27. HAFTA: TATİL DÖNÜŞÜ KONTROL

Temmuz 17, 2012
Aslında Çarşambaları olan haftalık dönümler gitgide kaymaya başladı. Miniğimiz gelişimi bakımından biraz önde gittiği için 28. haftanın içinde bulunuyoruz şuan.

Haftasonu (Perşembe-Pazar arası) olan kısa Bodrum kaçamağımızda hem kuzumuzu bir kez daha Bodruma getirdik, gezdirdik, hem de onla bol bol yüzdük. Önceden yüzmekten çekinirdim, mikrop kaparım üşütürüm ya da ters bir hareket yaparım diye. Ama girdikçe ve yüzdükçe yürümeye göre bir hamileye ne kadar iyi geldiğini daha iyi gördüm ve neden tavsiye edildiğini daha iyi anlıyorum. Bütün ağırlığı suya bırakınca insan kendini dünyanın en hafifi zannediyor. Sanki 11.5 kilo alan ben değilim ;) Her gün 30 dak-1 saat yüzmek çok çok rahatlattı. Yüzdükçe rahatladım ve sahile çıkınca oğlumuzun da içimde kıpır kıpır hareketlerinden yüzmekten ne kadar hoşlandığını farkettim. Su soğuk olsa da hareket ettikçe ısındığımdan kendimi yüzmek için zorladım. Özellikle denizin sakin zamanlarını tercih ettik. Hele sabahın erken saatlerinde yüzmek gibisi yok. Tabiki 6.5 ayı bitirmiş olmamız ve benim karnımın büyüklüğünden denge kaybı yaşayabilirim diye, bir de soğuk suda olası bacak krampları (şuana kadar olmasa da) için Murat beni hiç yalnız bırakmadı. Oğlumuz ve 3ümüz hakkında yapılan deniz sohbetlerine ise paha biçilemez ;)

Tatil dönüşü nihayet 1 ayın sonunda doktor kontrolümüz vardı. Nasıl özlemişiz, merak etmişiz. Heyecanla gidip uzandım yatağa. Bu sefer öncekilerden farklı olarak miniğimizin artan hareketleriyle tepmeler ve karnımdaki dalgalanmalar eşliğinde doktorumuzu bekledik (artık dürtmüyo, baya tepiyo ya da karın yüzeyimin şeklini değiştirecek kadar dalgalar oluşturuyo ;) )

Veeee harika görüntüler elde ettik. Şöyle ki, 1) Bebeğimiz bize el salladı, küçücük kurabiye elini ve bamya gibi parmaklarını gördük yine. 2) Ağzını açıp bize dil çıkardı, hem de defalarca, şebeğim benim ;) 3) İlk defa gözlerini açıp açıp kapadı ve 4) Bize yine gülümsedi ya da ona benzer bişey yaptı da biz gülüyo sandık;)
Güzel haberler! Tam 1050 gram olmuş ;) Boyu yaklaşık 34 cm. Gelişimi şuan 5-6 gün önden gidiyor gibi  ve gayet sağlıklı gözüküyor. Amniyon sıvısı ve rahim ağzı uzunluğu normal, yani şuan erken doğum riski söz konusu değil veee bebeğim dönmüş. Yani önceki kontrolde yukarıda olan kafası artık aşağıda. Belki de yüzerken dönüş yaptı içerde;) Sağlıklı oluşundan sonra en sevindiğim kısım da bu ki, şuana kadar herşey normal doğum için uygun. Umarım bundan sonra da böyle devam ederiz. Tabi daha şimdiden kesin birşey söylenemiyor.

Bundan sonraki kontrolümüz 1 ay sonra, yani yaklaşık 31.haftada. Gittiğimizde ilk kez NST'ye (Non Stress Test) giricekmişim. İnternetten edindiğimiz bilgiye göre bu test kısaca bebeğin kalp atışlarını ve hareketleriyle annenin kasılmaları arasındaki ilişkiyi ölçüyor. Yani bu test sonucuna göre yaklaşan doğum hakkında daha iyi bilgi alınıyor. 

Doktora sorularıma gelince...İlk başta sorduğum tabiki kilo konusuydu :) Biraz üst sınırda kilo almışım ama diyet yapmamı söylemedi. Bol hareket ve sıvı alımı gerekliymiş. Bunun dışında birkaç haftadır bazı günler, günün de bazı saatlerinde karnımda olan toplanma hissinden (sanki karnım geriliyormuş ya da aşağı sarkıyormuş gibi) bahsettim. Dinlenince geçen cinsten ve bana acı vermeyen bir his. Bu yalancı doğum kasılmalarıymış. Vücut kendini önceden doğuma hazırlarmış. Bu da normal olunca diğer sorum olan Elevitten başka demir ilacına gereksinim olup olmadığıydı. Tahlil sonuçlarıma ve bebeğimizin gelişimine göre gerek yokmuş. 

Tüm kontrolün ve sohbetin sonunda doktorumuzun yanından rahatlamış olarak ayrıldık ve sonraki alışverişlerimiz için biriciğimle kendimizi araştırmaya adadık ;)BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

3 YORUM

 1. Amanın!!! Dile bak dileee... pabuç kadar. Sen 3 ay sonra o dilinle her şeyi yalamaya mı kalkacaksın bakalım minik paşam? O minik ellerle annenin işaret parmağını mı tutacaksın emerken? Dudakların hep gülümseyecek mi annen seninle konuşurken? Sıpa seni!!! Allah'ım sağlıkla bu dünyayı gelmeni nasip etsin. Gel de bak bakalım annenle baban sipariş verdiğin gibi mi?! :P

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla bu dil beni korkuttu :S
   O kadar merak ediyorum ki nasıl bişey çıkacağını içimden:)Ne kadar kafamda hayal etmeye çalışsam da yok olmuyor, bir yüz şekli bile gelmiyor gözümün önüne. Kafam yap-boz misali. Siparişimizin nasıl olduğunu bile tarif edemiyorum :)

   Sil
  2. Aynı ultrasonda gördüğün gibi desem?! Olmaz ama yaa... Tasavvur edemiyor insan görmeden. Ama aynısı... :P
   Bebeklerimiz bizi seçiyor Canan. Bizim siparişimiz bir işe yaramıyor. :D

   Sil