MİNİK KUZUM 8.5 AYLIK

Temmuz 03, 2013
Kuşum kuşum minik kuşum!

Çok hızlı büyüyorsun. 8.5 ayı geride bıraktık bile. Ne olur yavaşla, korkuyorum şimdiden :(

8. ayı tamamlamanla birlikte hayatında çok köklü değişiklikler oldu.

* Kendi başına, 7. aydan beri, gayet rahat ve desteksiz oturabiliyorsun. Eğer yerde oturuyorsan ve çok yakınına kadar gelip başında dikiliyorsam bana bakıcam diye dengen bozulabiliyor, sendeliyorsun ama bacaklarını açarak, ellerini sallayarak, başını çevirerek tekrar dengeni kurabiliyorsun.

Kuzumun ilk desteksiz sağlam oturmalarından...

* Oturmakla kalmayıp minik ısırılası poponun üzerinde 360 derece döne döne gideceğin yöne karar veriyorsun. Karar verip yönünü seçtiğinde poponla sürtüne sürtüne oturur pozisyonda yerde ilerliyorsun.

7. ayda evi poposuyla turlarken ;)

* Hatta poponla ilerlemeyi de geçtim. Yatay pozisyondayken dizlerinle yerden destek alıp ellerinin yardımıyla dizlerinin üzerine kalkıp oturur pozisyona geçebiliyorsun. Son 3 gündür de oturur pozisyondan yakınındaki en yakın ilk desteğe yüklenip ayağa kalkmaya çalışıyorsun. Ama meleğim bacakların henüz seni taşıyamıyor :) Lütfen otur oturduğun yerde, bu çabalarla devamlı popo üzerine düşüp duruyorsun çünkü! İçim gidiyor.

* Hala emeklemiyorsun (popon dışında). Ama yürümek üzeresin :) Elinden tutup tay tay yürütmeye öyle alıştırıldın ki tek isteğin yürümek oldu. Evde defalarca tur atacak kadar enerjin ve evin her yerini ilk defa görüyormuş gibi merakın var. Seni yürütenler yönlendirmiyor, sen elinden tutanı nereye dönmek istersen oraya yönlendiriyorsun. Adımların o kadar güçlü ve uzun ki; kutu gibi evimizi o tombul salam bacaklarınla arşınlaya arşınlaya 5 dakika içinde gezebiliyorsun. Hala sağ adımın solun önüne solun sağ bacağının önüne geçe geçe çaprazlama gitsen de öyle şekersin ki kuzummm bu görünüşünle...Kapıyı açıp seni öyle bana yürürken görünce akşam yiyip yiyip bitiriyorum, yalayıp yutuyorum, hem de tek lokmada!

* Suyu, yıkanmayı doğduğundan beri seviyordun. Şimdi müptelası oldun. Neredeyse küvetinin içinden hiç çıkmayacaksın. Sadece yıkayıp çıkarmak yerine önce küvette seni oturtuyoruz, yatırıyoruz, birlikte suyla oynuyoruz, babanın aldığı su oyuncağıyla oynuyoruz, birbirimizi ıslatıyoruz, sonra kremlenme ve masaj seansın başlıyor. Eğer kısa sürede yıkamamız gerekiyorsa seni babanla duşun altına girip nefesini tuta tuta yıkanıyorsun. Boncuğum her halin ayrı tatlı, ayrı bal, ayrı kaymaklı :)

* Çıkardığın sesler her daim farklılaşıyor. "Anniiiii ve meemmmme" den sonra belki de ilk öğrendiğin kelime: "Gİ". Evet, baya "gi". Ne demek bilmiyorum. "Gel" demek istiyor olabileceğini düşünüyorum. "Gi" diyip gülüyorsun, özellikle mutlu olduğun zamanlarda bu sesi çok çıkarıyorsun. Bazen de "p" veya "b" benzeri bir harf çıkarmaya çalıştığını düşünüyorum çünkü karşımda tükürüklerinle sulanıyorum. Bugünlerde Gi'yi bıraktın. Şuan bababa, dedede, annnnneee, mammmmaa lara da başladın. Söylediğin kelimeler anlaşılmıyor ama söylemek istediğini ben ve baban çok iyi anlıyoruz. Çünkü akıllı oğlum istediğini bakışınla, sesinle çok iyi anlatıyorsun bize. En çok tekrar ettiğin: bababa. Biz onu ilk baba dedi şeklinde yorumladık. Herhalde dedin di mi? Babanın ağzı kulaklarında da :))

* Bana ve babana o kadar alıştın ki, artık bizi, sesimizi her yerde biliyor, tanıyor ve bizi görünce çok heyecanlanıyorsun. Sana olan sevgimizi nasıl anlatacağımızı şaşırıyoruz, ki sen de öyle. Sen daha çok bizi yalamayı tercih ediyorsun. Özellikle özlediğini öyle anlıyoruz. Babana sevgi gösterini ısırmaya çalışarak yapıyorsun. 7/24 onun göbeğinde uyumayı, uyanık kaldığında da sıkıştıra sıkıştıra senle oynamasını istiyorsun. Onunla boğuşmaya bayılıyorsun. Şunu bil ki o da sana ve seninle oynamaya bayılıyor!

* Kızmamızı anlıyor, hemen dudağını büzüştürüp, alt dudağını sarkıtıp ağlamaya başlıyorsun ki resmen içim parçalanıyor. Bir de bunu seni odada yere koyup gittiğimizde yapıyorsun. Odada seni yalnız bırakıp birkaç saniye bile olsun gidemiyoruz. Yalnız kalmayı hiç sevmiyorsun. Hep ilgi, hep lay lay lom, hep sevgi gösterileri, hep mıncık mıncık olalım. Bu yani istediğin :)

* Yine son zamanlarda inatlaşmaya başladın resmen. Öfkeni "ıhhhhh" diye belli ediyorsun. Baya ayak direme. ayaklarını ve kollarını da geriyorsun ki aynı anda, işimiz var. Böceğim; ben Koç, baban Boğa, sende de bu inat karışımı varsa eyvah eyvah! 

* Sesini keşfedeli çok olmuştu ama şimdi serçe kuşu gibi şakıyorsun evde. Hele ki sabahları yatağında. Dinlemeye doyum olmuyor seni. Bıcır bıcır, kimi zaman çığlık çığlığa birşeyler anlatıyorsun. Hayatımın neşesi, bu neşen ve enerjin ve konuşman hiç bitmese! Her ne kadar bazen kafa şişirsen de seni dinlemek dünyalara bedel!

Sabah neşemiz :*

* Ağzın açıkken avucumuzla ağzına  yavaşça vurup "babababa" sesini çıkartmamıza bayılıyorsun. Kendi sesin öyle hoşuna gidiyor ki demek ki, artık karşında ne zaman aynı hareketi kendi ağzımıza yapsak sen de kendi elini ağzına götürüp "bababa" diye bağırıyorsun :)

* Kablolara, telefon ve bilgisayarlara özel bir zaafın var. Hele kablolar için deli oluyorsun. Ben de sen üçlü prizlere doğru yol alırken senin için!

* Hala dişin de yok :) Ama yemek yemeyi çok seviyorsun. Keyfin yerindeyse ve açsan hakikaten önüne ne koysam yiyorsun. 7. ay itibari ile etlere de başladığımızdan fark ettim ki eti ayrı seviyorsun. Tavuk eti, kuzu eti, dana eti, balık eti...Hepsini yiyorsun. Haşlanmış makarnayı, pilavı da sevdin, türlü türlü yaptığım sebze ve terbiyeli çorbaları da. Ekmeği, ama özellikle boş-sade pideyi kemirmeyi çok seviyorsun. Meyvelere karşı ayrı bir zaafın var, bayılıyorsun. Favorin tatlılar değil ekşiler. Mayhoş şeyleri daha çok seviyorsun. Belki bu yüzdendir ki yoğurda da bayılıyorsun. Kendin yemeyi çok sevdiğin için, taze soğan, biber, salatalık, havuç gibi gıdaları kendin kemiriyorsun. Soğana bayıldın . Devamlı yeni gıdalar da tattırıyoruz sana, alerji durumlarını öğrenmek ve damak zevkini geliştirip öğünlerine her şeyi dahil edebilmek için. Artık kahvaltıya da başladık. Sabahları, kendi yaptığım tam buğday ekmeğin, beyaz peynirin, salatalığın, meyven ve suyun, öğlenleri etli sebzeli karışık yemeklerin ve biraz ekmeğin, akşam üzeri yoğurdun ve tahıllı meyvelerin var. Aralarda meyve, su. Gündüz her uyku öncesi yine anne sütü, ve evet böceğim; sabaha kadar yine her 2 saatte 1 anne sütü. Yine ben, hep ben :)

* Uyku! biraz uyku.....bütün istediğim buydu! Diyeceğim, çünkü uykusuzluğumun da 8.5 ayını yaşıyorum. Hala uykuyu sevmiyorsun. Gündüz uyutabilsek de kucağımızda yatmayı tercih ettiğin için, biz de yatağında yatırmak için inat ettiğimizden defalarca seni yatağa koy-al yapıyoruz ama sonunda bizim dediğimiz oluyor ve yatağında yatıyorsun. Ama yoruluyoruz. Özellikle uyku yeri tercihin babanın göbeği. Sırf senin için o göbeği koruyor, kıymetini bil :) Birbirinize çok yakışıyorsunuz çok. Geceleri ben zaten ayaktayım. Zombi annen var hala, sayende.

* Boyun, kilon gayet yerinde. En son 8 aylıkken kontrole gittiğimizde boyun 70 cm, kilon 8.300 kg idi. Maaşallah çok sağlıklı, sıkı ve hareketli bir görünüşün var. Gerçekten ele-avuca sığmadığın ve inanılmaz hareketli olduğun için hiçbir kucakta uzun süre duramıyorsun. Seni gören herkes "bu ne hareketlilik" diyor. Hayır kuzum, içine motor takmadık. Pilin de yok, ama bizim pilimizi tüketecek kadar enerjin var.

* Ve boncuğum çok güzelsin! Kapanın elinde kalıyorsun. Yanımızdan geçip seni gören sevmeden gidemiyor. Her anneye yavrusu güzel gelir. Dünyanın en güzeli gelir. Kirpi bile yavrusunu "pamuğum" diye severmiş der baban. Öyle. Sen de benim için dünyanın en güzeli en tatlısısın ve her geçen gün değil, AN, daha da güzelleşiyorsun. Her geçen AN seni daha çok seviyorum. Allah'ım seni, seninle beraber bütün annelerin yavrularını bütün kötülüklerden korusun. Herşeyden korusun.

Boncuğum!


BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

5 YORUM

 1. yazını okudukça kendi oğlumu gördüm valla ,birebir aynı şeyler neredeyse:))ama sana söliyim dahada hareketlenecek ,bizimkinin poposunda kurt var zaten 2 dakika yerinde duramıyor nası bir enerji hayret:)
  Allah hepimizin yavrularına sağlık sıhhat versin..
  sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar benziyorlar aslında değil mi aynı aylardaki bebekler. Ama bir hareketi ilk görüşümüzde sanki o şeyi sadece kendi bebeğimiz yapıyor gibi heyecanlanıyoruz :) Sağlıklı olsunlar da daha da fazla enerjiye razıyım ben. Amin diyorum. Sevgiler...

   Sil
 2. Maşallah, darısı benim kızımın başına olsun inşallah. Sizi izlemeye aldım ben de bloğuma beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bloğunuz çok yararlı. Çok güzel bir hamilelik dönemi ve kızınıza sağlıkla kavuşmanızı dilerim ;)

   Sil
 3. Maşallahhh Allah bağışlasın..

  YanıtlaSil