İLK NST

Ağustos 03, 2012
Bu haftaki doktor kontrolümüzde ilk kez NST' ye girdik. 

Daha önce NST'nin ne olduğundan ve ne amaçla yapıldığından kısaca bahsetmiştim. Henüz 29. haftayı yeni bitirmiş olmamla birlikte erkenden bu cihazla tanışmamızın nedeni ise miniğimizin gelişiminin biraz önde olması.

NST sonucuna göre bebeğimizin hareketleri gayet normalmiş ve benim de kasılmalarım henüz yokmuş. 

Asıl beklediğimiz ultrason kontrolü için yatağa uzanmadan hemen kilo kontrolüm yapıldı. 3 haftadır sadece 900 gram almışım, hayret! Daha yatarken günah çıkarmaya başladım doktorumuza, geçen hafta mide yanmasından iyi beslenemediğimi, bu yüzden onun da gelişemediğinden korktuğumu söyledim ki, doktorumuz hiç öyle gözükmediğini söyledi. Bebiş tam 1470 gram olmuş, yani ben 900 gram alırken o da 420 gram almış bu süreçte. Kuzum benim, sağolsun kilolarıma ortak olmuş. Boyu da yaklaşık 37 cm'e ulaşmış.Kontrolden sonra hemen bir kenara destan şeklinde yazdığım soruları sormak için doktorumuzu rehin aldık. Bunların geneli, artık tahmin edilebileceği gibi doğum ile ilgiliydi. Özellikle son 2 haftadır her geçen gün, belki artan rüyalarımın etkisi belki de okuduklarımın ve konuşulanların etkisiyle doğum ile ilgili daha fazla soru üretir oldum kafamda. Normal doğum istediğim için özellikle onun çeşitleri üstünde konuştuk. 

Doktorumuzun önerisi epidural normal doğum. İnternetten biraz araştırınca bu işlemle ilgili daha fazla bilgi sahibi olduk. Doğum şekli dışında doğuma eşimin girip giremeyeceği, doğum fotoğrafçısı, acil durumda ve sancılarda ne yapmamız gerektiği gibi konuları konuştuk ve doktorumuz sabırla bizi dinleyip gerekli açıklamaları yaptı. İçimiz rahat bir şekilde yanından ayrıldık.

Belki merak edenler olur diye buraya da yazıyım. Eşlerin doğuma girmesi konusu merak ediliyor hep. Ben buna pek olumlu bakmayanlardanım bazı sebeplerden ötürü. En başta da biriciğimin beni o halde görmeye dayanamayabileceğinden korktuğum için. Ama son kararı hep ona bırakırım, içinde kalmasını da istemem. İçerde olmak kadar eminim ki kapı önünde beklemek de zordur. Ona da hak verdiğim için onun bu isteğini doktorumuzla paylaştık.

Buna bazı hastanelerde izin verilirken bazılarında kısıtlamalar getiriliyormuş. Örneğin şuan benim doğum yapmayı düşündüğüm hastanede özellikle sezeryan tipi ameliyatlarda izin verilmiyormuş, sterilitenin korunması açısından. Normal doğumda ise girilebilirmiş. Fotoğrafçı da dışardan girmese daha iyi olurmuş. Eğer istersek biz kamera ve fotoğraf makinesini hastane personellerinden doğuma girecek bazılarına verip onların çekmesini isteyebilirmişiz. Sonuçta doğumhaneye ne kadar az kişi girerse o kadar iyiymiş, haklı olarak. Düşünüp karar vericez. Bir sonraki kontrol ise ayın sonunda, 32. haftada. "Çalışabilir" izni almama çok az kaldı...

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM