BEBEKLERE KAHVALTI-2...KURUYEMİŞLİ MEYVELİ MUHALLEBİ

Nisan 29, 2014
Yumurtalı kahvaltıya alternatif olarak yumurtasız ama çok besleyici bir muhallebi yapabilirsiniz.

Ben bunu küçük değişikliklerle 1 yaşından itibaren veriyorum. Önceleri daha az malzeme kullanıyordum. İçine koyduğunuz malzemelerin alerjik etkilerini de göz önünde bulundurup değiştirerek ek gıdaya geçiş yaptığınız aylardan itibaren de hazırlayabilirsiniz.

- 1 yemek kaşığı pirinç unu (daha bile az olabilir)
- 1 tatlı kaşığı irmik
- 1 tatlı kaşığı tam buğday unu veya 1 dilim ufalanmış ekmek
- Bir miktar günlük pastörize inek sütü (kıvama göre ayarlanır)
- 1 küçük paket labne veya 1 kibrit kutusu beyaz peynir
- 1 çay kaşığı üzüm pekmezi
- 1 fındık, 1 badem, 1/2 ceviz (alerjenlere dikkat!)
- İstenirse meyve: 1/4 elma/armut rendesi veya sulandırmak için 1/2 taze sıkılmış mandalina suyu


Unlu malzemeleri sütle pişiriyoruz. Eğer inek sütüne geçmemişseniz ya da hala anne sütü içiyorsa bunun yerine içme suyuyla koyu kıvama gelinceye kadar pişirip sonradan anne sütü ile sulandırabilirsiniz.

Pişen muhallebiye alerji yapabilecek gıdalara dikkat ederek diğer malzemeleri ilave ediyoruz: peynir, pekmez, dövülmüş ceviz-fındık-badem ve istenirse meyve. 

Bunların hepsini aynı zamanda vermek zorunda değiliz. Bir gün kuruyemişli, başka bir gün meyveli muhallebi yapabiliriz. Muz muhallebiye en çok yakışanlardan. Üzüm, portakal ve erik de kullanabiliriz. Mevsimine göre tüm meyveler olabilir.Kuru incir, gün kurusu kayısı (kükürtlenmiş sarı kuru kayısı değil), hurma (kabuğu soyulmuş, çok besleyici) piştikten sonra tat vermek için ilave edilebilir. Ben şeker kullanmıyorum tatlandırmak için. Meyve yerine daha doyurucu olsun ve tat versin istiyorsanız 2-3 tane bebek bisküvisi ya da ev yapımı kurabiye de kullanabilirsiniz. Aromasını arttırmak için çok az tarçın da ilave edebilirsiniz. Hem doyurucu, hem besleyici hem de şapır şupur yiyecekleri bir kahvaltı :)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM