YOĞURT SEVDİRME YOLLARI

Mayıs 01, 2014
İlk ek gıdadır yoğurt. Evde kendiniz, hem de pastörize günlük sütten, hem de makineye bile gerek duymadan nasıl yapabilirsiniz daha önce yazmıştım

Bal böceğim ilk yemeye başladığında çok severdi. Sade, hatta hafif mayhoşken, hafif suluyken bile çok güzel yerdi. 1 yaşından sonra değişen damak tadıyla birlikte burun kıvırmaya ve zorla yemeye başladı. Annelerde çare tükenir mi? Tabii ki hayır. Amaç o yararlı şeyi kuzucuğa bir türlü yedirmek ve onun için her yol mübah. Ben de denedim, çevremi de dinledim. Birçok annenin ortak sorunu olduğundan toplama fikirleri yazmaya karar verdim:


1. Yoğurdunu sulandırıp biberona koyup ayran olarak içirin. Bir müddet böyle denedim. Sonra sütle onun farkına varsın ve onun yenebilecek birşey olduğunu idrak etsin diye kaşığa geri döndüm.

2. İçine salatalık rendeleyip biraz da nane ilavesiyle koyu bir cacık yaptım. Iıı ıh! Salatalığı kütür kütür yemeyi çok seven kuzum yoğurdu öyle hiç sevmedi.


3. Sarımsaklı vermeyi denedim. Yemeğin içinde sarımsak aromasını sevip yese de yoğurdun içinde zorla yedi. Ama sarımsaklı yoğurdu yediren birçok anne varmış. Denemeye değer...

4. En sevdiğim, en sevdiği, en uzun soluklu denediğim ve hala kullandığım yöntem: evde yapım meyveli yoğurt! Elma ve armut ideal. Muz da olur, mandalina da, üzüm de, erik de, kayısı da, şeftali de, mevsimine göre yiyebileceği her türlü meyve de, hatta havuç da. Cam rende ile rendeleyip bekletmeden yoğurdun içine karıştırmanız yeterli. Dikkat: çok uzun, tam rendelenmemiş ve lifli gıdalar o küçücük boğazlarına takılıyor, iyi ezmek gerek! Eğer tatlandırmak istiyorsanız 1-2 bebek bisküvisi ya da tercihen evde kendi yaptığınız kurabiye ekleyebilirsiniz; ayrıca hurma veya pekmez  de yakışıyor. O gün fazla yemediyse ceviz veya fındık da ilave edebilirsiniz. Tok tutmasını istiyorsanız biraz da ufalanmış ekmek...Bayılacaklar!


5. Bir diğer sevilen yöntem: sebzeli/şehriyeli bulgur pilavı veya arpa şehriye pilavı veya pirinç pilavı ya da makarna...Hangisini seviyorsa pişirip yoğurtla karıştırıp lup lup yutturmak :)

6. Yemedi mi? :) O zaman "her şekilde gider"i olan yoğurt çorbası :) İster pişirme sırasında unla yoğurdu karıştırıp çorbanızı terbiyeleyin; ister pişen çorba veya yemeğinizi tabağa koyup üzerine istediğiniz miktarda yoğurt ilave edin. İster sebzeli, ister etli olsun. Hem tadı güzelleşecek, hem sıcak yemeğiniz kolaylıkla soğuyacak, hem de burun kıvırdığı yoğurdu yalana yalana yiyecektir.

7. Tüm bunlara rağmen yine de yemiyorsa, o zaman ara verin. Birkaç hafta sonra tekrar deneyin. Açığı süt ve peynirle de kapatabilirsiniz...

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM