HER DERDE DEVA TARHANA!

Eylül 16, 2014
Hem de anne ve anneanne tarifleri ile...

Biraz ondan, biraz ondan, biraz da bizden...3 kuşak tarhana!

Neden mi tarhana? En başta çok sağlıklı. Yüksek kolesterol/tansiyon, obezite, kolon kanseri, kalp krizi, damar hastalıkları vb. rahatsızlıklara karşı bire bir. Bolca B, A vitaminleri, demir, çinko, protein ve likopen içeriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kış aylarında en iyi ilaç. Özellikle bebeklerin kemik gelişimi için muhteşem bir ek gıda. Bunların yanında doyurucu, bereketli, en sıkışık zamanlarda yapmak için pratik. Daha ne olsun...

Ben ilk defa yapmayı denedim. Doğduğumdan beri sadece anne, anneanne ve babaannemin muhteşem tarhanalarıyla büyüyen şanslı kişilerdenim. Daha biri bitmeden yenisi geldi evimize. Evde herşey tükenirdi ama tarhanalar tükenmezdi :) Hemen hemen her sene taze yapılır, biri yapmasa diğeri kesin yapar, dağıtır ve kavanozlar buzdolabında ya da kilerde yerlerini alırdı. Hem insanın alıştığı tatlardan vazgeçmesi çok zor olduğundan; hem de tarhana yapım ve lezzetinin sadece yöreden yöreye değil aynı zamanda kişiden kişiye bile değiştiğinden bir türlü dışarıdan tarhana alamadım.

E böyle de hep hazır hep hazır, nereye kadar? Bugün Allah'ıma çok şükür ki hepsi yanımda, ama ya aynı yerde olmazsak birgün? Demir doğduktan sonra evdeki tarhanayı jet hızıyla tüketir olduk. Çok seviyor kuzum. Bizim de vazgeçilmez çorbamız. Ben de bizzat onları izlemeden öğrenmeyi seven, telefonla tarif alan biri değilim. Tarhana günü yapmaya karar verdim.

Anneannem, annem, ben ve varlığıyla tarhanayı lezzetlendiren böceğim :) işte benim hayatımın ve bana göre dünyanın en lezzetli yemeklerini yapan en iyi 2 aşçı: anneannem ve annem! ve müthiş tarhana ekibimizin elinden çıkan tarhanaların son hali:Gelelim tarhana yapımına...

* 1 kg kuru soğan. Kabukları soyulmuş, yıkanmış, 5-6 parçaya bölünmüş olarak büyük bir tencereye atılır.

* 1 kg domates. Kabukları soyulmadan, yıkanarak, 5-6 parçaya bölünür. Çekirdek yani sulu kısımları çıkartılarak (ayrı bir yemekte kullanabilirsiniz) sadece etli kısımları soğanların üstüne konur.

* 2kg kırmızı biber. Tohumları çıkartılır, içindeki beyaz kısımları da çoksa azaltılır, birkaç parçaya bölünerek domateslerin üstüne konur.

* 1 demet tarhana otu. Olduğu gibi en üste konur.

* Ocağın altı yakılır. Biz düdüklü tencere kullandık. Kapağı hemen kapanmıyorsa sebzelerin biraz yumuşayıp çökmesini bekleyebilirsiniz. Düdüklüde yarım saatte pişti. Sonrasında kapağını açıp suyu çektirebilirsiniz. Ya da en başından düdüklü yerine normal tencere kullanıp suyunu çektirerek de pişirebilirsiniz. Yine de su artarsa bir şişeye koyup diğer çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Ama o suyu kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü fazla su fazla un kullanımını gerektiriyor ve tarhananız beyaz oluyor.

* Pişen harcı büyük bir leğene alıp sıcakken karıştırıyoruz. Önce tahta bir kaşık, sonra da elimizle. Yoğurarak tüm sebzeleri olabildiğince küçültüyoruz. Burnunuzu tıkayabilirsiniz, çünkü bu aşamada çok kötü kokuyor!

* İlk eklenen malzeme yoğurt. Mümkünse süzme yoğurt ki sulanmasın, 750 gram kadar. O yoğurt yanan ellere ilaç gibi geliyor :)

* İçine kaya tuzu (bozulmaması için bolca), kuru nane, zeytin yağı ekliyoruz. Tamamen göz kararı. Ben acı biber koymadım bebeğim tüketeceği için.

*Ardından harca yedire yedire un eklemeye başlıyoruz. Bu malzemeye yaklaşık 4 kg un gerekiyor. 1 paket de instant kuru maya. Bundan sonra ellere bileklere kuvvet gerek. Gerçekten zor. Oldukça enerji harcıyorsunuz tarhana yoğururken. Sert bir hamur olursa, mayalanma süresince hamur yumuşadığından ek un koymanıza gerek kalmaz.

* Tabi tüm malzemeyi 1 leğene sığdıramayacağımız için biz ikiye böldük. Hamur homojen bir şekilde yoğrulduğunda üzerine örtü örtüp dinlenmeye bıraktık. Fermantasyon başlıyor!


* İlk 1-2 gün kabarma fazla olduğundan kabardıkça tahta kaşıkla karıştırmak gerekiyor ki taşmasın. 3.günden sonra kabarma azalıyor, kurumaya başlıyor. Mis gibi tarhana kokusu da geliyor. Sıcaklığa ve kurumaya bağlı olarak 6-7. gün hamuru büyük parçalar halinde bölüp tepsilere dizebilir hale geliyorsunuz. Sonra parçaları çevire çevire kurutuyor ve kurudukça küçültüyorsunuz. En sonunda elle ufalanır hale geliyor. Biz Ağustos ayının ortasında yaptık. En sıcak günlerde. Kapı pencere de açık olduğundan kuruma çok hızlı oldu sıcaklıkla ve rüzgarla beraber.


* 10-15.gün civarı iyice kuruduğu için son aşama olan rondodan geçiriyorsunuz. Bu aşamada çok kuru olmamalı ki parçalansın, çok ıslak olmamalı ki tekrar yapışmasın. Ben 1 ek aşama daha yaptım, rondodan sonra süzgüden geçirdim. Böylece gayet küçük parçalı tarhanam oldu :)

Ne kadar mı kurudu? 1 ay. Eylül ortasında artık tarhanalarım hazır! Veee en sevdiğim an! Paketleme anı! Böyle uğraştıktan sonra güzelce sunmayı hakettik di mi? :)

Özenle alıp kestiğim bordolu pöti kare kumaş ve bordo kurdele, eşimin hazırladığı stickerlar, biriktirdiğim kavanozlar ve boncuğumun karıştırdığı tarhana ile işte Canan'ın 2014 tarhanası...En çok da miniğimin eli değdi. Çünkü bana her aşamada hem yardım etti, hem de iki ayağımı bir pabuca sokmayı başardı. Ağlama ve gülme krizleriyle olan resimlerimiz de tarhana kavanozlarının üzerindeki yerini aldı :)

En büyük öğreticilerim 2 meleğimin ellerine sağlık. Yapan ellere, yiyen herkese özellikle miniklere şifa olsun, afiyet olsun :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM