8. HAFTA: YORGUNLUKTAN SÜRÜNÜYORUM...

Mart 07, 2012
Bugün 3. doktor randevumuz vardı. Şüphelerle ve sorularla gittim doktora. 2 haftadan beri bugünü bekliyorum ve günler geçmek bilmiyor sanki. Önceden de zaman bukadar yavaş mı ilerlerdi? Çabuk geçsin diye dört gözle beklediğimiz anlar neden bukadar yavaş geçer, "nolur hiç bitmesin bu an lütfeeeeen" dediklerimizin bir çırpıda bittiğine inat?

Heyecanlı bir bekleyişten ve bekleme odasındaki "çaaat" diye ortadan ikiye çatlama anımdan sonra doktor bizi çağırdı nihayet. Kuzum benim yine işinden izin alarak geldi benimle olmak ve beni sakinleştirmek için. Her ne kadar sakinleştirmeye çalışsa da biliyorum ki ben onun heyecanını, gerginliğini, korkusunu, sevgisini...Doktorun odasına birlikte girdik, yine ultrason için hazırlığım yapıldı. Doktorum yine geçen seferki gibi önce nasıl olduğumu ve şikayetlerimi sordu. Geçen haftadan beri tam olarak bulantı diye tabir edilemeyen midemdeki tuhaflıktan, hazımsızlıktan, şişlikten ve tokluk hissinden yakındım. Tabi birde kaynağını henüz çözemediğim ve sürekli ürettiğim gaz yumağından ve kabızlıktan:) Herşey normalmiş gibi başını salladı ve ekrana döndük. Ekrana dönmemizle bir "bebeğimiz gayet iyi büyümüş" demez mi! Ben daha değil embriyoyu, küçüğümün kesesini bile görememişken, karalı beyazlı ekranda miyop gözlerimle aranırken şaştım dediğine. Sonradan gördüm tabi, kocaman olmuş miniğimiz bizim, tam 1.5 cm :) oy oy oy büyümüş de cm'lere ulaşmış boyu, küçük fasulye tanesi olmuş.

Miniğimiz 1.5 cm
Kalp atışını görür görmez
"hadi bu sefer bir dinleyelim" dedi. Dakikada 158 kez atıyomuş, bıt bıt bıt bıt diye. Öyle güzel bişeymiş ki o ses; o tarifsiz, herhangi biryerde duyduğumuzda ritmik gürültü diye tabir edilecek küçük bıtbıtlar gözlerden şıpır şıpır yaşların gelmesine sebep oluyormuş meğer...

Kalp atımı 158 bpm
Şimdilik büyümesi gayet güzel devam ediyormuş. Hatta son adet tarihime göre 7 hafta  6 günlük olan fasulyemiz boyuna göre 8 hafta 1 günlük olarak gözüküyor. Resmimizi alıp doktorla sohbete başladık. 2 hafta önce yapılan kan ve idrar tahlillerimizin hepsini inceledik. Endokrinolojiden gelen sonuçlarımıza da baktık. Şuanlık tiroid ilacıma daha devam etmem söylendi. Bir sonraki gidişimizde tekrar göz atıcaz duruma.Onun dışında kızamıkçık geçirmemiş olmamdan ötürü en az 5. aya kadar ilkokullardan, kreşlerden ve hasta çocuklardan uzak durucakmışım. Toksoplazma hastalığı da geçirmemiş olmam sebebiyle çiğ et, iyi yıkanmamış sebzeler, dışarıdan alınan salatalar, kedi, köpek ve topraktan da uzak durucakmışım. Şu ana kadar geçirmediğim için ve beslenmeme ve sağlığıma her zaman dikkat eden biri olarak bunlar benim için zor değil elbette, ama bunlara yakalandığım an sorumlu olduğum birinin etkilenmiş olma ihtimali bile beni paranoyak yapmaya yeticek sanırım bugünden sonra:( Özellikle salata bağımlısı biri olarak salatadan soğumazsam iyidir...Geçirmiş ve bağışıklık kazanmış olduğum tek bir şey var, o da CMV denen bir virüs. Hepatit ve AIDS negatif. Kan değerlerim ve demir seviyem şuan normal. Bunların dışında ilk kontrolde yüksek çıkan açlık şekerimi irdeledik. Haliyle ilk gün şekere bakılacağını bilmediğim için aç olmadığımı, hatta bir de üstüne kek yiyip kahve içerek geldiğimi söyledik doktora :) emin olmak için tekrar kan aldılar. Akşam üzeri çıkan sonuca göre çok şükür ki şekerim gayet iyi ve düşük.

Son olarak da ben ona şişliğimden ve özellikle akşamları olan yorgunluk, enerji düşüklüğü, en geç 10 gibi uykuya dalma isteği ve sabahları kalkarken beni ağlatacak derecedeki uykusuzluktan bahsettim. Kanamam ve herhangi bir olmusuzluk olmadığı için 2 haftadır kullandığım progestan hormon hapını kesmemi söyledi. "Yuppiiii" diyerek (içimden tabi) öyle sevindim ki o şişirici haptan kurtulduğuma :D Folik aside devam. Bir sonraki kontrolü ne yazık ki 3 Nisana verdi, teeee 4 hafta sonraya yani. Nasıl beklerim şimdiden tasa tuttu beni. O tarihte bebeğimiz 3.ayını doldurmuş oluyor. Yani ikili tarama testi için uygun zaman oluyor. Sanırım herşey yolunda olursa o zamandan sonra verilecek vitamin ve mineraller de değişecek. Tek sorun 4 haftadan geriye sayarken nasıl yerimde durucam ben???

BUNLARI OKUMAK İSTEYEBİLİRSİN

0 YORUM