23. HAFTA: ŞEKER TESTİ

Haziran 21, 2012
Ayın 15'i Cuma günü 22. haftamızı doldurduğumuz ve 23. haftanın ortalarında olduğumuz için doktor kontrolüne gittik.

Önce ultrasonda büyüyen beğimizi gördük. Artık yarım kiloya ulaşmışız: 503 gram ağırlığında ve 26 cm boyundayız ;) Kemik gelişimi önden gidiyormuş, tüm ölçümlere göre de gelişmemiz yine 2-3 gün önde. Beynine, böbreğine, midesine, kollarına, bacaklarına, el ve ayaklarına baktık kuzucuğumun. Kalbinin odacıklarına bakıcaktık ki yatışından dolayı göremedik. Kalkıp bi 15 dakika gezindikten sonra tekrar bakıldım. Bu sefer de kalbini, damarlarını, rahimi besleyen benim damarlarımı, plasentanın şeklini, duruşunu, rahim ağzı uzunluğunu heeer bişiyi gözlemledik. Eller yine yukarda, yine sıkı sıkı kapalı ve yumruk şeklinde :)


Bu sefer ilginç bişey daha gördük. Miniğimiz ağzını açıp kapadı, sanırım amniyon sıvısından yuttu. Sonra da hoşuna gitmiş olucak ki gülümsedi. BİZE GÜLDÜ :) O kadar mutlu ve rahat gözüküyodu ki onu öyle görünce ben de çok ama çoook rahatladım. Videomuzu kaydettik ve en muhteşem (!) ana geldik!

Şeker testi...

Şekeri çok seven biri olarak (!!!) bana kanımı aldıktan hemen sonra 50 gram şeker yüklemesi yaptılar. 1 saat sonra da aç karnına tekrar kanımı aldılar. Bu arada idrar tahlili, kan tahlili ve tiroid fonksiyon testlerim de yenilendi.

Kötü haber, şekerim birz yüksek çıktı, daha doğrusu sınırda. Şekerden yana hiç bi problemim olmadı şuana kadar ama gebelikte durum farklıymış. Aniden çıkabilirmiş ve tedavisi şartmış. Kontrol altına alınmazsa normal doğum değil sezeryan olmak zorunda kalınırmış. Bu sebeple testin 3 gün sonra yenilenmesini istedi doktorumuz hem de 100 gramlık şeker testi ile :(

İyi haber ise gelişiminin yanında tiroid ve kan değerlerimin de normal oluşu. İdrar tahlilinde de protein dahil herhangi bir problemle karşılaşmadık. Bu haftadan itibaren balığı haftada 2 kez yemem gerekirmiş. Daha fazla kalsiyum ve daha fazla suya gereksinim duyacakmışım. Ayaklarımdaki şişliğe de yapıcak bişey malesef yokmuş.

Pazartesi günü müthiş 100 gramlık şeker testini yaptırdık ve yarım günümüzü hastanede harcadık. Kan şekerimi ölçtükten sonra su bardağının 1 parmak altına gelene kadar şeker koydular ve sıcak suda ancak çözebildiğimiz ultra derişik iğğğğrenç karışımı içtikten sonra, açlık kan şekeri ölçümü de dahil toplam 4 kez saatte 1 olmak üzere kanımı aldılar.

Güzel haber: sonuçlar gayet iyi çıktı, şekerim falan yokmuş :) Deriiin bir OHHH çektik ve hastaneden "bunu da atlattık" diyerek ayrıldık;) Bir sonraki kontrol 1 ay sonra, 16 temmuzda.

Bu arada bikaç haftadır olan duygusallığımdan yavaş yavaş kurtulmaya başladım. Haftasonu babalar günü için gittiğimiz kısa bir Kuşadası tatili hepimize iyi geldi. Benim sebepsiz yere ağlamalarım ve kendimi ve vücudumu beğenmediğim için olan mutsuzluğum, bol yürüyüş ve deniz sezonunu açmamla birlikte yüzmelerim, hareketlenmemle bebeğimin de mutlulukla kıpırdanması ve şişliklerimin azalması ile iyice azaldı. Artık daha az ağlıyorum, en azından buara ;)

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM