EKMEK YAPMA MAKİNESİ İLE TAZECİK EKMEKLER

Aralık 04, 2013
Ekmek makinesinde ekmek yapmak bir başka. 

Kullandığınız makineye göre farklı güzellikte ve çeşitte ekmekler yapabilirsiniz. Hepsinin içinde nasıl yapılacağı da yazıyordur. Ama ben birkaç püf noktasıyla birlikte yapımını yazmak istedim.

Kullandığım makine: Arçelik.

İşte tam da bu!
Çift ve tek bölmeli 2 haznesi var. Çift haznelide daha küçük boyutta ekmek yapabilmeniz mümkün. Biz 3 kişi olduğumuzdan bize küçük boy yetiyor. Bayatlamadan tüketip taze olarak yenisini yapıyorum.

Nasıl? 

Hazneyi yerleştirip içine karıştırıcı milini taktıktan sonra (mili iyice oturtmazsanız, malzemeler karışmadan sadece altı pişmiş bir karışımla karşılaşabilirsiniz) SIRASIYLA su, yağ,süt, un, tuz, şeker ve instant kuru mayayı koyuyoruz. İçine koyulan malzeme ve miktarları makineden makineye değişebilir, kılavuzda yazana uymanızda yarar var.

* Su-süt miktarında oynayabilirsiniz. Suyu biraz daha az, sütü biraz daha fazla koyarak toplam sıvı miktarına sadık kalmak koşuluyla daha sütlü bir ekmek yapmak mümkün.

* Yağ olarak sıvı yağ kullanın, zeytinyağı veya mısır/ayçiçek yağı. Ama tereyağını denerseniz kabuğun kızarması sırasında benim gibi kokusundan rahatsız olabilirsiniz :)

* Tuzunu azaltıp arttırabilirsiniz ama şeker miktarıyla oynamayın. Çünkü koyduğunuz maya şekeri kullanıp ekmeğin kabarmasını sağlayacak.

* Mayanın tazeliği canlılığı açısından çok önemli. Açılmış paket mayayı uzun süre buzdolabında saklayabilirsiniz. Sadece nemlenmemesi için paketi iyice kapattığınıza emin olun.


* Farklı ekmekler yapmak için un olarak köy ekmeği unu, tam tahıllı un, çavdar unu, kepekli un vb. kullanabilirsiniz. Hepsi birbirinden güzel oluyor. Ekmek yaparken bunların hiçbirini istemiyorsanız, o zaman beyaz un yerine mutlaka TAM BUĞDAY UNU kullanmanızı öneririm. Hem sizin hem de bebeğiniz için en sağlıklısı. İsterseniz bu unları değişik oranlarda karıştırarak da kullanabilirsiniz. Beyaz undan farklı bir un kullandığınızda ona uygun programlama yapmanıza gerek yok. Aynı şekilde makinenizi çalıştırıp aynı lezzette ekmekler yapabilirsiniz.


* Daha fazla çeşitte ekmek yapmak için siz de benim gibi en üste ince kıyılmış dereotu-maydanoz karışımı koyup "otlu ekmek", çekirdeği çıkarılmış ve küçük doğranmış zeytinler koyarak "zeytinli ekmek", kekik/çörekotu/haşhaş/susam koyarak "baharatlı ekmek", ayçekirdeği/kabakçekirdeği içi koyarak "çekirdekli ekmek" vs. yapabilirsiniz.

* Eğer ekmeği hemen istiyorsanız hemen "başlat"a basın. Tahmini pişme süresi 3 saat. Çıkınca da 15-20 dakika beklerseniz hem yenebilecek kadar soğur, hem de kıvamı daha iyi olur. Akşamdan makinenizi  sabah istediğiniz saat için programlarsanız güne evi saran mis gibi bir ekmek kokusuyla uyanırsınız. Ama programlıyorsanız özellikle MAYA'nın sıvılara karışmamasına dikkat edin. Ekmek yapımına başlandığı sırada karışmalı.

* Oda sıcaklığında birkaç gün tazeliğini koruyor. Buzdolabında biraz daha uzun. Ama bozulmadan uzun süre saklamak istiyorsanız dilim dilim keserek derin dondurucuya koyup, istediğiniz zaman çıkartıp kapaklı teflon tavada ısıtabilir ve pamuk gibi yumuşacık ekmekler yiyebilirsiniz.

* DİKKAT! Bebekleriniz için ek gıdaya geçiş yaparken glutene alerjisi olabilir diye buğday içeren tüm ürünleri (ekmek, makarna, irmik, bulgur vb.) uzmanlar 8. aydan sonraya bırakmamızı tavsiye ediyorlar. Ben de yaklaşık 8. ayında başladım kuzumu ekmekle tanıştırmaya.

Bu sıcacık, içini tamamen kendinizin hazırladığı, güvenle yiyebileceğiniz ve yedirebileceğiniz, baştan çıkarıcı bu ekmeği yerken kendinizi kaybedebilirsiniz :) Şahsen biz kaybediyoruz. Minik kuzum da daha minicik olmasına rağmen görünce mi kokuyu duyunca mı bilemiyorum heyecanlanıp evde "maaaam" diye bağırmaya başlıyor :)

Şimdiden afiyet olsun...

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM