ÇOCUK ODASINI NASIL YAPTIK?

Nisan 01, 2015

Çok uzun zaman olmuş kuzumun uyku düzeninden bahsetmeyeli.  

Sanıyorum yaklaşık 1 yıldır birlikte yatıyoruz. Ne zaman oyun parkının yanından fermuarını açıp içine girmeye; açamadığı zamanlarda da yatağın yanına kendi mucitlikleriyle birşeyler yanaştırıp içine atlamaya, dışarı çıkmak istediğinde de bize seslenmek yerine bacağını atıp yere sertçe iniş yapmaya başladı...o yatağı bıraktık. Bir süre sadece yatak yerine gerçekten bir oyun parkı olarak kullandık :) Sonra sıkıldık, içine top havuzumuzun 500 topunu doldurup oyun havuzu yaptık. Baktık havuzda durmak yerine dışarı atılıyor o toplar, daha fazla o kadar topla kafayı yememek için parkı toptan kaldırdık :)

2 yaşına yaklaştığı ve artık ayrı bir oda yapmak istediğimiz için, ama evimiz 2+1 olduğundan ve "ha taşındık ha taşınıyoruz az daha bekleyelim" dediğimiz için bir süre bebeğimle koyun koyuna yattık :)

Evet, kabul ediyorum. Benim için hava tabii ki hoş. Zaten onun için de hoş. Özellikle geceleri anne-oğul yalnız olduğumuzdan birbirimize sarıla sarıla rüyalara daldık. İyice de alıştık.

Ama bebek bu, büyüyor. Büyümeyi bırakın, yatışı günden güne daha deli oluyor. Amuda kalkmak dışında her türlü yatış şeklini gördük. Sırtüstü, yüzüstü, Kafa yastıkta-popo havada, normal insanlar gibi ya da yatak başlığına paralel (ki en sevdiği pozisyon hala!), belden yukarısı yatakta-aşağısı halıya sarkarak, kafa benim karnımda, ya da ayaklarımda; ayaklar duvara dayalı vs. Eh bir de güçlendikçe tekme tokat kafa ne denk gelirse atıyor. Benim bünyem 150lik yatağın kenarına sığıntı gibi uzanmaya ve tüm geceyi öyle geçirmeye alıştı bir süre sonra. Ama bebeğim haftasonları gelen babası ile ilk 1-2 saatlik özlemin sonunda yatakta kavga etmeden gece geçirmeye alışamadı :) Kuzum alışınca anneyle 2 kişi yatmaya, ki anne zaten yatağın kıyısı hariç her yerini vermiş, 3 kişi olunca, hele bir de yanındaki yerini vermek istemeyen bir rakip olunca, gelsin gözü kapalı atışmalar, didişmeler. Sonuç mu? Tabii ki diğer kıyıda kalan ve her seferinde "bu son bak, git içerde yat artık" diye kızıp akşamına tekrar özleyen ve "bu gecede bizimle yatsın mııııı?" diyen bir baba...ve araya anneyle burun buruna mis kokuyla-babayla popo buruna daha mis (!) kokuyla yatan bir velet...

Böyle böyle her tür evlat kokusuyla geçirilen 1 yılın ardından taşındık ve ilk onun odasını hazırladık :) Nihayet 2.5 yaşında çocuğumuzun da odası oldu böylece.

Nasıl mı yaptık?

Olabildiğince cıvıl cıvıl, çok seveceği, kendi de rahatlıkla kullanabileceği, hem oyun hem yatma alanı yapmaya karar verdik.

Mobilya olarak Ikea'nın STUVA serisini tercih edip, kendi isteğimize göre dolap-şifonyer-çekmeceleri kombine ettik. Bir dolabı yüksek, askılıklı ve çekmeceli, diğeri daha alçak ve Demirin de yetişip kendi kıyafetlerini seçebileceği boyda aldık. Büyük bir sandık, en alçak boyda ve üzerindeki banktan ayrılabilen bir yapıda...şimdilik çok büyük bir oyuncak kutusu olarak odayı çok toparladı. Dolap kapak ve çekmecelerinde mavi-beyaz kullandık. Yatağı da İkea'dan KURA yatak...Özelliği ters çevrilebilmesi ve sonralarda altının oyun parkı olarak kullanılabilmesi. Şimdi üzerine kocaman mavi bir tente kurduk. Perde-halı-lamba-abajur serisi DENOKIDS'den, internetten indirimli sitelerden sipariş verdik. Askılığı da İkea'dan; KROKIG. Yatak alçak olsa da malum deli deli yatıştan dolayı sürekli düşeceğinden mavi ve yeşil 2 kocaman minderi yatağın kenarına koyduk. Oda genel olarak mavi-yeşil-turuncu-sarı renklerde. Nevresimleri de yine Ikea'dan, yatağın boyuna ve odanın renklerine uygun (2 m) 2şer set olarak aldık. Bunların hepsini dönem dönem takip ederek indirimli fiyatlardan alabiliyoruz. Sonuç mu? İşte böyle bir oda oldu...Yeni evimizde ilk gecemizde babası o kadar özenle hazır ettiği odada yatırmak istedi tabi kuzumu. Çok şaşırdık ama koşarak gitti, hemen yatağına yattı, orda birlikte uyuduk ve sonrasında onu yalnız bırakarak yanından ayrıldık. Tabi beni sıkıntılar sarmaya başladı. "Ben çocuğu kapı dışarı attım böhüüüü" diye :) Sanki gece kalkınca yolu bulamaz. Ev yabancı ya, ben zaten gözüyaşlı ağlamaya hazır :) Bari ilk gece birlikte yatsak diyip aldım hemen koynuma :) Ama bunun sonu yok. Eh o da çok sevdi odasını. 2.gece ayrılığa razı oldum ve o gün bugündür her öğlen ve her gece uykusunda onu yatağına yatırıp uyuyunca yanından ayrılıyoruz. Bazı geceler sabaha kadar yanımıza gelmiyor, sabah uyandırıp yanımızda sıcacık keyif yapıyor. Bazı geceler yerdeki minderlerin üstüne düşmüş ve uykusuna devam ederken bulup yerine yatırıyoruz :) Bazı geceler de yanımıza gelip kıvrılıyor, yine tekmelere kaldığımız yerden devam ediyoruz :) Birkaç sefer onu tekrar yatağına götürüp uyutmaya çalıştım, ya yanında sabahladım, ya da babası gelip beni yanından aldı ve içeri geri götürdü :) O yüzden çok da baskı yapmamaya, istediği zaman yanımıza gelmesine ama onun kendi yatağının ve odasının olduğunu bilmesine de razı oluyoruz.

Nasıl, ne renk, ne boyutta, ne şekilde olursa olsun; tüm meleklerin sağlıkla, böyle mutlu, pırıl pırıl bakabilecekleri yuvaları olsun...


BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

8 YORUM

 1. Canancim güle güle kullansın odasını, çok güzel olmuş. Darısı bizim başımıza. Biz de ekimde izmire taşındık, aynı odada park yatakta yatıyor. Yaza doğru odasini duzenleyip ayirmayi düşünüyoruz. Şimdiden beni de bir korku sardı nasıl olacak diye :)

  Emel Konuk

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz Emelcim. Çok daha güzelleri prensesinizin olsun inşallah. Hayırlı olsun yeni eviniz, siz gelmişsiniz; biz ayrıldık. İnan o korku onlar odayı sevip yatmaya istekli olunca çok çabuk geçiyor. Biz elimizden geldiğince ve bütçemizin yettiği kadarıyla en güzelini yapmaya çalışalım. Zaten ayrılmayı tercih eden onlar oluyor :) Öpüyoruz, selamlar...

   Sil
 2. İyi günler, oda gerçekten harika olmuş.güle güle güzel günlerde kullanın inşallah. Yatagin üzerindeki tente nerden acaba?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz iyi dilekleriniz için. Tentenin hem mavi hem yeşil renkleri IKEA'da mevcut. Çocuklar için basit ama altında çok mutlu oldukları bir çadır :)

   Sil
 3. merhaba bizde almayı düşünyoruz ama yatağını ikeadan mı aldınız kullanışlı rahat mı bilgi verirseniz sevinirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, evet ikea dan aldık. 12 cm kalınlığında bir yatak. Başka bir marka yatak KURA model bu mobilyaya uymuyor. Biz memnunuz.

   Sil
 4. merhaba, odanız çok güzel olmuş, benim merakım kura yatağın içine kaç cm lik bir yatak aldınız veya nerden aldınız ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, biz yatagi da mobilyalari da ikea dan aldik, 12 cm lik. Cok memnunuz. Tavsiye ederiz, sevgiler 🙋‍♀️

   Sil