BEBEK ALIŞVERİŞİ: YATAK!

Temmuz 17, 2012
Yaklaşık 3 haftadır bebeğimiz için alışveriş gezmelerindeyiz. Şuana kadar birşey almamak için kendimizi tutsak ve gelen birkaç hediye ile yetinsek de, yavaş yavaş ben daha fazla ağırlaşmadan araştırma yapmaya karar verdik.

Haftalardır geziyoruz ve büyük bebek eşyası almanın ne kadar zor olduğunu daha yeni anlayabiliyoruz. İlk baktığımız bebek arabaları ve bebeğimizin yatağı oldu. Şuan bebek yatağına karar verdiğimiz (ve hatta siparişini verdiğimiz için) bu yazıda bebek yatakları hakkında gezdiğimiz, gördüğümüz, okuduğumuz ve tecrübelerden dinlediğimiz kadarını aktarmak istiyorum.

Biz tayinci bir aile olduğumuz için ve yakın zamanda belki de taşınmak zorunda kalacağımız için bebek odası yapmayı düşünmedik. Ayrıca çevremizdekilerin tecrübelerine göre bebeğin 6 ay-1 yaşına kadar anne-baba ile aynı odada uyuması, gerektiğinde anne babanın direk müdahale edebilmesi açısından yararlı olacağı için oda yerine bebeğimizin rahat edebileceği bir yatak arayışına girdik. Bebek odaları her nekadar çok güzel ve göz alıcı görünse de özellikle ben kendimi tutmayı başarabildim :) Odamıza koyabilmek için de geriye beşik ve son zamanlarda en çok kullanılan OYUN PARKLARI (ya da seyahat yatağı diye geçiyor) kalıyordu. Biz de birçok avantajı yüzünden tercihimizi oyun parkından yana kullanmaya karar verdik.

Şöyle ki...
Oyun parkı, portatif 2 kattan oluşan, üst katındaki yatağı yaklaşık 0-6. aylarda, bebek hareketlenmeye başlayınca da üst katı çıkartıp alt katındaki yatağı 4 yaşına kadar kullanılabilen, genelde tekerlek, müzik, ayıcıklı çubuklar, monte edilebilen çanta ve sallanma aparatı bulunan, katlaması ve taşıması çok kolay olduğundan özellikle tatillerde gidilen her yere götürülebilen, genelde dışarıdan içeriye giriş kapısı bulunduran, özetle bebeğin hem uyumasını hem de içinde oyun oynamasını sağlayan fonksiyonel araç.

Şuan piyasada birçok markası ve modeli olsa da genel olarak hemen hemen hepsinin özelliği benzer. Sadece markasına göre fiyatları değişik. Biz de İzmir'de bulabildiğimiz her marka ve modelin özelliklerini inceledik (Kraft, Chicco, Graco, SunnyBaby, Casaul, Baby2Go....sadece şuan aklıma gelenler), yetmedi kullananlarla görüştük, yetmedi internetten araştırma yaptık ve İzmir dışına kadar çıktık;) Bize gerekli özelliklerini yazdık, "buna şuna gerek yok" dediğimiz özellikleri sildik. Ve daha yeni yeni piyasada bulunabilen, çevremizde henüz kimsenin kullanmadığı, hatta İzmir'de hiç bir yerde bulunmayan, ancak İstanbul'daki distribitöründen temin edebileceğimiz, ama internetteki kullanıcı yorumlarının çok iyi olduğu, bize de çok pratik gelen ve bütçemizi sarsmayacak bir ürün bulduk: Maxima Swing'in Otomatik Sallanan Park Yatağı. Biz unisex bir renk olmasının yanında benim de favori rengim olan kırmızıya karar verdik:)
Bunu diğerlerinden ayıran en önemli özellik;
park yatağının içinde askıda küçük bir beşiğin olması, bu beşiğin yaklaşık 6 ay kullanılabilmesi ve beşiğin elle sallamanın yanında sese duyarlı olduğu için bebek ağlamasında otomatik olarak müzik eşliğinde sallamaya başlaması.Yaklaşık 6 ay sonra, daha doğrusu bebek içine sığmayacak kadar büyüdüğünde ve kalkmaya başladığında bu beşik çıkartılıyor ve diğer oyun parklarına benzeyen alt yatak kısmı kullanılıyor. Kurulumu gayet rahat. Küçük 3 oyuncak ve cibinlik içinden çıkıyor. Biz gelen cibinliğin ve oyuncakların dışında IKEA'dan uygun fiyata daha farklı hoş bir cibinlik (açık ve kapalı halinin resimleri dönenceyle birlikte aşağıda-yatak kısmı hariç) ve dönence de aldık. Oyun parkının katlaması çok basit ve portatif. Biz internetten diğerlerine göre gayet uygun fiyata sipariş verdik ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık. İnşallah miniğimiz de rahat ederse gönül rahatlığı ile anne adaylarına tavsiye edebilirim ;)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

11 YORUM

 1. Helal olsun! Süper bir seçim yapmışsınız. Eminim ki çok rahat edecek içinde. Tabii o rahat olunca siz de rahat olacaksınız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah Zeynepçim, o rahat etmezse yandık!
   [Acaba alışveriş sırasında onun rahatını mı daha çok düşünüyoruz yoksa kendi rahatımızı mı bilemedim :D]

   Sil
  2. Siz rahat olursanız o da rahat olur. Önce kendi rahatını düşüneceksin mecburen. Emzirme tüyolarında da diyorlar ya; kendinize en rahat ettiğiniz pozisyonu bulup emzirmeye başlayın, diye.

   Sil
 2. Merhabalar bahsettiginiz urunu hic biryerde bulamiyrm, acaba distribütöre nasil ulasicaz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Google'da "maxima swing otomatik sallanan park yatağı" şeklinde arama yaparsanız montaj videosunu izleyebilir, forumlardaki yorumları okuyabilir ve alabileceğiniz bir kaç internet mağazası bulabilirsiniz.

   Sil
 3. Üzerinden bu kadar zaman geçtikten sonra memnun musunuz peki? Ben ikea'nın yataklarından alıp, bir kenarını çıkararak anne yanı olarak kullanmak istiyorum ama bir arkadaşım sallanan bir şey almamı tavsiye edince kafam katıştı. Seyahatlerde de götürülebilir olunca bu yatak daha mı çok işime yarayacak ne? :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim çok işimize yaradı. Artık 2nci oğlumuz Deniz kullanıyor. Seyahatlerinizde yanınıza alabilmeniz büyük avantaj. Az yer kaplayan, çok işe yarayan bir ürün maxima swing. Ürünü düzgün kuramayıp, kıranlar var. Kötü yorumlara kanmayın.

   Sil
 4. Resimde bulunan cibinligi nerden bulabiliriim ��

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıda yazdığı üzere İKEA. Ancak artık bu ürünü satmıyor.

   Sil
 5. İkeada satılmıyor artık bu ürün. Ben letgo'dan ikinci el olarak satın aldım. Ürün adı İkea fabler cibinlik olarak geçiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güvenlik nedeniyle satışı durduruldu ve alanların ürünü iade etmeli durumunda parasını iade etti. Doğru montaj yapılmaması nedeniyle kopup benegin ustune dusuyor gerekcesiyle bunlar yasandi. Biz ayni cibinlikle 2nci cocugu buyutuyoruz.

   Sil