ANNEM, ANNEANNEN İYİ Kİ DOĞMUŞ

Mart 18, 2013
Bal böceğim;

Kendimi bildiğimden beri;

"Kim topladı saçını böyle güzel?"
Annem.
"Kim ördü yakanı?"
Annem.
"Nerden aldın tokanı?"
Annem dikti.
"Elbisen çok güzel!"
Annem ördü hep.
"Beslenme çantanda ne çok şey var!"
Annem hazırladı hep.
"Yemek çok güzel olmuş!"
Annem pişirdi. 
"Ne güzel resim!"
Annem yaptı.
"Nasıl anladın bunları?"
Annem anlattı ki bana herşeyi önceden.
"Nerden biliyorsun sen bunları ki şimdiden?"
Annem öğretti hepsini.
"Nasıl ezberledin konuyu?"
Annem ezberletti.
"Nasıl anladın şiiri?
Annem özetledi.
"En güzel kompozisyonu bu öğrencim yazmış, okudukça ağladım, tüm okula okuttum. Kim için yazdın?"
Annem için. 
"Onu kimden öğrendin?"
Annemden.
"Şunu kimden öğrendin?"
Annemden.
"Ya bunu?"
Bunu da annemden.
....

Şimdi?

"Kimin kızısın sen?"
Annemin kızıyım.
"Yemeğin çok güzel."
Annemden öğrendim. 
"Ne güzel temizlemişsin!"
Annem öğretti.
"Ne güzel ağırladın misafirlerini!"
Annem böyle yapmamı söyledi.
"Sen mi ördün?"
Evet, annem öğretti.
"Bunu sen mi akıl ettin yoksa?"
Annem fikir verdi.
"Makyajını nasıl yaptın?"
Annem gibi.
"Çok güzel giyinmişsin!"
Annem gibi.
"Bak yine panik yaptın!"
Annem gibi.
"Çok şanslıyım böyle bir eşim var, gelinim var, arkadaşım var"
Annem gibi.
"Hanım kızım benim."
Annem gibi.
"Ne güzel anne oldun!"
Annem gibi.
"Seni kim yetiştirdi?" 
Annem.


Bunlar bildiklerim. Bir de bilmediklerim vardır, neler neler...

Hep annem. Bütün soruların cevabı annem. Bütün övgüler anneme. Herşeyi o yaptı ki...Ben sadece giderek ona benzeyen ama onun tırnağı bile olamayan yavrusuyum. 

Benim elim, kolum, kanadım, ruhum, nefesim, dünyam, en eski, en yakın, en iyi arkadaşım, sırdaşım, en yakınım, en bildiğim, en cennet kokulum, en sıcacığım, en güzelim, en iyi yüreklim, en acı canlım, en dost canlım, en düşüncelim, en hassasım, bana saygıyı ve sevgiyi öğreten, gözümü açtığımda muhtemelen ilk görmüş olduğum kişi...

Beni ben yapan, onsuz bir HİÇ olduğum insan!

Beni sonsuz bir özveriyle, fedakarlıkla ve yeri doldurulamayacak bir sevgiyle yetiştiren, dünyamı yaratan insan  annem, anneannen, şimdi, hem de doğduğun ilk dakikalardan beri aynı şekilde, belki de çok daha fazlasıyla seni de yetiştirmeye çalışıyor, sarıp sarmalıyor tarif edilemez duygularla.

Anneannen ve dayın: hastanede seni ve beni beklerken
Ben nasıl onu, ona olan sevgimi, minnetimi ne kadar uğraşırsam uğraşayım tam anlatamayacaksam hiçbir zaman; eminim onun da bize, yavrularına ve şimdi de sana, en çok da sana karşı duyguları öyle dolup dolup taşıyor ki; ne kelimeler ne sayfalar yeter bu sevgiyi anlatmaya.

Bugün ANNEMİN, anneannenin doğum günü. Her gün şükrediyorum onun kızı olduğum için. Şu an bile anlıyorsun ya, ileride nasıl öğretici, eğitici, sevgi dolu, GERÇEK BİR HANIMEFENDİ anneannen olduğunu daha çok idrak edecek ve eminim onun torunu olduğun için sen de dua edeceksin.


Öyle de güzel bir günde doğmuş ki; bugün aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum" diyerek önderlik ettiği Türk ordusunun düşmanlara Çanakkale'yi geçirtmedikleri ve büyük bir destan yazdıkları; ülkemizin bütünlüğünü korumak adına verilen yüzbinlerce şehidimizin 98 yıldır saygıyla anıldığı o büyük gün. Yıllar sonra yine böyle bir gün bu zaferin kazanıldığı yere birlikte gideceğiz, kim bilir belki anneannen ile birlikte...

Onunla yan yana olduğun ilk doğum günü hatrına, senin yerine de ben kutladım. En başta sağlıklı, huzurlu ve mutlu; can yoldaşı babamla, yavruları bizlerle, tüm sevdikleriyle ve sevenleriyle ve tabii ki yavrusunun yavrusu SEN ile daha nice tadından yenmez yılları olsun. Sevgi dolu, bol kahkahalı, keyif dolu yıllar...BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

4 YORUM

 1. Canım Yavrum;
  İstanbul ve İzmir hanımefendisi, kendini her konuda mükemmel yetiştirmiş bir insan, kalbi çocukları için atan bir anne, herkesin iyiliğini düşünen bir melek, benim aşkım, varlığımın en önemli sebebi bu yüce insanı çok güzel anlatmışsın.
  Bu hanımefendinin kızı da annesinin kopyası olma yolunda. Tabii bu güzellikleri annenizden öğrendiniz.
  İnşallah onun yolunda gidersiniz.
  Sabır taşı, düşünce makinası, narin gül, hırslı, yetenekli, hassas ve ailemizi mutlu kılan insan. Dünyada her şeye layık insan.

  Ne mutlu bana böyle bir eşe, ne mutlu size böyle bir anneye, ne mutlu torunuma böyle bir anneanneye sahip olduğu için.
  Allah sağlıklı uzun ömürler versin, hep birlikte mutlu yaşayalım.

  Baban..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Az bile anlattım babam. Ne söylersem söyleyim eksik kalır, tam anlatamam ki ben onu. Allah mutluluğunuzu, mutluluğumuzu sonsuz kılsın!

   Sil
 2. Canımın Parçası Kızım;yazdıkların beni çok duygulandırdı,ağlattı.Çok teşekkür ederim.Sizlere ne yapsam bana az geliyor.Okadar şanslıyım ki;Aşkım, sevdiğim,koruyucu meleğim babanızla evlendim.Allah bana sizleri hediye etti.Sizler benim nefesim,sevgim,coşkum,umudum,amacım,gururum,heyacanım;bazan öğretmenlerim, bazan arkadaşlarım,dert ortaklarım, yüreğimin parçaları;yakında olsanız, uzakta;hep kalbimin ortasında...keşke bütün dileklerinizi gerçekleştirebilecek imkanım olsa.Gözlerinizİ ıslak görsem yıkılıyorum.Allah bütün sıkıntıları sizlerden uzak tutsun. Yaptığınız,yaşattığınız herşey için çok teşekkür ederim. DEMİRİMİZ;nazar boncuğumuz,heyacanımız,canlarımızın canı.Sevgimizin balı kaymağı,minik aşkımız...sizleri çooook seviyorum,ömrünüz sevgi denizi olsun...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Annem, ağla diye yazmadım ki. Biraz olsun kendini benim-bizim yerimizden görebil diye yazdım. Az bile...Seni çok seviyoruz ;)

   Sil