İLK 5 AY OLMAZSA OLMAZLAR - 1

Mart 12, 2013
5. ayımızı tamamlamak üzereyken, doğum öncesi ve sonrası "iyi ki almışız" dediğimiz, keyifle kullandığımız, "kesinlikle olmalı" ya da "olmasa da olurmuş" diye düşündüğümüz tüm "şey" leri özetlemek istedim. Uzun olacak ama umarım merak edenlere faydalı olur.

1) 0-6 ay için ana kucağı: Oto koltuğu olarak da kullanılan, tercihen pusetinin üzerine de monte edilebilen (böylece hep elinizde taşımak zorunda kalmazsanız; başlarda iyi ama kilo aldıkça elleriniz kollarınız uzuyor sonra ağırlıktan) rengi, markası hiç önemli olmayan bir oto-ana kucağı. Tercihen destek minderli kullanın, yoksa küçükken içine gömülüp kayboluyorlar :) Bizim tercihimiz Bebe Confor Loola modelinin kırmızısı oldu. Bebek Alışverişleri'nde bahsetmiştim. Hastane çıkışından itibaren kullanıldığı için ilk önce alınması gerekenlerden. 45 derecelik bir açıyla duruyor bebeğiniz içinde. Gayet rahat uyuyor. 2-3 saatten uzun tutmaz arada bir kucağına alıp dolaştırırsanız omurgasını da korumuş olursunuz. Biz hala rahatlıkla kullanıyoruz, tavsiye ederiz.


2) 0-3 yaş için puset: 4 yaşa kadar da kullanıldığı söyleniyor ama belki o yaştan sonra daha hafif bir şeyler alınabilir. Biz bunda da ana kucağı ile aynı marka ve modeli kullandık. Baston tipi oluşu, kolay katlanabilir-açılabilir oluşu, az yer kaplayışı ve sürüş kolaylığı müthiş! Hem evde kilere, hem arabanın bagajına çok rahat sığıyor. Özellikle kadınların bir başkasına gerek kalmadan kullanabilecekleri kadar hafif olması süper. Pusetin koltuğunu 6. aydan sonra kullanacağız, şu an üzerinde ana kucağı var. Kesinlikle tavsiye ederim. Ama hastane çıkışında bunu kullanmasanız da olur, sonradan da alabilirsiniz. Bu model Türkiye'de sadece Joker mağazalarında. Web sayfasındaki uygun kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

GÜNCELLEME: Biz kullandığımız puset ve ona uygun ana kucağından (Bebe Confort-Loola modeli) çok memnun kaldık. O kadar kullanışlıydı ki, Demir 3-4 yaşlarına gelene kadar sürekli kullandık, sonra da 2. çocuğumuz için sakladık. Şu an Deniz 1 yaşında ve o da aynı ana kucağını ve puseti kullanıyor. Hem yurt içi, hem yurt dışı gezilerimizde, yazın ya da kışın hiç bir problem yaşamadığımız ve içinde 2 çocuk büyüttüğümüz için kesinlikle tavsiye ediyorum.

3) Hastane çıkış takımı: Bizim cicili bicili 2 takımımız vardı ve yaklaşık 3 ay kullandık onları. 1 tanesini hastaneye götürmeniz yeterli. Süslü takımlardansa düz, beyaz-boyasız, dikişsiz, nakışsız, çıtçıtsız, çok sade; yıkanmış, ütülenmiş bir yenidoğan takımını doğum öncesi hemşireye vermeniz daha uygun olur;

 • Çorap ve eldiven
 • İç zıbın ve patikli altlık,
 • Dış zıbın ve patikli bir altlık daha, 
 • Sade penye bir şapka, 
 • Yeni doğan bezi 
Hepsini penye bir battaniye içinde hazırlarsanız ve ne kadar kolay giydirilir bir takım verirseniz o kadar iyi. Yastığa, çarşafa gerek yok bebek için. Ama küvezin içine serilmesi için biz ince bir örtü de getirmiştik. Emziğe bence gerek yok, biz özellikle ilk haftalarda yalancı memeden kaçındık.

4) Anne için hastane takımı: Hastaneden bahsetmişken anne için gerekli olan birkaç şeyi de söyleme istiyorum;

 • 1 adet gecelik (doğum sonrası pansuman daha kolay oluyor) ve sabahlık (ya da hırka, çünkü doğum sonrası yürüyüşler var ve epey üşüyorsunuz)
 • 1 adet yedek pijama takımı (pansuman sırasında genelde gecelik lekeleniyor),
 • Çorap (hangi mevsim olursa olsun üşüyor hatta donuyorsunuz ameliyathaneden çıkınca),
 • Terlik ve kişisel kozmetik eşyalar (özellikle ertesi günü o şişliğinizi görüp süslenme ihtiyacı duyuyorsunuz:)),
 • Lohusalık kanamaları için bolca hijyenik ped 
 • Göğüs pompası (aşağıda anlattım)
Bunların yanında;
 • Göğüs ucu çıkarıcısı...Bize hemşiremiz hemen doğum sonrası aldırttı. Şöyle ki; doğum sonrası o küçücük ağzın göğsü tutması, kavraması ve sütü etkin bir şekilde emmesi hele ki ilk kez emziriyorsanız 1 haftayı bulabiliyor. O tam ememezse hem açlıktan ağlıyor, hem süt kanallarda ilerleyip akamadığı için siz ağrı ve ateşten kıvranıyorsunuz, hem de emdikçe süt geleceğinden emmediği takdirde fazla süt de gelmiyor. İnanın doğumdan hemen sonra, bebeğinizi ilk kucağınıza alıp emzirmeye çalıştığınızda 1 damla sütün geldiğini ve bebeğinize onu içirebildiğinizi görmeniz muhteşem! 


GÜNCELLEME: 2. doğumumda buna gerek duymadan, belki de deneyimli bir anne olarak çok şükür ki emzirmeyi hemen becerebildim :) Dolayısıyla olmazsa olmaz diyemeyeceğim.

5) Süt sağma pompası: Emzirme demişken...göğüsle ilgili gerekli eşyalara gelelim;

 • Özellikle doğum sonrası ilk hafta sütle dolan ve tamamen boşalamayan göğüsler için kesinlikle kullanılması gerekiyor. Hatta doğum için hastaneye giderken de götürebilirsiniz. Sütü gelip bebeğini emzirmekte zorlanan bir arkadaşım pompayla sağarak göğüs ucunun çıkmasını ve sütün daha kolay gelmesini başarmıştı. Ben Lansinoh'un elektrikli çift pompalı sisteminden çok memnunum. Sağımı, kurulumu ve temizliği çok kolay. Hala arada kullanıyorum ve sanıyorum en çok işe başladıktan sonra kullanacağım.
 • Eğer sütü derin dondurucuda depolamak isterseniz tek kullanımlık süt saklama poşetleri de almalısınız. Ben denedim ama sütün tadı değişiyor ve Demir donup çözülmüş sütün tadını sevmiyor. Sağılmış sütü -18 derecede 6 ay, buzdolabında 3 gün, oda sıcaklığında 6 saat muhafaza edebiliyorsunuz. 
 • Emziren bayanların ayrıca göğüs pedi de kullanmaları gerekiyor. Sizin tercihiniz tabi. İlk başlarda Demir'in ağlamasıyla birlikte benden de sütün sızdığını görmem, uyanacağı zamanları sızan sütü görünce tahmin edebilmem ve hatta emzirme sırasında diğer taraftan da süt geldiğini görmem gerçekten müthiş. Ama pedler olmasa insan içine çıkacak bir durumum kalmazdı :)
 • Bunların yanında bana mutlaka önerilen Lansinoh göğüs ucu kremini de kullandım. Ama hala 1 küçük tüpü bitirmiş değilim. İlk başlarda acıdan her gün sürmüştüm tavsiyeler üzerine. Doğru emzirmeyi başarabildiyseniz ilk başlardaki acıyı bir daha yaşamayacaksınız ve başka kremler kullanmanıza gerek olmayacaktır diye düşünüyorum.
GÜNCELLEME: Göğüs pompası olarak bu modelden çok memnun kaldım ve 2 çocuğumda da göğüslerimin çok dolduğu, ağrı yaptığı, işe başladığım dönemlerde hep bu pompayla sağdım. Elektrikli olması gerekiyor ama tekli pompa işinizi görür, bence ikiliye gerek yok. Zaten ikisini aynı anda sağmıyorsunuz. Süt poşetleri alın ve üzerine tarih atıp azar azar miktarda doldurarak buzdolabında saklayın. Eski sağılmış ve yeni sağılmış sütleri karıştırmayın. Dondurucudaki sütü Demir de Deniz de sevmedi. Eğer sevmezlerse buzdolabına koyup o günlerde tükettirmeye çalışın. Biberon kullanımı ilk aylarda önerilmiyor, kaşıkla da zor olabilir ama  şırıngayla yavaş yavaş besleyebilirsiniz.


6) Oyun parkı/beşik: Biz ikisini birarada bulduk, Murat'ım sağ olsun az araştırmadı. Hem oyun parkı olsun, kolay katlanabilir ve taşınabilir olsun ki tatillerde bile onu götürüp bebeğimizin küçükken yerini yadırgamasını önleyelim; hem oyun da oynayabileceği bir alanı olsun, hem yatağı olsun, hem de mümkünse sallanabilsin. Hepsi birarada olur mu? Evet, var böyle bir ürün: Maxima swing. Hem de otomatik sallanabilen beşiği var:) Aldığımız en mantıklı ve en kullanışlı ürünlerin başında geliyor. Fiyatı da geçen sene (2011 yılı) 170 TL civarındaydı. Otomatik sallanmasını 10-20-30 dakikaya ayarlayabiliyorsunuz, müziği ile birlikte. Beşiği 6. aya kadar kullanılabiliyor. Demir içinde çok rahat, çok mutlu. Onu yatırıp beşiğini otomatik olarak kuruyoruz, başında bekleyip sallamaya gerek yok :) Eğer dönence de koyarsanız, yaklaşık 3. aydan sonra dönenceyi de görüp onla konuşmaya başlıyor :) İlk gittiğimiz kısa tatilimizde yatağı da götürdük ve öyle rahat ettik ki. Bu da kesinlikle tavsiye edeceğim ürünlerden biri. Kurulu halini daha önce fotoğraflayıp bloga koymuştum.

GÜNCELLEME: Demir 2 yaşına kadar çok rahat kullandı bu yatağı. Sonra atlamaya çalışırken yaklaşık 2.5 yaşında ona oda yaptık ve yatağını değiştirdik. Ne zaman yeni oda yapmalı, nasıl yapmalı, burdan da okuyabilirsiniz. Şimdi abisinden sonra Deniz bu park yatağı kullanıyor. Kesinlikle "iyi ki almışız" dediğim ürünlerden. 

7) Yatak eşyaları: Yataktan bahsetmişken; ilk önce bu aya kadar baş yastığına gerek olmadığını söyleyeyim. Sadece üzerinde rahat yatabileceği düz orta sertlikte bir yatak yeterli. Mümkünse 2-3 tane çarşaf yedek olmalı, çünkü çok kusabiliyorlar. Demir çok kusan bir bebek olduğu için biz yatağının bir tarafına altına minder koyarak hafif bir eğim de verdik, özellikle uyurken kusmasını azaltmak için. Üzerini örtmek için de öyle kalın yorganlara gerek yok, kaloriferli bir eviniz varsa ve oda sıcaklığını gece 18-22 derecelerde tutabiliyorsanız. Bol bol (çarşaf gibi yedeğin de yedeği olursa iyi olur) ince penye battaniyeler yeterli. Gerektiğinde kat kat örter hem üşütmemiş hem terletmemiş olursunuz. Biz dışarı çıkarken bile o penye battaniyelerden yararlanıyor, lahana gibi giydiriyoruz :) Yastık olarak da sadece yan destek yastığı yeterli ve kesinlikle gerekli. Kimi sırt üstü, kimi yan, kimi yüzüstü yatırıyor. Demir doğduğundan beri yan veya sırtüstü yatmaya alıştı. Yatağında hep destek yastığı ile yan yatınca daha uzun süre yatıyor ve kussa da ağzının kenarından süzülüp genzine kaçması önlenmiş oluyor. 

8) Ev tipi ana kucağı: Oto koltuğu olarak kullandığınız ana kucağını evde de kullanabilirsiniz tabi. Ama ev tipi olanlar biraz da geniş, uzun ve rahat oluyorlar. Biz doğum sonrası eve geldiğimiz ilk günden beri kullanıyoruz ve çok çok memnunuz aldığımız üründen. Yine bebek alışverişlerini anlatırken bahsetmiştim bir yazımda. İçinde çok rahat, keyifli benim böceğim. Birlikte evde ilk kahvaltımızı o içindeyken yaptık ve şu an bile gözlerimin önünden gitmiyor o görüntüsü. Böyle bir ürün şart, eğer bebeğinizi hem yatağında yatırmak istemiyorsanız; hem de evde neredeyseniz orada, yanınızda bulundurmak istiyorsanız; bir an bile gözünüzün önünden ayırmamak, her arkaya dönüşünüzde bile özlediğiniz için dönüp öpüp öpüp koklamak, onunla konuşmak, sürekli iletişim halinde bulunmak istiyorsanız...İlk aylarda daha sık kullanabiliyorsunuz ama şimdi kendisi "gerçek" ana kucağını tercih ettiği için çoğu zaman boş koltuğa bakıyoruz kendisiyle birlikte. İçindeyken de belden aşağısı dışarda aslında :)

Böceğim ilk kez ana kucağında- 18/10/2012
Şimdiki halimiz- 12/03/2012
Alt açma malzemeleri, kozmetikler, anne-bebek çantası, banyo malzemeleri, oyun minderi vs. için İLK 5 AY OLMAZSA OLMAZLAR-2 yazısına devam edebilirsiniz. 👁️‍🗨️ 

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

11 YORUM

 1. Ne kadar güzel kaleme alıp yorumlamışsınız...tavsiye ararken yazınızla buluşmak çok iyi oldu.teşekkürler emeğinize sağlık💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim... biraz bile faydalı olabildiysem ne mutlu :)

   Sil
 2. Detaylı anlatımınız için teşekkürler.
  "Beginner" seviyesindeki anne adayları için böyle paylaşımlar pek bir faydalı oluyor;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de böyle yazıları çok aramıştım hamileliğimde...teşekkürler, sevgiler ;)

   Sil
 3. Faydali oldu. Tesekkurler.

  YanıtlayınSil
 4. çantanızı çok beğendim nereden aldınız markası ne acaba :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çantayı eşim internetten almıştı. Sitenin adını hatırlamıyorum ama şu ara çok daha güzel ve çeşitli anne-bebek çantaları bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Mağazalardan ziyade internete bir bakmanızı tavsiye ederim. Sevgiler :)

   Sil
 5. detaylı anlatımınız için teşekkürler,
  en azından fikir sahibi oldum,
  ben bir kaç bebek ürünlerinden pratik ürünleri buradan aldım
  düşünen varsa tavsiye edebilirim bayağı uygun
  http://www.indirimvekalite.com/anne-bebek-oyuncak-k-22/

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba ana kucaginizin modeli ve markasi nedir..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ev tipi ana kucağı olarak Bright Stars kullandık, “Ingenuity Otomatik Ev Tipi Ana Kucağı” diye geçiyor. Puset ve araba için pusetle aynı marka Bebe Confort Loola modeli. İkisinden de çok memnun kaldık ve her iki çocuğumuzda da rahatlıkla kullanabildik.

   Sil