KUZUMUN AŞI ZAMANI, BENİM SPOR...

Şubat 27, 2013
Şu en her yerim ağrıyor. Ellerim, kollarım ve bacaklarımda derman yok. Nedeni B-fit. Yani 1 yıldır düzenli yürüyüş dışında ağır spor yapmamış olmam.Yani baya baya hamlamış olmam :( ve artık düzenli spora başlamış olmam. 

Bugün itibari ile 4.5 aylık oldu böceğim ve yine bir aşı zamanı geldi. Başına gelecekleri anlamış gibi bu sabahki kuzu bakışı;


Bahardan kalma bol güneşli bir İzmir sabahında, bu sefer anne-oğul tıkır tıkır gittik doktorumuza.
Hem etrafı inceledik ciddi ciddi, hem bol oksijenimizi, gün ışığımızı, mikroplarımızı aldık :), hem sohbet ettik (hala tek taraflı olsa da) ve hem de günlük yürüyüşümü yaptım.


2. ayda vurulan 5'li karma ve pnömokok aşılarının 2. dozlarını bugün vuruldu meleğim. Yine çok güçlü olduğunu tek 1 keskin çığlık atarak ve hemen sonrasında hiçbirşey yokmuş gibi susarak gösterdi. Çantamın içine 3 oyuncak koymama rağmen, telaşımdan ve her 2 bacağını tutmamla hiçbirini kullanamadığımdan, ağladığında sadece yüzümü yüzüne yaklaştırarak susturmuş olmam, oyuncakların ne kadar da işe yaradığını bir kere daha gösterdi böylece :) Ben de taşıdığımla kaldım.

Aşıların herhangi bir yan etkisi yokmuş. Gitmeden önce Calpol da vermedim bu sefer, gereksiz ilaç vermiş olmayalım her seferinde. Huzursuz olursa gün boyu, o zaman verebilirmişim. Bu arada uzun zamandır kullandığımız D vitaminimizin (Monovit D3) ilk şişesi bitmişti. Bugün başka bir marka ile (Devit-3) yine devam ediyoruz, yine 3'er damla halinde. İlave olarak adı gibi demir takviyesine de başlıyoruz (Ferro Sanol) :) 7'şer damla. Hemşiremiz yani ebemiz demir ilacının bazen kabızlık yapabildiğini söyledi. "Öyle olursa başka bir markanın demir ilacını veririz, ama bunun emilimi daha iyidir" dedi. Bir de kakası yeşil olacakmış. Dedim ki "zaten arada yeşil yeşil yapıyor :)" Ben herhangi bir vitamin kullanmıyorum lohusalığımdan beri ama yediklerimden dolayı olabilirmiş, normalmiş.

Aşı öncesi tabii ki kontrolümüz de yapıldı. Cildi, ciğerleri, gelişimi, iletişimi normal. Boyu 65 cm, kilosu tam 7 kg. olmuş. Doğumdan beri hep düzenli ve çok iyi, sağlıklı kilo almış. Ne çok fazla, ne çok az. Anne sütüne devam edebildiğim kadar etmeliymişim. İlave olarak; "5. aydan önce hiçbirşey verme, 5. ayı doldurunca kendi yaptığın yoğurt ve rendelenmiş meyve sularından verebilirsin, 6. ayı doldurunca da çok karıştırmadan sebze çorbalarına başlayabilirsin" dedi. Püf noktası, birkaç gün tek bir gıdayı verip vücudun tepkisini beklemem, azar azar vermem, yoğurdu evde mayalamam, meyve rendelerken cam rende kullanmam, her meyveyi vermemem, çorbalara geçerken de sebzeleri en başta çok karıştırmamam. En önemlisi de bunları bir öğün gibi değil de atıştırmalık olarak öğün aralarında çok az vermem. Ana öğün; anne sütü.

Doktorumuza, hemşiremize, bekleyenlere gülücükler dağıtarak, kimse miniğimin bir tarafını ısırmadan çıktık ordan. Pardon kaçtık :)

Eve dönerken de güneş banyosu yaparken uyuyakaldık...Meleğim benim!


Doğumun üzerinden 4.5 ay geçmiş ve işe başlamama 2 ay kalmış olması sebebiyle artık ben de spora başlamaya karar verdim. Evet, Demir en büyük spor hocam. Çok düzenli, disiplinli, programlı olarak beni yoruyor, terletiyor. Bloğumu bile ayakta yazıyorum :) Sayesinde vermem gereken 4 kg kaldı. Ama her doğum yapanın olduğu gibi benim de derdim kilo değil sıkılaşmak. Önümde bir jöleyle gezmeye daha fazla dayanamayıp 6.aya kadar beklememeye karar verdim ve doğum öncesi üye olduğum ve sadece 1 ay gidebildiğim B-Fit'e tekrar başladım. Dün itibari ile...


B-fit'in amacı vücuttaki tüm kasları çalıştırarak yoğun bir egzersiz programı sağlamak, hem de sadece 30 dakikalığına. Tabii aletler ve her alet arasındaki istasyon çalışmaları, hemen sonrasındaki yürüyüş bantları ve bisikletler, en son da esnetme çalışmaları ile neredeyse 45 dk-1 saat'inizi alan yoğun bir program. 


Ama inanılmaz rahatlatıyor. Ben daha önce 1 ay gitmeme rağmen hiç ter dökmediğim halde, sanıyorum ki 1 yıldır ağır spor yapmadığımdan ve yeterince hamladığından öyle bir ter döktüm ki, "Demir de neymiş" bile dedim :) Bundan sonra 1 gün B-fit, 1 gün yürüyüş şeklinde, kendimi çok paralamadan spor hayatıma geri dönmeye karar verdim. Bakalım düzenli yapabilecek miyim...?

Giderken ve gelirken yapmış olduğum yürüyüşle de epey rahatladım. Eve dönünce 1 koca bardak meyve suyu+sade soda içtim ve minik kuzumla ev içi sporuma hazır hale geldim :)

Demir ne mi yaptı bu ara? Anneanne ve dedesine günlük, hatta haftalık sporlarını yaptırdı evde :) Giderken kazakla bıraktığım ikisini dönüşte T-shirtlerle, kuzumu da yatağında mışıl mışıl uyurken buldum.

Ve evet, bu kısacık zamanda dünyalar tatlısı miniğimin kokusunu çok ama çok özledim!
BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

3 YORUM

 1. TORUNUMU ÇOK SEVİYORUM. ALLAH NAZARDAN KORUSUN.

  YanıtlayınSil
 2. bebeklerimiz hemen hemen aynı aydalar,bende bir erkek annesiyim.Çok tatlı maşallah Allah nazardan korusun:)
  Sayfama beklerim ...Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğum hikayenizi eşimle birlikte okuduk. Tüylerim ürperdi. Ne kadar zor zamanlar yaşamışsınız. Ama sonunda da ne kadar tatlı, güleç bebeğinize kavuşmuşsunuz. 16 Ekim benim de hayatımda dönüm noktası oldu. Maşallah kuzulara. Allah sizleri bir daha hiç ayırmasın! Sevgiler ;)

   Sil