriyor. Sinyalleri takip etmek için yapışık ikiz gibi gezdim.

* Gündüz eğitimini başarıyla tamamlayana kadar gündüz ve gece uykusunda bezini çıkarmadım. Her uyku öncesi bezi bağlarken de bunu ona anlattım ve uyanınca çıkaracağımı da söyledim.

* Tamamen bezsiz kaldığımızda da, öğlen uykusu olan 12-13:00 saatleri arasından 1 saat önce hiçbirşey içmemesine gayret ettiğimde öğlen tamamen kuru kalktığını farkettim. Yoksa öğlen uykudan ıslatarak kalktığı oldu. Akşam da yine 21:00da yattığı için 20:00dan sonra içecek almamasına dikkat ettim.

* En önemlisi de ilk başta uyku süresi hariç, sonradan da hiçbir zaman ve koşulda (dışarı da çıksak, misafir de gelsek vb.) bezi bağlamadık. Tamamen bıraktık.

İşte günlerimiz:

1. gün:
Sabah kalkar kalkmaz bilmem kaçıncı kez bezsiz olacağını anlatarak bezini çıkarttık ve birlikte attık. Tüm gün soru-cevap yolunu denedim. "Kuzum çişin var mı?-yok, kakan var mı?-yok". Hataymış, Akşama kadar 4 kez çişini altına yaptı, yaptıktan sonra "ıslandı, aktı" diyerek ağladı. Günde birkaç kez kaka yapan çocuk 1 kere akşam kaka yaptı. O da benim bir koku ve yüz değişikliğini farketmemle birlikte tuvalete gittikten sonra.Sormadan götürmem gerekirmiş, daha bilemiyor.

2.gün:
Bugün soru sormamaya karar verdim. Saatte 1 sormadan tuvalete götürdüm. Buna rağmen 2 kez eşofman ıslattık. Azıcık çiş yapmış ama yaptıktan sonra söyledi yine. Kaka yapmadan önce karnının ağrıdığını söylediği için anlayarak götürdüm. Ama bu sefer beni tuvaletten dışarı çıkardı "git git git" diyerek :)

3.gün:
Sormadan tuvalete götürmeye devam. 1 kez eşofman ıslattık. Ama ilk kez "kaka" dedi. 15 dakika da parka gittik. Tam sevineyim derken "ıslandı" diye ağlamaya başladı. Kokuyla sarsıldım, meğer paçalarından kakalar taşıyor!!! Doooğru banyoya! Bu kadar ilerlemenin sonunda bunu görünce yorgunluktan ve hüsrandan ağlayacaktım ki tuttum kendimi. Sabır, sabır, sabır...

4.gün:
Sabah beni uyandırdı "kaka" diye. Bezine kakasını yapmış, ama çiş yapmamış. Hemen tuvalete koştuk, çişini tuvalete yaptı. Öğlen uykusundan bezi kuru kalktı. 1 saat parka gittik. Bugünden itibaren hergün en az 1 saat dışarı çıktık.

5.gün:
Sabah uyandırdı, "anne çiş" diye. Gece bezine az yapmış, tuvalete gidince yaptı. Hem çişini, hem kakasını söyledi tüm gün. Öğlen uykusunda az çiş yapmış. Sürekli sorduğum için "çişin kakan gelirse hemen söyle tamam mı?" diye, o da sürekli "anne tamam anne tamam anne tamam" diyor :) Allahıııııım bugünleri de görecek miydim! :)

6.gün:
Gece hiç yapmamış. Sabah uyandırdı, tuvalete koştuk. Öğlen bezi kuruydu.Gün boyu hep söyledi geldiğini. Akşam üstü biraz kaçırdık. Olsun, benden mutlusu yok :)

7.gün:
Gece yine bezi kuruydu, sabah "çiş ve kaka" diyerek uyandırdı. Öğlen ilk defa bezsiz, alıştırma kiloduyla yattı ve kuru kalktı. Yatağına, çarşafının altına alt açma örtüsü sermiştim ama problem olmadı. Artık ona sormayı bıraktım, her tuvaleti geldiğinde kendi söylüyor. Başlasın parti hazırlıkları! :) Bu gece bezsiz yatırdık.

8.gün:
Veee mutlu son! Bezsiz gecemizde de kuru kalktık. Sabah yine söyleyerek kaldırdı. Artık tamamen bezsiziz!!! Heryere bezsiz gidebiliyoruz ve hiç utanmadan müthiş bir özgüven ve mutlulukla mağazanın ya da sokağın ortasında "anneeee çiiiş!-çişin mi geldi? kakaaaaa!-kakan da mı geldi?pıııırt!"-o da mı geldi?-hepiiiiiisssss! tualeeeet!" diye bağırabiliyoruz :) Rezillik diz boyu :))

İşte bu kadar. Meleğimin 30.ayında, 1 haftalık eğitim sonucu üçümüz de çok mutluyuz. Demirin ise kendine güveni geldi ve her doğru harekette daha çok mutlu oldu. Sonuç olarak elveda çıtçıtlı body'ler, bezler, alt açmalar; merhaba taşınabilir tuvalet, rengarenk çamaşırlar, ortaya çıkan ısırılası ve sıkıştırılası bir popo ve bağımsızlığını kazanarak biraz daha büyüyen ama gönlümde hep minik canımın parçası kurabiyem...

30.ayımızda "bay bay bez" :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

23 YORUM

 1. 😄Canan hanım Demir'le tuvalet maceranızı büyük bir zevkle ve gülümseyerek okudum.internette tuv.eğitimini araştırıyorum günlerdir, beni motive edecek yazı sizinkiymiş 👍 , 31 aylık betülle 4.günümüz bugün.dün mesela 25 lazımlığa 4 altına yaptı.20-30 dakikayı geçirince kaçırıyo altına bu normal gelmiyor bana.Ama pesetmek yok devam edicem

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Az da olsa umut dolu olduysanız ne mutlu bize! Ümitsizliğe kapılmayın. Olumsuz yorumlara da çok takılmayın. 1 günde öğrenen de varmış, birkaç hafta sonra da, öğrendi sanılıp aylar sonra başa dönen de..Kapalı kutu çocuklar. Önemli olan bu dönemin ve eğitim sürecinin onlar için aslında ne zor olduğunu bilerek sabırlı olabilmek ve empati kurabilmek. Bu süreç sonunda bu günleri kahkaha ile anacağınıza eminim. Sevgiler :)

   Sil
 2. Canan hanım merhaba benim kızım 31 aylık biz biraz geciktik galiba çünkü çocuğum çok hevesliydi ben yeni kardeşi olduğu için ilgilenemedim tuvalet eğitimiyle yani ben hazır değildim😦şimdi beneğimiz 7aylik olduğu için başlamak istiyorum fakat benim problemim kızım çok süt içiyor ozellikle gece ben ne yapıcam😦lütfen yardım ediiiiin😢

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bence tuvalet eğitimi gece ve gündüz birlikte halledilmesi gereken bir süreç. Dolayısıyla gündüz eğitime başladığımız zaman geceninkine de başlayın derim. Bu sebeple ilk önce kızınızın süt içimini yatmadan birkaç saat önceye çekin. Ben hala akşam 8den sonra susadığı zamanlar hariç sıvı ya da katı vermemeye çalışıyorum. Bu alışkanlığı sağladıktan sonra bir daha deneyin isterseniz. Sevgiler...

   Sil
 3. Çok teşekkür ederim canan hanım sizin yazınız sayesinde cesaret aldım ve baslamıştım şimdi cvbınizıda gördüm bugün 6.günümüz çok yazı okudum ama sizin yazınız çok yardımcı oldu bana cvbınız içinde teşekkürler

  YanıtlayınSil
 4. Çok teşekkür ederim canan hanım sizin yazınız sayesinde cesaret aldım ve baslamıştım şimdi cvbınizıda gördüm bugün 6.günümüz çok yazı okudum ama sizin yazınız çok yardımcı oldu bana cvbınız içinde teşekkürler

  YanıtlayınSil
 5. Bizim sorunumuz da kaka çişi tuvalete yapıyor kakaya bez istiyor.inatla başka yere yapmıyor 3.5 yaşında erkek yardım edin bana

  YanıtlayınSil
 6. Bizim sorunumuz da kaka çişi tuvalete yapıyor kakaya bez istiyor.inatla başka yere yapmıyor 3.5 yaşında erkek yardım edin bana

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Zorlamadan, ilk önce bezden fikir olarak uzaklaştırmaya çalışsanız? Bezin yara yaptığını, poposunun acıyacağını, belki birkaç kızarıklıkla göstermeye çalışsanız? Hele ki bu yaşta inada bindirme çok olacağından dediklerinizi de inatla dinlemek istemeyebilir. Belki kendi kendine ikna olması gerekiyor. Konuşa konuşa bezden soğutmayı deneyebilirsiniz. Kolay gelsin...

   Sil
 7. Ne kadar da cabuk ogrenmis aferim ona 💕 darisi da bize olsun...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz, amin, darısı başınıza olsun :)

   Sil
 8. merhaba 22 aylık kızım ama ben bugün tuvalet eğitimie başlamaya karar verdim.çok rahat isteklerini anlatabiliyor,yapınca rahatsızlığını dile getiriyor bezi çıkar diyor bağlatmak istemiyor,beim korkum bu süreçten ziyade erken mi? ilerde erkan başlanan tuvalet eğitimlerinde ters tepkiler olabiliyormuş çiş kaçırma gibi ....siz ne dersiniz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Genel olarak tuvalet eğitimi için kas gelişimini takip etmek bu yüzden de 2-2.5 yaş aralığında başlamak öneriliyor. Her çocuğun gelişimi farklı olduğundan genelleme yapmak zor. İsteklerini bu kadar rahatlıkla anlatabiliyor ve rahatsızlığını dile getirebiliyorsa hazır olması muhtemel. Zaten 2 yaşına da 2 ay kalmış. Bence şuan eğitim vermeye uygunsaniz başlayabilir, ama isteksizlik görünce bırakabilirsiniz. Daha sonra tekrar denersiniz. Eğitime erken de geç de başlansa ileride başa dönmek mümkün. Özellikle çocuğun hayat şeklindeki değişimlerden dolayı; taşınma, kreş/bakıcı değişikliği vs. Sanıyorum ki ikiniz de istekliyseniz kökünden çözersiniz, buna inanın. Kolay gelsin...

   Sil
  2. MERHABA size yazdığım gün başladım eğitime 1 hafta oldu bugün ilkdefa kendisini lazımlığına yaptı...biliyor aktı diyor altına aktıveriyor ama tuvalete gidince korkuyor biraz hemen kalkmak istiyor.vazmı geçsem diye düşünüyorken bugün kendisi yapınca devam etme kararı aldım..biraz uzun sürecek gibi ama..tabi daha hiç bugüne kadar tuvalete yapmadığımız için gece bez bağlamaya devam etmiştim bugünden itibaren gecede bezi bırakmayı düşünüyorum..sizce bir hafta süreçte bu kadar ilerleme çok mu geç acaba. gece olayı için biraz daha beklesemmi..iyi günler

   Sil
 9. Merhaba benim oğlum 26 aylik. 3 haftadir egitime başladık. Ama birkac gündür israrla ustune yapıyor. Sadece kakasi geldiği zaman tuvalete gidiyor. Tekrar bez mi baglasam Diye düşünüyorum
  . Birde cok inatci soruyorum yok diyor w dk geçmiyor üzerine yapiyor. Cis yapinca suyla yikiyorum.Acaba onu icin mi yapıyor anlamadim.suyla oynamaya bayılıyor çünkü. Cildirmak uzereyim lutfen yardim edin

  YanıtlayınSil
 10. canan hanim bnm kizim 27 aylik dun tuvalet egitimine basladik kendi istegiyle ilk gun cok guzeldi altini 1 kez islatti kakasinida tuvalete yapti gecede sadece 1 kere kalkip cisini yapti gunduzde gecede kuruydu ama 2 gun anneme gittim ve kabus oldu hersey 5 defa altini islatti 1 kerede kaka yapti gunduz kuru uyandi sizce niye boyle oldu yarin 3 gun ne yapacagimi sapittim

  YanıtlayınSil
 11. Canam hanım günlerdir okuyorum araştırıyorum en güzel eğlenceli hikaye sizinki geldi ve beni oldukça umutlandırdı.bizde yarın başlayacağız inşallah bakalım sizinki gibi eğlenceli ve çabuk olacak mı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım çok kolay bir şekilde atlatırsinız. Bol sabır ve kolaylıklar dilerim...

   Sil
 12. Merhaba Canan hanım benim oğlum 23 aylık bezini istemiyordu ve bezi uzun süre kuru kaliyordu. Lazımligimiz hep göz önünde duruyordu korkmasın almışsın diye cis deyip kıyafetle oturuyordu. Bı gün kendi istegiyle bezicikardi lazimliga yaptı. Bnde azir diyerek egitime ebasladim. Fakat gece çisi geliyor mizirdiyor ağlıyor. Lazimligi sundum istemedi. 2.gece bez taktım yine tuttuğu için uyanıp ağlıyor.ikna edemiyom cisini yapmasını. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Sanırim biraz kafası karışmış çocuğunuzun. Hem ortada bir lazımlık var, ama cıs denilip korkutulmuş. Ama merak da ediyor. Hem de bez çıkarıp lazımlık teklif edilmiş. Dolayısıyla tuvaletini yapıp yapmamakta kararsız. Bez mi lazımlik mı...önce bu kararsızlığını gidermek lazım.
   Bence hazır değil de sadece merakından lazımlığa yönelmiş gibi. 2,5 yaşını bekleyebilir, bu arada sözlü ve görsel olarak neden bezi bırakmanız gerektiğini yavaş yavaş anlatabilirsiniz. Lazımlığı da ortadan kaldırın mutlaka ki kafası karışmasın tekrar.
   Ama kesin kararlıysanız bezi şuan bırakmaya, o zaman gece de alıştırma kilodu giydirip bezsiz yatırın, yatağına koruyucu alez serin, belki bez olmayınca yapar ama ıslaklıktan rahatsız olduğundan lazımlığa kendi yönelir. 1 hafta kadar gözlemleyin. Lazımlık ya da tuvalet, alıştıracağınız şey de devamlı gözünün önünde olsun, korkmasın. Gelişme olursa devam edin eğitime. Yoksa ısrar etmeyin, eğitim uzun sürerse o bunalır siz çok yorulursunuz, erteleyin.
   Kolaylıklar dilerim...

   Sil
 13. Faydalı bir içerik olmuş, elinize sağlık.
  vaprenda.com

  YanıtlayınSil
 14. Merhabalar.42 aylık oğlumla tuvalet eğitimine dün başladık bugün 2.günümüzü tuvalete hiç çiş ve kaka yapmayarak bitirdik.30 aylıkken de denemiştim ama bezinden hiç rahatsız olmuyordu ve tuvaleti reddediyordu o yüzden erteledim. Ama şuan da hiç umudum yok. Tuvalete çişini ve kakasını yapsa ufak kaçırmaları kesinlikle görmezden geleceğim. Ne oyun ne ödül hiçbişeyi önemsenmiyor konuşuyorum tamam diyor ama bişey değişmiyor. Sizin serüveniniz çok kolay geldi bana keşke bizde öyle olsaydık

  YanıtlayınSil