6. AYA HAZIRLIK: KEŞİFLER, OTURMALAR, YEMEKLER

Mart 26, 2013
5. ayımızı bitirdik ve 6'ya giriş yaptık. Çok önemli bu 6. ay. 

Neden mi?

* Bir kere 6. ayımızı doldurunca bir sürü aşımız varmış, hem de çok fena :( 5. ayımızın sonunda doktor kontrolümüze gidip de sadece Rotavirüs aşımızın 2. dozunu (damla şeklinde ağızdan yapılan) olduktan sonra sesli olarak "ohh bu da bitti" dememle birlikte doktorumuz dedi: "sen 6'yı gör bir de!" Eyvah eyvah: 4 aşımız varmış ve kuzum huysuz olacakmış!!! Neyse ki kontolümüz çok iyi geçti; 7.300 kg da olmuş :)

Başka?

* Ellerimiz yetmedi, 10 parmak kesmedi ve ellerden sonra ayaklarımızı da keşfettik. Baktık ki ayaklarımıza uzanabiliyoruz, hatta o kadar esneğiz ki parmaklarımızı ağzımıza da sokabiliyoruz ve hatta daha da tatlılar, şap şup emmeye başladık. Ayaklarla birlikte aynı zamanlarda sesimizi de keşfettik ve ne kadar güçlü bir sesimiz olduğunu tüm görenlere ispatladık :)


Başka?

* Artık oturmanın güzelliğini keşfetti. Yaklaşık 1 aydır yastıkların ve bizim desteğimizle olan yığılı çuval tarzında oturmaları son 2 haftadır baş kontrolünün de gelişmesiyle daha kontrollü oturmalara dönüştü :) Eskiye göre daha düzenli bir bel altı var, ama belden yukarısı hala yığın halde öne düşüyor minik böceğimin. Desteğimizle daha uzun sürede oturabildiği, hatta kucağımızda çok iyi oturduğu için artık bunun tadını çıkartıyor ve yatmak istemiyor! Bu da evdeki ana kucağının ve hatta dışarıda kullandığımız ana kucağının içinde oturmasını güçlendiriyor. Başı devamlı kalkık sanki mekik çekmeye çalışır gibi. Etrafı görmek; herşeye aşağıdan değil, seviyesinden ve bazen yukarıdan bakmak istiyor. Bu yüzden ana kucağı koltuklarımızı, yani yataklarımızı (ev ve araba) 1 ay sonra kullanabileceğimizi sanmıyorum.

Dolayısıyla yeni masraf çıktı: evde ve arabada oturabileceği koltuk.


Araba koltuğunu Murat'ımın yoğun araştırmaları sonrasında Koala Innova almaya karar verdik. Joker mağazalarında var. Biz diğer ürünleri de bu mağazadan aldığımız için rahatlıkla söyleyebilirim ki kaliteli ürün satıyorlar. Ama biz internetten daha ucuza aldık: yaklaşık 195 TL. Piyasada 50 TL'ye de koltuk var 1500 TL'ye de. Bu koltuğun özelliği 9-36 kg. arası kullanılabiliyor olması. Yani ana kucağı-oto koltuğundan direk buna geçiş yapıp yaklaşık 12 yaşına kadar aynı koltuğu kullanabileceğiz ve başka koltuk değiştirmeye gerek kalmayacak. Ayarlanabilir yükseklik ve yatış özelliğinden güvenlik sertifikasına sahip olmasına, yüksek koruma sisteminden bu özelliklerinin bu fiyatı karşılamasına kadar pek çok özelliği bizi cezbetti. Henüz kullanmadığımız için kuzumun ve de bizim memnuniyetimiz ile ilgili daha sonra görüş belirtebileceğim :)

Evde oturabileceği başka bir yer de tabii ki mama sandalyesi. Artık zamanı geliyor diye daha miniğim doğmadan almayı planladığımız mama sandalyesini kampanyadayken hemen aldık: Evimizin herşeyi IKEA!


Çok basit, sade, kurulumu çok pratik ve hemen hemen bütük cafe'lerde ve restoranlarda olan bir ürün Ikea'nın bu sandalyesi. Minderiyle de rahat. Buna alışırsa gittiğimiz yerlerde de buna oturunca yabancılık çekmez diye düşündük. Şu an çok rahat gözüküyor, bakalım yemek yerken de rahat edebilecek mi? 

Daha başka?

* Dedim ya, yemek yemek :)! Sanırım kuzum artık yemek yemeye yavaş yavaş hazır hale geliyor. Daha önce bahsetmiştim. "Babycenter"dan. Hamileler ve anneler için müthiş bir site. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili çoğu Türkçe siteden daha güzel ve daha doğru bilgi veriyorlar. Hatta bilgiler Demir'in gelişimiyle o kadar paralellik gösteriyor ki, ben bir adım sonra neler yaşayabileceğimizi gün gün öğreniyorum burdan.

Bu site diyor ki; bebeğinizin katı gıdalara geçişi 4-6. aylar arasında olabilir. Onun hazır olduğunu gösteren 7 işaret var. Bunlar:

1) Baş kontrolü, sabit ve dik. Demir'de var.
2) "İtme refleksi"nin kayboluşu. Diliyle tüm cisimleri itmeyi bırakmalı ki, yiyecekleri ağzına kabul etsin. Demir'de var.
3) Destekle iyi oturabilme, çiğneyecek kadar yeterli. Demir'de var.
4) Çiğneme hareketleri. Sindirim sistemiyle eş zamanlı çalışan ağız ve dil hareketleri. Demir'de var.
5) Önemli bir kilo artışı. Çoğu bebek 4. ayından sonra, yaklaşık olarak doğum ağırlığının 2 katına ulaştıklarında bu kilo sınırını geçiyor. Demir'de var.
6) Artan iştah. Bir günde 8-10 kez emzirmeye rağmen yine de aç gözükme. Bundan pek emin değilim, çünkü Demir'in beslenmeyi reddettiğini görmedim doğduğundan beri. İştahlı çocuğum benim :)
7) Ne yediğinize merak. Tabaktan çatala, çataldan ağıza götürünceye kadar dikkatli bir şekilde izleme. Demir'de var. Hem de fazlasıyla. Öyle ki çoğu zaman babasının boğazına diziliyor yemek, bize bakıyor diye :)

Yani hemen hemen 7'de 7'yiz :) Ama site ekliyor: anne sütüne devam. Ana besin anne sütü, gıdaları azar azar tattırın.

6. ayın içinde olduğumuz ve özellikle de mama sandalyesine oturttuğumuzdan beri biz yemek yerken bizim yiyeceklerimize olan ilgisini keşfettiğimiz için, artık yavaştan yemekleri tattırmaya başladık.


"İlk tattırdığın şey ne?" diye sorarsanız;
Kereviz :)

"Hadi artık tattıralım" dediğimizde evde zeytinyağlı kereviz yemeğim vardı. Ben de suyundan tattırdım. Sonuç: gayet memnun!

Daha sonra değişik günlerde yediğimiz tüm etli, balıklı, zeytinyağlı yemeklerin suyundan sadece PARMAK UCUYLA ve HER DEFASINDA BİR YEMEK olacak şekilde devam ettim. Tabii alerjisi olabilecek yumurta, çilek, bal gibi yiyecekler hariç. Hiçbirinde kötü tepki vermedi. Tam tersine daha fazla istedi ama biz vermedik.

Tattırma aşamasından sonra az miktarlarda olmak üzere gıdalarımıza başladık. Bugüne kadar düzenli olarak verdiğim 2 gıda: yoğurt ve elma suyu. Yoğurdu poşet süt alıp evde kendim küçük kapaklı kavanozlarda mayalıyorum. Her defasında ayrı kavanozdan taze veriyorum. 1 çay kaşığı ile başladım şimdi 5 çay kaşığı kadar yoğurt veriyorum. Elma suyunu da elmayı cam rendede rendeledikten ve posasını süzdükten sonra elde ediyorum. Çeyrek elma ile başladık şimdi yarım elma suyu içiyoruz. Ama bunlarla birlikte mutlaka emziriyorum o öğünde.


Sonuç: kuzum oturabiliyor, yemek yemeyi seviyor ve şapırdata şapırdata küçük bir serçe kuşu gibi minicik ağzıyla pek bir iştahla yiyiyor ve evet, hızla büyüyor :)BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

3 YORUM

 1. gerçekten çok hızlı büyüyorlar.Bizimkide 6.ayın içinde ben mama verdiğim için biraz çabuk geçtim ek besinlere,şimdi herşeyden az az yiyor.Meyve püresi,sebze çorbası,yoğurt (yoğurdu sevmedi bizde sulandırdık ayran yaptık verdik :) ).geceleri tok tutsun die ya muhallebi yada kaşık maması veriorum.Buarada seninkinin kilosunu duyunca şaşırdım bizimki 9,5 kilo biraz tombişmi olucak acaba :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar hızlı geçiyor zaman değil mi? Ben mama hiç vermedim. Gece gündüz yaklaşık her 2 saatte bir emziriyorum. Sadece anne sütüyle beslendiğinden gıdalara geçişi 6. ay içinde yeni yeni yapıyoruz. Kilo farkı çocuktan çocuğa değişiyor; doğum kilosuna, hareketliliğine, genetik yapısına ve beslenme şekline bağlı sanıyorum. Sağlıklı olsunlar yeter ki. Yoğurdu elma suyu ile tatlandırıp vermeyi denediniz mi? Neyse ki bir yolunu bulmuşsunuz ;) Tombiş miniğinizi öpüyorum.

   Sil
  2. buralar elma veya armut rendeleyip veriyorum yoğurdu öle bazen yiyo bazen yemiyo:))
   ewet sağlıklı olsunlar başka birşey istemem..
   sizide bloğuma beklerim sevgiler...

   Sil