EVDE TURŞU YAPIMI :)

Ekim 14, 2014
Küçüklüğümden beri bayılırım. Hem de her türlüsüne...
Özellikle lahanaya...
Hele ki hamileliğimde, annemin yaptığı 5 litrelik lahana turşu kavanozunun içine ellerimle daldığımı, tabağa koymaya bile tenezzül etmeden avuç avuç yediğimi bilirim :)
Bu yüzdendir ki 18. haftada ayaklarımın şişmesiyle turşuya uzun süre ara vermek zorunda kalmıştım.

Çok yediğimden olsa gerek meleğim de alışkın tadına, çok seviyor turşuyu. Ona az tuzlu turşulardan alıp sınırlı veriyoruz. Bir de evde denesek, böylece tuz ve ekşi oranına karar verip bebeğimize de rahatlıkla yedirebilsek nasıl olur ki diye niyetlenip denemeye karar verdik ve annemin de püf noktalarıyla ilk denememizi başarıyla tamamladık.

İhtiyacımız olan;

* Kavanoz: istediğiniz büyüklükte, kapakları sıkı kapanan, iyice yıkanmış (ben kaynatılmış su ile de yıkıyorum)

* Turşusunu yapmak istediğiniz her türlü malzeme: yeşil domates, kelek, kornişon salatalık, beyaz lahana, kırmızı lahana ve havuç benim denediklerim, iyice yıkanmış ve istediğiniz büyüklüklerde kesilmiş. Kornişonların saplarını kesip küçük çizikler attım. Havuçların kabuklarını soyup dilim dilim kestim. Domatesleri bütün bıraktım. Kelekleri de dörde kestim.

* Nohut: her kavanozun dibine 4-5 tane attım, mayalanmasını kolaylaştırmak için.

* Sarımsak: Dilediğiniz kadar, kabukları soyulmuş. Ben bütün bırakıp çizik attım.

* Maydonoz, dereotu: Birkaç dal, aroma vermesi için en üste kapak olarak kullandım.

* Sosu: su, sirke, limon tuzu, deniz/kaya tuzu. Ölçüleri Refika'nın altın oranı aslında. Tarife göre 1 litre suya 1 çay bardağı sirke, 2.5 çora kaşığı tuz. Ben sert olması için 1 tatlı kaşığı kadar limon tuzu da koydum.

Tadına bakıp damak zevkime göre tuz ve ekşi miktarını ayarladım.
Kavanozların içine nohutları koydum, malzemeleri güzelce sıkıştıra sıkıştıra yerleştirdim, aralara sarımsakları serpiştirdim, en üste maydanoz ve dereotu dallarından koyup hazırladığım sosu döktüm. Ağzını sıkıca kapatarak bir tepsinin içine dizdim. Birkaç gün sonra gaz çıkışıyla birlikte taşma olabileceği için tepsiyi unutmayın.


Turşunun "olması" ya da "gelmesi" için güneş alan ya da ılık bir yere koyarak bekledik. Daha doğrusu 1 hafta boyunca kavanozlara bakıp bakıp iç geçirdik. Olunca buzdolabına koymak gerekiyor. Biz öyle 1 hafta-10 gün bile bekleyebilen bir aile değiliz turşu için. Turşu olmadan yaşayamayan bir çifte bir de turşu canavarı bir bebek eklenince en geç 1 hafta sonra açıp kütür kütür olan sebzeleri şapır şupur yeriz. Kışlık değil, aylık oluyor yani bizim bu turşular :)

Her sebzenin yıkanıp hazırlanmasında bana yardım ettiğinden olsa gerek yaptığımız turşular pek leziz oldu. Ohhh mis gibi de bebek eli kokuyor :)

Yapanlara afiyet olsun...

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM