SÜNNET KONTROLÜ

Aralık 03, 2013
Hani sünnet olmuştu ya minik kuzum 3 aylıkken...

İşte onun kontrolü bu.

Sünnetin ardından 5. gün kontrole gittiğimizde bize 1 yaşını tamamlayınca tekrar gelin demişti. Çünkü genelde ilk 1 yılda sünnet olsa da bebeklerde "bitiklik" (sünnet derisinde yapışıklık) olabilirmiş. Bu durum da açık tenli bebeklerde daha da yaygınmış. Bizim sünnet öncesi böyle bir sorunumuz yoktu. O zaman da bahsettiğim gibi biz o küçücükken bir daha o anı hiç hatırlamasın ve iyileşmesi çok çabuk olsun diye yaptırmıştık.


O zaman da yazdım, yine yazıyorum ki iyi ki yaptırmışız. Herkese erkenden bu sünnet olayını tavsiye ediyorum, tabi işinde iyi, güvenilir ve temiz çalışan bir doktora. Bizim doktorumuzun kaleminden bebeklerde sünneti öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Gelelim kontrole. 

Kontrol için doktorumuz Cengiz Gidener'in ofisine girer girmez yine her zamanki güler yüzüyle karşılaştık. Bal böceğimi sedyeye oturtup üzerindekileri çıkarmaya başladım ki, bastı feryadı. Son zamanlarda modamız: doktorları doktor olduklarına pişman etmek! Ciyak ciyak bağırmak ve baya çirkin bir çocuk olmak. Çığlıklarına aldırmadan mecburen yatırdık. Ben hemen görüp kapatacağını zannediyordum ama Cengiz Bey maalesef azıcık yapışıklık olduğunu ve bizi bir daha oraya getirtmemek için hemen açmak istediğini söyledi. Ben yine bakamadım tabi ama saniyelerle sayılabilecek bir zaman zarfında bitirdi işlemini. Önce "emla" uyuşturucu kremini sürdü, sonra da açtı yapışıklığı. Acıdı mı? Oraya oturduğundan itibaren ağlamaya başladığı için kuzum, gerçekten acı hissetti mi bilemiyoruz. Ama benim içim, yüreğim, kalbim acıdı onun gözyaşlarıyla görmesem bile :(

Bundan sonra yapılması gereken çok az birşey varmış: 

İşlemden hemen sonra ilk tuvaletini yaparken acı-huzursuzluk hissedebilirmiş. Birkaç gün açma yerinde kızarıklık olacağı için günde 3-4 kez Bepanthen sürmemiz gerekirmiş. Özellikle 2 gün kesinlikle biz dokunmayacakmışız, ona da ellettirmeyecekmişiz çünkü canı çok yanarmış. Sonraki günlerde normal hayatımıza geri dönecekmişiz ve bir daha kesinle açmaya çalışmayacakmışız. Kontrol de yok artık. 1.5 yaşından itibaren o zaten kendi kendine açma işlemini yapacakmış.

Geriye ne mi kaldı? Ehh ilerde güzel bir sünnet düğünü yapıp bu gözyaşlarıyla dolu günleri eğlenerek yad etmek ;)


BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM