İlk 5 ay: Olmazsa olmazlar!

5. ayımızı tamamlamak üzereyken, doğum öncesi ve sonrası "iyi ki almışız" dediğimiz, keyifle kullandığımız, "kesinlikle olmalı" ya da "olmasa da olurmuş" diye düşündüğümüz tüm "şey" leri özetlemek istedim. Uzun olacak ama umarım merak edenlere faydalı olur.

1) 0-6 ay için ana kucağı: Oto koltuğu olarak da kullanılan, tercihen pusetinin üzerine de monte edilebilen (böylece hep elinizde taşımak zorunda kalmazsanız; başlarda iyi ama kilo aldıkça elleriniz kollarınız uzuyor sonra ağırlıktan) rengi, markası hiç önemli olmayan bir oto-ana kucağı. Tercihen destek minderli kullanın, yoksa küçükken içine gömülüp kayboluyorlar :) Bizim tercihimiz Bebe Confor Loola modelinin kırmızısı oldu. Bebek Alışverişleri'nde bahsetmiştim. Hastane çıkışından itibaren kullanıldığı için ilk önce alınması gerekenlerden. 45 derecelik bir açıyla duruyor bebeğiniz içinde. Gayet rahat uyuyor. 2-3 saatten uzun tutmaz arada bir kucağına alıp dolaştırırsanız omurgasını da korumuş olursunuz. Biz hala rahatlıkla kullanıyoruz, tavsiye ederiz.


2) 0-3 yaş için puset: 4 yaşa kadar da kullanıldığı söyleniyor ama belki o yaştan sonra daha hafif bir şeyler alınabilir. Biz bunda da ana kucağı ile aynı marka ve modeli kullandık. Baston tipi oluşu, kolay katlanabilir-açılabilir oluşu, az yer kaplayışı ve sürüş kolaylığı müthiş! Hem evde kilere, hem arabanın bagajına çom rahat sığıyor. Özellikle hanımların bir başkasına gerek kalmadan kullanabilecekleri kadar hafif olması süper. Pusetin koltuğunu 6. aydan sonra kullanacağız, şu an üzerinde ana kucağı var. Kesinlikle tavsiye ederim. Ama hastane çıkışında bunu kullanmasanız da olur, sonradan da alabilirsiniz. Bu model Türkiye'de sadece Joker mağazalarında. Web sayfasındaki uygun kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

3) Hastane çıkış takımı: Bizim cicili bicili 2 takımımız vardı ve yaklaşık 3 ay kullandık onları. 1 tanesini hastaneye götürmeniz yeterli. Süslü takımlardansa düz, beyaz-boyasız, dikişsiz, nakışsız, çıtçıtsız, çok sade; yıkanmış, ütülenmiş bir yenidoğan takımını doğum öncesi hemşireye vermeniz daha uygun olur. Çorap, iç zıbın, patikli altlık, dış zıbın, patikli bir altlık daha, sade bir şapka, penye battaniye ve yenidoğan bezi yeni doğan bebeğiniz için yeterli. Hemşireye ne kadar kolay giydirilir bir takım verirseniz o kadar iyi. Yastığa, çarşafa gerek yok bebek için. Ama küvezin içine serilmesi için biz ince bir örtü de getirmiştik. Emziğe bence gerek yok, biz özellikle ilk haftalarda yalancı memeden kaçındık.

4) Anne için hastane takımı: Hastaneden bahsetmişken anne için gerekli olan birkaç şeyi de söyleme istiyorum. 1 adet gecelik (doğum sonrası pansuman daha kolay oluyor) ve sabahlık, 1 adet yedek pijama takımı, çorap (hangi mevsim olursa olsun üşüyor hatta donuyorsunuz ameliyathaneden çıkınca), terlik, kişisel kozmetik eşyalar (özellikle ertesi günü o şişliğinizi görüp süslenme ihtiyacı duyuyorsunuz:)), göğüs ucu kremi, lohusalık kanamaları için bolca hijyenik ped mutlaka gerekli. Bunun yanında göğüs ucu çıkarıcısı unutmayın, çok ama çok önemliymiş. Hemşiremiz doğum sonrası bize hemen aldırttı, iyi ki de aldırttmış. Çünkü o küçücük ağzın göğsü tutması, kavraması ve sütü etkin bir şekilde emmesi 1 haftayı bulabiliyor. O tam ememezse hem açlıktan ağlıyor, hem süt kanallarda ilerleyip akamadığı için siz ağrı ve ateşten kıvranıyorsunuz, hem de emdikçe süt geleceğinden emmediği takdirde fazla süt de gelmiyor. İnanın doğumdan hemen sonra, bebeğinizi ilk kucağınıza alıp emzirmeye çalıştığınızda 1 damla sütün geldiğini ve bebeğinize onu içirebildiğinizi görmeniz muhteşem!

5) Süt sağma pompası: Emzirme demişken :), özellikle doğum sonrası ilk hafta sütle dolan ve tamamen boşalamayan göğüsler için kesinlikle kullanılması gerekiyor. Ben Lansinoh'un elektrikli çift pompalı sisteminden çok memnunum. Sağımı, kurulumu ve temizliği çok kolay. Hala arada kullanıyorum ve sanıyorum en çok işe başladıktan sonra kullanacağım. Eğer sütü derin dondurucuda depolamak isterseniz tek kullanımlık süt saklama poşetleri de almalısınız. Ben denedim ama sütün tadı değişiyor ve Demir donup çözülmüş sütün tadını sevmiyor. Sağılmış sütü -18 derecede 6 ay, buzdolabında 3 gün, oda sıcaklığında 6 saat muhafaza edebiliyorsunuz. Emziren bayanların ayrıca göğüs pedi de kullanmaları gerekiyor. Sizin tercihiniz tabi. İlk başlarda Demir'in ağlamasıyla birlikte benden de sütün sızdığını görmem, uyanacağı zamanları sızan sütü görünce tahmin edebilmem ve hatta emzirme sırasında diğer taraftan da süt geldiğini görmem gerçekten müthiş. Ama pedler olmasa insan içine çıkacak bir durumum kalmazdı :) Bunların yanında bana mutlaka önerilen Lansinoh göğüs ucu kremini de kullandım. Ama hala 1 küçük tüpü bitirmiş değilim. İlk başlarda acıdan her gün sürmüştüm tavsiyeler üzerine. Ama doğru emzirmeyi başarabildiyseniz bir sürü tüp krem de kullanmanıza gerek olmayacaktır diye düşünüyorum.


6) Oyun parkı/beşik: Biz ikisini birarada bulduk, biriciğim Murat'ım sağolsun az araştırmadı. Hem oyun parkı olsun, kolay katlanabilir ve taşınabilir olsun ki tatillerde bile onu götürüp bebeğimizin küçükken yerini yadırgamasını önleyelim; hem oyun da oynayabileceği bir alanı olsun, hem yatağı olsun, hem de mümkünse sallanabilsin. Hepsi birarada olur mu? Evet, var böyle bir ürün: Maxima swing. Hem de otomatik sallanabilen beşiği var:) Aldığımız en mantıklı ve en kullanışlı ürünlerin başında geliyor. Fiyatı da geçen sene 170 TL civarındaydı. Otomatik sallanmasını 10-20-30 dakikaya ayarlayabiliyorsunuz, müziği ile birlikte. Beşiği 6. aya kadar kullanılabiliyor. Demir içinde çok rahat, çok mutlu. Onu yatırıp beşiğini otomatik olarak kuruyoruz, başında bekleyip sallamaya gerek yok :) Eğer dönence de koyarsanız, yaklaşık 3. aydan sonra dönenceyi de görüp onla konuşmaya başlıyor :) Sevgililer günü bahanesiyle ilk gittiğimiz kısa tatilimizde yatağı da götürdük ve öyle rahat ettik ki. Bu da kesinlikle tavsiye edeceğim ürünlerden biri. Kurulu halini daha önce fotoğraflayıp bloga koymuştum.


7) Yatak eşyaları: Yataktan bahsetmişken; ilk önce bu aya kadar baş yastığına gerek olmadığını söyleyeyim. Sadece üzerinde rahat yatabileceği düz orta sertlikte bir yatak yeterli. Mümkünse 2-3 tane çarşaf yedek olmalı, çünkü çok kusabiliyorlar. Demir çok kusan bir bebek olduğu için biz yatağının bir tarafına altına minder koyarak hafif bir eğim de verdik, özellikle uyurken kusmasını azaltmak için. Ama yine de kusup çarşafın bir kısmını batırabiliyor. Tabii ki her kustuğunda çarşafı değiştirirseniz 3 çarşaf bile yetmez :) Ama çok batırmadıysa, o yeri silip, kurutup, döndürerek onun temas etmediği bir şekilde katlar sererseniz defalarca kullanabilirsiniz ;)) Üzerini örtmek için de öyle kalın yorganlara gerek yok, kaloriferli bir eviniz varsa ve oda sıcaklığını gece 18-22 derecelerde tutabiliyorsanız. Bol bol (çarşaf gibi yedeğin de yedeği olursa iyi olur) ince penye battaniyeler yeterli. Gerektiğinde kat kat örter hem üşütmemiş hem terletmemiş olursunuz. Biz dışarı çıkarken bile o penye battaniyelerden yararlanıyor, lahana gibi giydiriyoruz :) Yastık olarak da sadece yan destek yastığı yeterli ve kesinlikle gerekli. Kimi sırt üstü, kimi yan, kimi yüzüstü yatırıyor. Demir doğduğundan beri yan veya sırtüstü yatmaya alıştı. Yatağında hep destek yastığı ile yan yatınca daha uzun süre yatıyor ve kussa da ağzının kenarından süzülüp genzine kaçması önlenmiş oluyor. 

8) Ev tipi ana kucağı: Oto koltuğu olarak kullandığınız ana kucağını evde de kullanabilirsiniz tabi. Ama ev tipi olanlar biraz da geniş, uzun ve rahat oluyorlar. Biz doğum sonrası eve geldiğimiz ilk günden beri kullanıyoruz ve çok çok memnunuz aldığımız üründen. Yine bebek alışverişlerini anlatırken bahsetmiştim bir yazımda. İçinde çok rahat, keyifli benim böceğim. Birlikte evde ilk kahvaltımızı o içindeyken yaptık ve şu an bile gözlerimin önünden gitmiyor o görüntüsü. Böyle bir ürün şart, eğer bebeğinizi hem yatağında yatırmak istemiyorsanız; hem de evde neredeyseniz orada, yanınızda bulundurmak istiyorsanız; bir an bile gözünüzün önünden ayırmamak, her arkaya dönüşünüzde bile özlediğiniz için dönüp öpüp öpüp koklamak, onunla konuşmak, sürekli iletişim halinde bulunmak istiyorsanız...İlk aylarda daha sık kullanabiliyorsunuz ama şimdi kendisi "gerçek" ana kucağını tercih ettiği için çoğu zaman boş koltuğa bakıyoruz kendisiyle birlikte. İçindeyken de belden aşağısı dışarda aslında :)

Böceğim ilk kez ana kucağında- 18/10/2012
Şimdiki halimiz- 12/03/2012
9) Alt açma yeri: Doğumdan önce "ayy ne kadar gereksiz, koltuk var, yatak var, hiç olmadı halı var, üstüne koyarım bir örtü açarız" diyordum. Resmen kınadığım şey için çareler aradım 1 haftanın sonunda :) Ben 1 hafta sezaryandan dolayı Demir'in altını bile değiştiremedim. Ama Murat'ım ve annemin hallerini gördüm, bel ağrılarına şahit oldum; hele ki 2-3 saatte bir altını değiştirmek şartsa. Birkaç günden sonra iki büklüm olmaktan ikisi de bellerini tuta tuta yürümeye başladılar. Ne yapsak diye düşünürken, seviyeyi yükseltmek aklımıza geldi, yerden koltuğa, yatağa en son da yemek masasına çıktık :) Düşününce "ıyyy" deseniz de valla o an hiçbir şey gözünüzde olmuyor, "amaaan sileriz" diyip belinizi kurtarmaya bakıyorsunuz. İyi de yemek yerken alt değiştirmek gerekirse ya da masada birşeyler varsa, her seferinde boşaltmak mı gerek? 1 hafta sonra iş başa düşünce kendi alt açma yerimizi kendimiz tasarladık: Çalışma masamız! Üzerindeki raflarda doktora çalışmalarımın olduğu, koskoca yüksek lisans tezlerimizi ve diplomalarımızın durduğu, yan tarafında bilgisayarımızın ve ses sistemimizin kurulduğu ve onlarca kitabı barındıran kütüphanenin monte edildiği çalışma masamızda biz baya baya kaka temizledik 5 ay :) Daha az kullandığımız herşeyi bir tarafa atarak, rafları oyuncaklarla süsleyerek masanın bir tarafında yer açtık. Yatak süngerini biraz büyük aldığımızdan onu kestirip bir kısmınını beşikte, bir kısmını alt açmada kullandık. Üzerine tek kullanımlık alt açmalarından serdik. Yan taraflara bezleri, ıslak mendilleri, kağıt havlu ve tuvalet kağıdını, pamuğu; üst rafa ise her gün kullandığımız kozmetik ve temizlik eşyalarını (vücut kremi, yağı, pişik önleyici popo kremi, bepanthol, kulak ve burun temizleyici çubuklar, kolonya, fırça tarak, burun temizleyici, ev yapımı tuzlu su, demir takviyemiz, D vitaminimiz) sıraladık. Hemen orada derecemiz ve nem-sıcaklık ölçen termometremiz de görülüyor. Emzik ve oyuncaklar olmazsa olmaz orada! Bunlar dışında kalanlar kuzumun dolabında.

Alt açma yerimiz, pardon, çalışma masamız :)
Acil rafımız :)
10) Alt açma malzemeleri: Piyasada çok çeşitli bez ve mendil markası var. Biz başından beri Prima Premium Care  bebek bezini kullanıyoruz. Fiyatı diğerlerine göre yüksek olduğundan ara ara diğer ucuz markaları da denedik. Sızdırma dışında herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Hem bütçemizi hem de meleğimin poposunu düşünerek artık gündüzleri evdeyken ucuz markaları, gece veya altını uzun süre değiştiremeyeceğimiz zamanlarda pahalı Primayı kullanıyoruz. Altını silmek için de yaklaşık ilk 1 ay kaynatılmış su ve pamuk kullandık. Murat pamukları küçük toplar haline getirip hazırladı, ben de kaynamış soğumuş suyu. 1 aydan sonra resmen "koyverdik" :) Özellikle dışarda bu işlem zor. Alıştıra alıştıra bebekler için olan ıslak mendilleri denedik. En iyisi en pahalı olan: Uni baby-pişik önleyici kremli. Yine bezlerle aynı metodu uyguladık. Ön temizlemeyi daha ucuz olan ama yine bebekler için olan ve paraben-alkol içermeyen ıslak mendillerle yapıyoruz, son rötuşta Uni baby'i kullanıyoruz. Daha sonra mutlaka pişik kremi sürülüyor. Alt açma örtüsü olarak Baby & Me'nin tek kullanımlık (ama temiz kullanınca çok kullanımlık oluyor) örtülerini 2'ye bölüp kullanıyoruz. 


11) Kozmetikler: Neler yok ki o bebeğimin dolabında. Tarak- fırça setini Chicco'dan aldık. İkisi de mutlaka gerekli. Fırçayı her saç taramasında kullandık; tarağı da konakları başından kazımak için kullandık şu ana kadar. Bebek vücut yağı, sütü, kremi, pişik önleyici ve iyileştirici kremler olarak da yine aynı markaları tercih ettik. Bir tek "Desitin" adlı çinko destekli bir pişik önleyici kremimiz farklı marka. Tavsiye ediyorum, hiç popo sorunu yaşamadık :) Hepsini kullanıyoruz. Dışarı çıkarken vücut sütünü kullanıyoruz. Pişik önleyici kremi her alt açmada sürüyoruz. Kolonyasını meşhur Johnson's Baby-Ocean. Tırnak bakım setimiz de Chicco'dan :) Tırnak kesmek işkence resmen ama her hafta kesilmezse baya bir yoluyor bizi :) Törpüsü bile var. "Ne işe yarar ki bebeklerde" demiştim, kendiminkiler kadar onun tırnaklarını törpülüyorum :) Ahtapot kolları hiçbir zaman uzun süreli düz tutamadığımız için düz tırnak kesemiyoruz, köşeler tam bir tırmık oluyor! Burun ve kulak temizleme çubukları farklı; kulak için konik uçluları kullanıyoruz. Aman dikkat, kulaklar çok hassas! Bir de emzik! Çok önemli bir cankurtaran. Biz Chicco'nun kauçuk ve silikon olanlarını kullanıyoruz; göğüs ucuna en yakın emziklermiş. 3. aydan sonra istememeye başlasa da uyuyacağı zamanlarda hala çok işe yarıyor.


12) Anne- bebek çantası: Yani bebek çantası. Anne de bir gözüne cüzdan ve telefonunu atabilir tabi :) Eğer çok gözlü orta büyüklükte bir ürün alırsanız sizin de başka çanta taşımanıza gerek yok. Ben Murat'ımın bana aldığı fonksiyonel bir çanta kullanıyorum ve çok memnunum. İçine koymam için annem değişik büyüklüklerde keseler dikti. Çanta içinde her daim: alt açma malzemeleri (örtüsü, birkaç bebek bezi, mendili), küçük boy 1 adet pişik kremi veya bebek yağı), yedek 1-2 kıyafetin olduğu büyük kese, bolca ağız mendil ve havlusunun olduğu küçük kese, 1-2 kirli poşeti bulunuyor.

keselerimiz
13) Tekstil malzemeleri: Bolca ağız mendili ve havlusu, patikli pantolon, çıtçıtlı kısa ve uzun kollu body. Biz tulumları çok rahat kullandığımız için özellikle ev içinde onlardan çok aldık. Eldiven, çorap ve sade-süsü püsü olmayan şapkalar yedekleriyle olmalı. Özellikle gece yatarken kullanmak için ne kadar sade o kadar iyi. Biz önlük yerine mendilleri daha rahat kullandık. Henüz ayakkabılara gerek duymadık. 2-3 adet penye yelek de dolapta bulunmalı. Çok ilgili bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığımız müslin örtü çok amaçlı; mutlaka 1 tane edinilmeli; ister yüz örtüsü, ister ince pike, ister kundaklık, herşey için kullanılabiliyor. Monta hiç gerek duymadık ama yelekli alt üst takımlar; penye-yün ya da polar çok işimize yaradı. Örgüyü sevdiğimiz için babaannesinin ördüğü çeşit çeşit takımları da, babasının aldığı tulumları da mont yerine kullandık. 

14) Temizlik: En güzeli Hacı Şakir Sabun: elde yıkama ve makineler için ayrı ayrı alıyorsunuz. Dalin sıvı deterjan ve yumuşatıcıları denedik; alerjik bir cildi olmadığından rahatlıkla kullandık. Leke çıkarıcı olarak da Baby & Me kullanıyoruz, çok etkili. Çıkmayan lekeler için leke çıkarıcıda ve elde yıkama Hacı Şakir deterjanında beklettikten sonra makineye atabilirsiniz. Çamaşır suyuna hiç gerek kalmıyor. Ev yüzey temizliği için de ben Amway ürünlerini tercih ediyorum doğal bileşenler içerdiği için.

15) Banyo: İlk başta: Şampuan (ilk aylarda Büchen ve  sonrasında Sebamed'den çok memnunuz). Sabun olarak da aynı markaları kullandık ama bence sabuna gerek yok çünkü kurutuyor; şampuan vücudu için de yeterli. Banyo küveti (tıpalı olan, oturağı olmayan) ve bir file kullanıyoruz. Yumuşak bir süngerimiz vücut temizliği için, bebek banyo maşrapası su dökmek için, 1 tane kova ve de köpüklü su hazırlamak için küçük bir leğen yeterli. Kışı yaşıyorsanız ev kaloriferli olsa da özellikle soğuk havalarda bir ısıtıcıyı önceden açıp odayı ısıtmanız gerekli olabilir. Banyo sonrası için bir tarafı tülbent bir tarafı havlu olan banyo havlusundan 2 adet yedekli bulundurun. Bazen sürpriiiiz yapıp tertemiz vücudundan birşeyler çıkabiliyor :) Banyo sonrası yumuşak masaj battaniyesi iyi oluyor. Bazen yağ ile bazen kremle masaj yapıyoruz.

Pamuğum :*
16) "Her evde olanlar": 1-Zeytinyağı: Doğanın mucizesi. Soframızdan popoya saf sızma Ege zeytinyağı :) Reklam gibi oldu ama her derde deva! Vücudunun neresinde olursa olsun herhangi bir kızarıklık, sivilce, tahriş vb. durumlarda ilk önce sürülmesi gereken anneanne ilacı. İşe yaramazsa ki bu pek nadir olur, sonra kimyasal ilaçlara başvurulmalı. Konaklarını da bunla yok ettik. Sakın "doktorlar şunu öneriyorlar ne gerek var zeytinyağına" demeyin, biz dedik anneannemize, sonra Demir'in her bir yeri için en çok bunu kullandık :) 2-Bepanthol: Başucu kremi. En sık kullandığımız kimyasal ilaç. Pişiklere ve kızarıklıklara birebir. Bebekler için olanından mutlaka edinin. 3-Tuzlu su ve burun temizleyici (otribebenin fil hortumu gibi olanı): Evde yapılmış serum fizyolojik (% 0.9 tuz içeren su veya en kolay tabirle 1 su bardağı kaynatılmış soğutulmuş soğuk suya yarım çay kaşığı tuz ilavesi) en iyisi, hazır almaya gerek yok. Bu burun temizleyicinin gücü süper, eh yıkamasını da dert etmeyelim o zaman :) 4-Calpol şurup: Bilmeyen yoktur. Düzenli kullanılmasına gerek yok ama her evde olmalı acil durumlar için. 5- Demlenmiş soğutulmuş çay: Gözleri hassassa özellikle her daim bulundurun hazırda. Pamuğu batırıp göz dezenfeksiyonunun ne kadar işe yaradığını göreceksiniz. 


17) Oyun minderi: 4. aydan sonra sıkılmalar, yerinde duramamalar, ellerle kavramaya başlamanın etkisiyle birşeyleri tutma ihtiyacı başlıyor. 1-2 dikkat çeken oyuncak oyalayabilir. Hiç öyle çok para vermenize gerek yok, tehlikesiz mutfak eşyaları ve plastik-tahta kaşık, kapak ve şişelerle de çok güzel oynuyorlar. Ama oturduğunuz yerden izleyeceğiniz, minderli küçük bir oyun alanı onlar için çok keyifli oluyor. Hem elleriyle oyuncakları kavramaya, hem ayaklarıyla her bir ucuna değmeye, hem de tüm vücutlarıyla içinde dönmeye çalıştıklarını görünce siz de keyifleniyorsunuz :)

Sevgi meleğim :*
*** Herkes kendi bütçesine ve bebeğine uygun ihtiyaçları zamanla kendi belirliyor. Her bebek bir olmadığı için her ihtiyaç da aynı olmuyor. Doğumdan itibaren her bebeğin ortak ihtiyaç duyacağı tek şey SEVGİ. Sabırla, hoşgörüyle, ilgiyle, özveriyle, gülücüklerle, öpücüklerle kocaman bir sevgi ;)
Google+ ile Paylaş

Hakkında Canan Canal

  Blogger Yorumları
  Facebook Yorumları

9 yorum:

 1. Ne kadar güzel kaleme alıp yorumlamışsınız...tavsiye ararken yazınızla buluşmak çok iyi oldu.teşekkürler emeğinize sağlık💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim... biraz bile faydalı olabildiysem ne mutlu :)

   Sil
 2. Detaylı anlatımınız için teşekkürler.
  "Beginner" seviyesindeki anne adayları için böyle paylaşımlar pek bir faydalı oluyor;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de böyle yazıları çok aramıştım hamileliğimde...teşekkürler, sevgiler ;)

   Sil
 3. Faydali oldu. Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 4. çantanızı çok beğendim nereden aldınız markası ne acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çantayı eşim internetten almıştı. Sitenin adını hatırlamıyorum ama şu ara çok daha güzel ve çeşitli anne-bebek çantaları bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Mağazalardan ziyade internete bir bakmanızı tavsiye ederim. Sevgiler :)

   Sil
 5. detaylı anlatımınız için teşekkürler,
  en azından fikir sahibi oldum,
  ben bir kaç bebek ürünlerinden pratik ürünleri buradan aldım
  düşünen varsa tavsiye edebilirim bayağı uygun
  http://www.indirimvekalite.com/anne-bebek-oyuncak-k-22/

  YanıtlaSil